3.5 C
Kielce
niedziela, 13 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościW 74. rocznicę pacyfikacji Woli Szczygiełkowej

W 74. rocznicę pacyfikacji Woli Szczygiełkowej

Zobacz

„Niech krew przelana w walce krzepi siły żyjących”

Pod tym hasłem w dniu 21 maja 2017 roku odbyły się w Woli Szczygiełkowej obchody 74. rocznicy pacyfikacji miejscowości Wola Szczygiełkowa. Zorganizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa uroczystość z Mszą Świętą w intencji pomordowanych i poległych w czasie II wojny światowej mieszkańców wsi, była częścią realizowanego przez stowarzyszenie zadania publicznego pod nazwą ”Świętokrzyskie smaki w kulturze, tradycji i historii naszego regionu”, współfinansowanego przez Samorząd Miasta i Gminy Bodzentyn.

Ta niecodzienna uroczystość na stałe wpisała się w tradycję naszej społeczności, ponieważ uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy od lat gromadzą się w tych majowych dniach, by modlić się za pomordowanych i czcić pamięć ofiar pacyfikacji i czasu II wojny światowej.

W tym roku organizatorami obchodów tej religijno- patriotycznej uroczystości było stowarzyszenie i zespół ”Wolanie spod Łysicy”. W uroczystości wzięli udział Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Pan Dariusz Skiba, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bodzentynie Pan Wojciech Kózka oraz radni. Na uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz powiatowych w osobach Państwa: Małgorzaty Socha, Józefa Szczepańczyka i Janusza Wojkowskiego. Swoją obecnością zaszczycili także Dyrektor MCKiT w Bodzentynie Pan Marcin Sikorski i Przewodnicząca Społecznej Rady Kultury Pani Urszula Oettingen oraz grono nauczycielskie z miejscowej szkoły. Szczególnymi gośćmi tej uroczystości byli  liczni przedstawiciele z rodzin poległych mieszkańców tj. z rodzin Jabków, Zacharskich, Koniarskich, Bzymków, Wyglądaczów, Kolasów, Świetlików, Lesiszów, Tusieniów, Goździów. W intencji ofiar hitlerowskiego terroru Mszę Świętą odprawili Ksiądz Marian Jakubowski, proboszcz parafii Dębno i nasz rodak, obecnie proboszcz parafii Świętego Wojciecha w Kielcach Kanonik Jan Tusień. Krótką prelekcję na temat źródeł historycznych związanych z pacyfikacją naszej wioski wygłosił absolwent SP w Woli, Pan doktor Tomasz Domański, pracownik Delegatury IPN w Kielcach. Wspólna modlitwa, złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy to wyraz hołdu i pamięci władz gminnych i powiatowych oraz lokalnej społeczności dla 28 miejscowych bohaterów II wojny światowej, rozstrzelanych przez hitlerowców w miejscu, gdzie dziś wznosi się pomnik ”Orła Białego” z uciętym skrzydłem symbolizującym, tych, którzy oddali swe życie za współbraci i Ojczyznę. O tym, jak żywa jest w naszej społeczności pamięć o tragicznej i gorzkiej historii naszej miejscowości opowiadali członkowie Zespołu ”Wolanie spod Łysicy” w programie artystycznym, składającym się z utworów napisanych specjalnie na tę okazję, a odwołujących się do autentycznych postaci i zdarzeń tamtych wojennych dni. Na zakończenie uroczystości władze samorządowe i członkowie stowarzyszenia spotkali się w Szkole Podstawowej z przedstawicielami rodzin poległych.

Ta religijno-patriotyczna uroczystość oraz  wspólna troska o miejsca pamięci narodowej  to dowody naszej wdzięczności i pamięci o bohaterach wojennych. Tamte tragiczne zdarzenia stały się ich gorzkim chlebem, a przelane słone i cierpkie łzy częścią pięknej, ale tragicznej przeszłości naszej świętokrzyskiej ziemi i naszego dziedzictwa narodowego.

/Bożena Wygladacz

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy