3.5 C
Kielce
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaAktualności5 porad na walkę z nadmiernym kurzem w domu

5 porad na walkę z nadmiernym kurzem w domu

Zobacz

Czasami walka z domowym kurzem zdaje się nie mieć końca. Intensywność jego gromadzenia się zależy od wielu czynników, jednak tak naprawdę nie sposób pozbyć się ich wszystkich. Kurz nie tylko może powodować alergię, ale też dostając się do pęcherzyków płucnych, powodować podrażnienia, a nawet poważniejsze konsekwencje zdrowotne. Jak pozbyć się domowego kurzu na długo? Przedstawiamy najlepsze metody.

Sprzątanie z głową

Sprzątanie jest oczywistym sposobem na pozbycie się kurzu, można jednak przeprowadzić je w taki sposób, by był ono skuteczniejsze, a tym samym wymagało rzadszego powtarzania. Podstawowa zasada to najpierw wycierać powierzchnie, które znajdują się najwyżej, stopniowo schodząc w stronę podłogi, dzięki temu kurz nie spadnie na już wyczyszczone miejsce. Inna kwestia to używanie środków, które ograniczają osadzanie się kurzu. Wreszcie, nie mniej ważne, jeśli stosujemy wielorazowe ściereczki, wymieniajmy je regularnie, gdyż w końcu same staną się źródłem kurzu. Alternatywą są oczywiście ściereczki jednorazowe. Po odkurzaniu warto wymyć podłogi by pozbyć się resztek pyłu.

Oczyszczacz powietrza

Nowoczesne oczyszczacze powietrza mogą być dobrym sprzymierzeńcem w walce z domowym kurzem. Dzięki specjalnym filtrom świetnie sprawdzają się zwłaszcza w kwestii najdrobniejszego pyłu, który nie zawsze można wychwycić metodami domowymi. Na przykład oczyszczacz powietrza Dyson może mieć funkcję wykrywania kurzu, ale także innych alergenów, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób wrażliwych na takie czynniki. Produkowany przez firmę Dyson oczyszczacz będzie także dobrym wyborem dla ogólnej poprawy jakości powietrza w pomieszczeniu, zwłaszcza w okresie zimowym.

Częste wietrzenie

W przypadku wietrzenia mieszkania sprawa nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Co prawda wskazane jest, zwłaszcza w okresie letnim, wietrzenie mieszkania nawet do kilkunastu razy dziennie, a zimą co najmniej kilka razy. Długie wietrzenie to jednak także ryzyko dostawania się pyłów i zanieczyszczeń z zewnątrz, dlatego ograniczmy każdorazowe wietrzenie do 5-15 minut. Nie zapominajmy o sprawnej wentylacji, sprawdźmy, czy nie jest ona zatkana i czy kratka wentylacyjna nie jest zabrudzona.

Przedmioty chłonące kurz

Dywany i wykładziny bardzo mocno chłoną kurz i utrudniają sprzątanie, dlatego warto rozważyć zrezygnowanie z nich tam, gdzie to możliwe. Również nadmiar przedmiotów gromadzonych na otwartej przestrzeni stwarza więcej miejsc, na których kurz się gromadzi. Dlatego warto w mieszkaniu postawić na minimalizm, oszczędzi to także czas na sprzątanie.

Ograniczenie źródeł naturalnych

Kurz w dużej mierze składa się ze złuszczonego naskórka, jednak spory udział ma tutaj także sierść zwierząt i inne drobne zanieczyszczenia, które one generują. Dlatego, jeśli posiadamy psa lub kota, warto go regularnie szczotkować. Ograniczy to w znacznym stopniu rozprzestrzenianie się kurzu, tym bardziej że są to bardzo wszędobylskie zwierzęta i mogą przenosić także inne, bardziej niebezpieczne składniki kurzu, w tym drobnoustroje.

Aktualności

W Chęcinach odbędą się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka

Każdego roku strażacy obchodzą święto 4 maja w dniu Świętego Floriana - swojego patrona. Tym razem w Chęcinach zostały one przeniesione na 29...

Polecamy