3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościW 74. rocznicę pacyfikacji Woli Szczygiełkowej

W 74. rocznicę pacyfikacji Woli Szczygiełkowej

Zobacz

„Niech krew przelana w walce krzepi siły żyjących”

Pod tym hasłem w dniu 21 maja 2017 roku odbyły się w Woli Szczygiełkowej obchody 74. rocznicy pacyfikacji miejscowości Wola Szczygiełkowa. Zorganizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa uroczystość z Mszą Świętą w intencji pomordowanych i poległych w czasie II wojny światowej mieszkańców wsi, była częścią realizowanego przez stowarzyszenie zadania publicznego pod nazwą ”Świętokrzyskie smaki w kulturze, tradycji i historii naszego regionu”, współfinansowanego przez Samorząd Miasta i Gminy Bodzentyn.

Ta niecodzienna uroczystość na stałe wpisała się w tradycję naszej społeczności, ponieważ uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy od lat gromadzą się w tych majowych dniach, by modlić się za pomordowanych i czcić pamięć ofiar pacyfikacji i czasu II wojny światowej.

W tym roku organizatorami obchodów tej religijno- patriotycznej uroczystości było stowarzyszenie i zespół ”Wolanie spod Łysicy”. W uroczystości wzięli udział Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Pan Dariusz Skiba, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bodzentynie Pan Wojciech Kózka oraz radni. Na uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz powiatowych w osobach Państwa: Małgorzaty Socha, Józefa Szczepańczyka i Janusza Wojkowskiego. Swoją obecnością zaszczycili także Dyrektor MCKiT w Bodzentynie Pan Marcin Sikorski i Przewodnicząca Społecznej Rady Kultury Pani Urszula Oettingen oraz grono nauczycielskie z miejscowej szkoły. Szczególnymi gośćmi tej uroczystości byli  liczni przedstawiciele z rodzin poległych mieszkańców tj. z rodzin Jabków, Zacharskich, Koniarskich, Bzymków, Wyglądaczów, Kolasów, Świetlików, Lesiszów, Tusieniów, Goździów. W intencji ofiar hitlerowskiego terroru Mszę Świętą odprawili Ksiądz Marian Jakubowski, proboszcz parafii Dębno i nasz rodak, obecnie proboszcz parafii Świętego Wojciecha w Kielcach Kanonik Jan Tusień. Krótką prelekcję na temat źródeł historycznych związanych z pacyfikacją naszej wioski wygłosił absolwent SP w Woli, Pan doktor Tomasz Domański, pracownik Delegatury IPN w Kielcach. Wspólna modlitwa, złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy to wyraz hołdu i pamięci władz gminnych i powiatowych oraz lokalnej społeczności dla 28 miejscowych bohaterów II wojny światowej, rozstrzelanych przez hitlerowców w miejscu, gdzie dziś wznosi się pomnik ”Orła Białego” z uciętym skrzydłem symbolizującym, tych, którzy oddali swe życie za współbraci i Ojczyznę. O tym, jak żywa jest w naszej społeczności pamięć o tragicznej i gorzkiej historii naszej miejscowości opowiadali członkowie Zespołu ”Wolanie spod Łysicy” w programie artystycznym, składającym się z utworów napisanych specjalnie na tę okazję, a odwołujących się do autentycznych postaci i zdarzeń tamtych wojennych dni. Na zakończenie uroczystości władze samorządowe i członkowie stowarzyszenia spotkali się w Szkole Podstawowej z przedstawicielami rodzin poległych.

Ta religijno-patriotyczna uroczystość oraz  wspólna troska o miejsca pamięci narodowej  to dowody naszej wdzięczności i pamięci o bohaterach wojennych. Tamte tragiczne zdarzenia stały się ich gorzkim chlebem, a przelane słone i cierpkie łzy częścią pięknej, ale tragicznej przeszłości naszej świętokrzyskiej ziemi i naszego dziedzictwa narodowego.

/Bożena Wygladacz

Aktualności

Babciu i dziadku nie wierz hienom i wilkom złym

„Na przekór hienom i wilkom złym” to utwór, który został stworzony dla wszystkich babć i dziadków. Przestrzega on...

Polecamy