3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaKultura50 tys. dla kościoła św. Wawrzyńca w Nowej Słupi

50 tys. dla kościoła św. Wawrzyńca w Nowej Słupi

Zobacz

Kwotę 50 tys. zł pozyskało Starostwo Powiatowe w Kielcach z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Promesę na realizację inwestycji pn. „Zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez wykonanie prac remontowo-budowlanych przy zabytkowym ogrodzeniu wokół kościoła p.w. św. Wawrzyńca w Nowej Słupi” odebrali Wicestarosta Tomasz Pleban wraz z członkami zarządu Powiatu w Kielcach – Stefanem Bąkiem, Mariuszem Ścianą oraz Cezarym Majchrem. Konferencja i rozdanie promes odbyły się 14 lipca na dziedzińcu bazyliki na Świętym Krzyżu. Wręczał je Poseł RP Krzysztof Lipiec. 

Pierwsze zapiski o nowosłupskiej parafii pochodzą z 1326 roku. Początkowo w Nowej Słupi był drewniany kościółek, który jako filia podlegał kościołowi parafialnemu w Starej Słupi. W roku 1656 spłonął i na jego miejscu, ksiądz Maciej Sekulski, proboszcz parafii rozpoczął budowę nowosłupskiej parafii. Wybudował kościół jednonawowy z kamienia. W dniu 23 maja 1678 roku Andrzej Trzebnicki, biskup krakowski, powołał aktem erekcyjnym kościół pod wezwaniem świętego Wawrzyńca i ustanowił go kościołem parafialnym. Obecny kościół jest budowlą późnorenesansową z wyposażeniem barokowym. Jego centralne miejsce zajmuje XVIII-wieczny ołtarz główny, wykonany z marmuru chęcińskiego, który zdobi wyrzeźbiona postać Chrystusa ukrzyżowanego. Nad krucyfiksem widnieje obraz pochodzący z XVIII wieku, który przedstawia św. Wawrzyńca – patrona parafii. Ponadto w nawie głównej znajdują się dwa ołtarze boczne; po lewej stronie umieszczona jest ikona przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem (z XVII w.), którą zasuwa obraz Matki Bożej Różańcowej. Po prawej zaś wizerunek świętej Anny Samotrzeciej (z XVII w.), który zasłania się jedynie w święto św. Józefa podobizną tego właśnie świętego.

Teren objęty dofinansowaniem na przeprowadzenie prac remontowo-budowlanych to zabytkowe ogrodzenie, na które składa się: XVII-wieczna brama z kutego żelaza, która została przywieziona ze Świętego Krzyża po likwidacji tamtejszego zakonu. W murze otaczającym świątynię umieszczone zostały posągi: św. Floriana (z 1929 r.) i Najświętszej Marii Panny. Na dziedzińcu znajduje się pomnik upamiętniający dowódców powstania styczniowego i poległych w bitwie pod Nową Słupią w dn. 11.11.1863 r. Na placu znajdują się także m.in.: zabytkowa dzwonnica z 1905 roku, tablica upamiętniająca poległych parafian w latach 1939-45, żeliwny nagrobek Antoniego Libiszowskiego, pomnik poświęcony mjr. Stefanowi Rychterowi oraz kamienna postać, potocznie zwana „Żoną Emeryka”.

Promesa w wysokości 50 tys. zł. pozwoli przeprowadzić najpotrzebniejsze prace remontowo-budowlane.

Powiat kielecki posiada wiele wspaniałych zabytków, a starostwo dokłada wszelkich starań, by zachować je wszystkie.

Aktualności

Sesja Rady Miejskiej w Morawicy

Na podstawie § 18 ust. 3 Statutu Miasta i Gminy Morawica przyjętego uchwałą Nr II/5/18 Rady Miejskiej w Morawicy z dnia 27...

Polecamy