Mija 42. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i zarejestrowania NSZZ „Solidarność”. Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” zaprasza do wzięcia udziału w organizowanych dziś w Kielcach obchodach rocznicy.
W ramach obchodów o godz. 17.30 złożone zostaną kwiaty przed tablicą upamiętniającą powstanie NSZZ „Solidarność” na skwerze im. Stefana Żeromskiego. O godz. 18.00 w kieleckiej Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny i ludzi pracy przez księdza biskupa Jana Piotrowskiego. Z kolei około godz. 19.00 przewidziano składanie kwiatów pod figurą bł. Ks. Jerzego Popiełuszki na Placu Najświętszej Marii Panny.
Tzw. Porozumienia Sierpniowe zostały podpisane w Szczecinie 30 sierpnia, w Gdańsku 31 sierpnia, w Jastrzębiu-Zdroju 3 września oraz w Dąbrowie Górniczej 11 września 1980 roku pomiędzy opozycją demokratyczną a stroną rządową. W pierwszym punkcie porozumień szczecińskich i gdańskich stwierdzano, że działalność związków zawodowych nie spełniła nadziei i oczekiwań pracowników, dlatego uznaje się za celowe powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ „Solidarność”.
W dalszej części rząd zobowiązał się m.in. do wniesienia do Sejmu ustawy o ograniczeniu cenzury. Władze zobowiązały się do ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach 1970 i 1976. W kwestii gospodarczej władze zobowiązały się do opublikowania podstawowych założeń reformy i umożliwienia nad nią publicznej dyskusji. Reforma miała opierać się na zwiększonej samodzielności przedsiębiorstw i udziale samorządu robotniczego w zarządzaniu.