Ponad 100 milionów ludzi, w tym ponad 6 milionów Polaków straciło życie podczas jednego z największych konfliktów zbrojnych świata. 75 lat temu, 8 maja 1945 roku zakończyła się II wojna światowa w Europie.
Co roku uroczystości zakończenia tej wojny przyciągają mnóstwo osób. Oficjalnym spotkaniom towarzyszą inscenizacje, wystawy i prelekcje, mające przybliżyć okoliczności zakończenia konfliktu. Tym razem, z powodu koronawirusa świętowanie było symboliczne. Kwiaty składano przy Kwaterze Ofiar Września 1939 roku na Cmentarzu Wojsk Polskich przy ulicy Ściegiennego w Kielcach.
8 maja 1945 r. podpisano bezwarunkową kapitulację Niemiec, kończąc tym samym II wojnę światową, która była najkrwawszym konfliktem zbrojnym w Europie. Pochłonęła miliony ludzkich istnień i doprowadziła do ogromnych zniszczeń na terenach, na których prowadzone były walki.
II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku agresją Niemiec na Polskę. Swym zasięgiem objęła prawie całą Europę, ale wykroczyła również daleko poza nią. W maju 1945 roku w Reims podpisany został akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy, który zakończył działania zbrojne w Europie.
Z okazji obchodów 75. rocznicy tego wydarzenia, Instytut Pamięci Narodowej przygotował 21 artykułów w ramach cyklu „Armia Czerwona na ziemiach polskich po 1944 roku”. Z artykułami można zapoznać się na stronie: https://ipn.gov.pl/pl/armia-czerwona-na-ziemi.