3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualności41. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową

41. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową

Zobacz

15 sierpnia 1963 r. podczas uroczystości koronacji przez prymasa Wyszyńskiego figury Matki Bożej Ludźmierskiej miał miejsce znamienny – z perspektywy późniejszych wydarzeń – epizod. Kardynał Wojtyła uchwycił berło, jakie podczas procesji w pewnym momencie wypadło z ręki Madonny. “Karolu, Maryja dzieli się z Tobą władzą” – powiedział do bp. Wojtyły stojący obok jego kolega, ks. Franciszek Macharski.

To jedno z wielu wspomnień, które po wyborze pierwszego Polaka na Papieża były wielokrotnie przekazywane w różnych źródłach jako przykład działania Opatrzności Bożej, która zdecydowała o wyborze Papieża Polaka.

Kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża w poniedziałek, 16 października 1978 r. w drugim dniu konklawe. Biały dym zwiastujący dokonanie wyboru pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską o godz. 18.18. Metropolita krakowski stał się 262. następcą św. Piotra.

Bezpośrednim poprzednikiem Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej był kard. Albino Luciani, który przybrał imię Jana Pawła I. Zmarł na atak serca 28 września 1978 r. po 33 dniach pontyfikatu.

Postać Papieża z Polski stała się przez szereg dni po konklawe kluczowym temat światowych mediów, które nie kryły zafascynowania jego osobą. Zwracano uwagę na jego horyzonty intelektualne, wszechstronność zainteresowań, bogactwo doświadczeń duszpasterskich; podkreślano, że zna biegle sześć języków, lubi spływy kajakowe, uprawia narciarstwo a do tego jest poetą.

Przez cały okres pontyfikatu i posługi w Watykanie w świecie wyrażana była opinia, że wybór Polaka, Karola Wojtyły na papieża, a następnie jego pontyfikat, w dużej mierze przyczyniły się do obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej i powrotu wolności i demokracji w tym regionie świata.

Pontyfikat Papieża Polaka wyznaczała jego ciężka praca i służba dla ludzi. Podczas swej ponad 26-letniej posługi Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik, mianował ok. 240 kardynałów (w tym 5 Polaków) i 2,5 tys. Biskupów, wyświęcił ponad 2 tys. księży, kanonizował 478 świętych (w tym 10 Polaków), beatyfikował 1318 błogosławionych (w tym 154 Polaków), przyjął ok. 1400 osobistości politycznych oraz wygłosił ok. 4 tys. przemówień.

Podczas 104 podróży zagranicznych Jan Paweł II spotykał się z setkami tysięcy wiernych, przedstawicielami innych chrześcijańskich kościołów, wyznawcami religii niechrześcijańskich, ludźmi chorymi i niepełnosprawnymi oraz młodzieżą.

Zgodnie z nauczaniem Soboru Watykańskiego II, szczególny nacisk kładł na dobre stosunki Kościoła katolickiego ze „starszymi braćmi w wierze”, tj. z Żydami oraz na gruncie ekumenicznym Jan Paweł II dążył do ożywienia dialogu teologicznego z protestantami i prawosławnymi.

Jan Paweł II przemawiał do świata również poprzez encykliki, w których ukazywał nie tylko fundamenty chrześcijańskiego posłannictwa („Redemptor hominis”, 1979), ale także problemy pracy i sprawiedliwości społecznej („Laborem exercens”, 1981). Bardzo duże zainteresowanie wzbudziła m.in. encyklika „Veritatis splendor” (1993), ukazująca naukę moralną Kościoła, oraz ostatnia encyklika „Evangelium vitae” (1995), w której Ojciec Święty zdecydowanie broni życia ludzkiego od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Często Jan Paweł II podejmował się mediacji i wzywał do zaniechania przemocy w różnych wielkich konfliktach, takich jak wojny w Zatoce Perskiej, Libanie i Bośni. Był przeciw stosowaniu jako środków nacisku blokad ekonomicznych, ponieważ uważał je za represje godzące głównie w niewinną ludność.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. 1 maja 2011 roku został beatyfikowany przez Benedykta XVI a 27 maja 2014 kanonizowany przez papieża Franciszka. Jan Paweł II jako papież pielgrzymował do Ojczyzny 8 razy. Ślady stóp Papieża Polaka oraz jego nauczania głęboko odcisnęły sie również na Ziemi Świętego Krzyża. Papież Jan Paweł II odwiedził Kielce tylko raz, 3 czerwca 1991 roku podczas IV pielgrzymki do Polski. Przed południem Ojciec Święty wziął udział w spotkaniu modlitewnym w katedrze na zakończeniu III Synodu Diecezjalnego, następnie na placu, który obecnie nosi jego imię, spotkał się z przedstawicielami zgromadzeń zakonnych z całej Polski.

Przejazd wśród tłumów zgromadzonych na lotnisku w Masłowie, fragmenty homilii, koronację obrazu Matki Boskiej Łaskawej Kieleckiej, a także spotkanie w Wyższych Seminarium Duchownym, a także pożegnanie na stadionie lekkoatletycznym na Pakoszu, z którego Jan Paweł II 25 lat temu odleciał śmigłowcem z Kielc zobaczyć można na filmie „Miejsce na szlaku pielgrzyma”. Jego autorem jest nieżyjący już Jan Goc, który w 1991 roku szefował kieleckiemu oddziałowi Telewizji Polskiej.

W 25 rocznicę pobytu w Masłowie, 3 czerwca 2016 r. na placu przed lotniskiem odsłonięto pomnik Jana Pawła II z kartkami, na których miał wypisany tekst homilii, a które z ręki wyrywał mu wiatr.

Od 10 lat z inicjatywy biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej Mariana Florczyka odbywają się w Masłowie Integracyjne Spotkania Osób Chorych i Niepełnosprawnych. Organizowane są w kolejne rocznice pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i przyjazdu do Masłowa.

Aby upamiętnić miejsca pobytu Papieża Polaka  na ziemi świętokrzyskiej utworzono Szlak Papieski. Szlak wyznakowany został w 2015 roku. Prowadzi on po miejscach, które odwiedził najpierw jako Metropolita krakowski Karol Wojtyła, a w późniejszym czasie już jako papież Jan Paweł II oraz łączy świątynie w których są pamiątki z nim związane.

Szlaki Papieskie istnieją w wielu regionach Polski i upamiętniają wędrówki Ojca Świętego Jana Pawła II po polskich górach, jego spływy kajakowe, wycieczki rowerowe oraz miejsca, które odwiedził. – „Pilnujcie mi tych szlaków” powiedział Papież w Nowym Targu, podczas I pielgrzymki do Polski w 1979 r.

Wprawdzie nie udało się dotychczas odnaleźć żadnych zachowanych świadectw, jakoby Karol Wojtyła wędrował po świętokrzyskich szlakach, ale jest wiele miejsc na Ziemi Świętego Krzyża związanych z jego osobą. Jako biskup i metropolita krakowski Karol Wojtyła kilkakrotnie przyjeżdżał na Kielecczyznę z okazji różnych uroczystości diecezjalnych. Odwiedził Kielce, Jędrzejów, Wiślicę, Bodzentyn i Miechów. Dziś są to na mapie diecezji Miejsca Papieskie.

Na terenie powiatu kieleckiego kilkanaście Szkół podstawowych nosi imię Jana Pawła II. Przykładem są  Szkoła Podstawowa w Łopusznie i Brzezinach. Imię Karola Wojtyły nosi również Licem Ogólnokształcące działające w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie.

Od grudnia 2016 roku Bodzentyn znalazł się w gronie niewielu miast Polski, których patronem jest Święty Jan Paweł II. Pamiątki po św. Janie Pawle II znajdują się w kilku miejscach w Powiecie kieleckim, a  najbardziej znane z nich  to Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej w Kielcach i Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kaczynie.

Od dziesięciu lat, w okolicach 19 maja, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brzezinach organizuje konkurs wiedzy o swoim patronie. W rywalizacji biorą udział drużyny ze Szkół w gminie Morawica oraz z placówek edukacyjnych w województwie świętokrzyskim.

Aktualności

Seminarium dla policyjnych instruktorów

W ubiegłym tygodniu zakończyło się szkolenie dla policyjnych instruktorów taktyk i technik interwencji zorganizowane przez Wydział Kadr i Szkolenia...

Polecamy