7 grudnia zapraszamy do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii na Białą sobotę z profilaktyką. Tym razem będzie można skorzystać z profilaktycznej cytologii (konwencjonalnej i na podłożu płynnym), nauki samobadania piersi na fantomach oraz z programu Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników.
Prosimy o wcześniejszą rejestrację telefoniczną:
- na cytologię w Programie Profilaktyki raka szyjki macicy, tel. 609 99 00 33, badania będą wykonywane w godz. 9.00-14.00
- do programu Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników, tel. 885 77 99 88, badania będą wykonywane w godz. 9.00-12.00
Dla kogo cytologia
Cytologia (konwencjonalna i na podłożu płynnym – dwa badania podczas jednej wizyty) – jest przeznaczona dla pań w wieku 25-64 lat. Zgodnie z Programem profilaktyki raka szyjki macicy badanie należy wykonywać regularnie, co 3 lata. Kobiety w wieku od 25 do 64 lat, obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV – typem wysokiego ryzyka) powinny wykonywać cytologię co 12 miesięcy. Rejestracja na cytologię: 609 99 00 33.
Cytologia jest badaniem całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym dla kobiety. Polega na pobraniu komórek nabłonka szyjki macicy (przez położną lub ginekologa) do oceny pod mikroskopem. Podczas badania wykorzystuje się sprzęt jednorazowego użytku (wziernik i szczoteczkę cytologiczną). Wykonywana regularnie, co trzy lata, cytologia pozwala na wykrycie stanów przednowotworowych i nowotworu w stadium przedinwazyjnym, kiedy nie występują jeszcze żadne objawy i możliwe jest pełne wyleczenie.
Jak się przygotować do cytologii
- wykonuj cytologię najwcześniej 4 dni po zakończeniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem następnej
- na 4 dni przed badaniem nie stosuj leków dopochwowych, tamponów, ani irygacji (płukania pochwy)
- co najmniej na 48 godzin przed badaniem nie odbywaj stosunków płciowych
- na 48 godzin przed badaniem cytologicznym nie poddawaj się badaniu ginekologicznemu ani pobieraniu posiewów, wymazów z kanału szyjki macicy
- w przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (świadczą o tym np. upławy), wykonaj cytologię po wyleczeniu się.
Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy
- infekcja wirusem HPV
- wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego, duża liczba partnerów seksualnych
- liczne ciąże i porody, szczególnie w młodym wieku
- przewlekłe stany zapalne pochwy
- wieloletnie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych
- niski status socjoekonomiczny, niewłaściwa dieta, niski poziom higieny osobistej
- palenie papierosów.
Dla kogo Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników
Z programu Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników mogą skorzystać osoby pracujące, w wieku od 45 roku życia, będące mieszkańcami województwa świętokrzyskiego. Uwaga! Osobom zakwalifikowanym do projektu będzie pobierana krew, stąd prosimy pamiętać o byciu na czczo (6 godzin od ostatniego posiłku). Ponadto wymagane jest zaświadczenie od pracodawcy o byciu zatrudnionym oraz dokument poświadczający zamieszkanie na terenie województwa świętokrzyskiego. Do punktu rekrutacyjnego w Świętokrzyskim Centrum Onkologii prowadzą niebieskie stópki naklejone na podłodze, od wejścia głównego.
Program Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników jest realizowany przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Medycyny Pracy w Kielcach.