Z Sarbinowa nad Bałtykiem powróciła ponad osiemdziesięcioosobowa grupa niepełnosprawnych wraz z opiekunami, którzy uczestniczyli w 34. turnusie rehabilitacyjnym „Razem Łatwiej”. Wśród uczestników było kilkanaście osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wyjazd ten, organizowany przez senatora Krzysztofa Słonia, założyciela i prezesa Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Niepełnosprawni Plus”, odbył się już po raz trzydziesty czwarty. W przyszłym roku stowarzyszenie będzie obchodziło jubileusz 30-lecia istnienia.
Senator Krzysztof Słoń od 40 lat angażuje się w organizację tych wyjątkowych wakacyjno-rekolekcyjnych wyjazdów. Tegoroczny turnus w Sarbinowie trwał dwa tygodnie i dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. – Pogoda w tym roku była wspaniała, piękne słońce praktycznie codziennie, a z drugiej strony nie było tak upalnie jak w centralnej Polsce. Spędzaliśmy wspaniale czas w grupie we wspólnocie. Organizowały się mniejsze grupy, które wychodziły do kawiarni, na spacer, na promenadę, czy na przejażdżkę elektryczną ciuchcią. Organizowaliśmy również wieczorki taneczne, czy spotkania przy grillu. Byliśmy też w teatrze muzycznym w Koszalinie na spektaklu „Variety. Różnorodność jest przyprawą życia”. Dla niektórych było to pierwsze spotkanie z teatrem i do tego jeszcze muzycznym. Mieliśmy wieczorki taneczne, gościliśmy wielu artystów, był grill, wspólne rozmowy, a do tego oczywiście zabiegi. Łóżko wodne masujące było szczególnym hitem tegorocznego wyjazdu. Wiele osób wstawało wcześnie rano, aby powitać słońce na pięknej promenadzie, chodzimy też na zachody słońca. Istotnym niezwykle punktem programu była codzienna msza święta o charakterze oazowym, ze wspólnym śpiewem i grą na gitarach. Bardzo umocniło nas to jako wspólnotę – mówi senator Krzysztof Słoń, który od ponad 35 lat jest mocno zaangażowany w przedsięwzięcia wspierające osoby niepełnosprawne z Kielc i powiatu kieleckiego.
Jedna z uczestniczek, Anna, która po raz pierwszy wzięła udział w turnusie, była pod ogromnym wrażeniem. – Ogromnie cieszę się, że mogę tu być. Wszystko jest tu wspaniałe, cudowni ludzie, wszyscy sobie pomagają, integrujemy się. Czujemy się zregenerowani i liczymy na to, że w przyszłym roku też będziemy mogli wyjechać razem do Sarbinowa – mówi Pani Anna.
Warto przypomnieć, że historia tych wyjazdów dla niepełnosprawnych sięga 1980 roku, kiedy to Sługa Boży ks. Wojciech Piwowarczyk zainicjował wczasorekolekcje dla osób niepełnosprawnych. Początki były trudne, ale entuzjazm i zaangażowanie organizatorów oraz uczestników rekompensowały wszelkie niedostatki. Senator Krzysztof Słoń wspomina pierwsze turnusy w Szewnej, Zielenicach i Sułoszowie, gdzie warunki były spartańskie, ale atmosfera wyjątkowa.
Od 2000 roku turnusy odbywają się wyłącznie w ośrodkach przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Grupa odwiedzała różne miejscowości, zarówno górskie, jak i nadmorskie, oferując uczestnikom różnorodne atrakcje. Niezapomniane przeżycia, takie jak wycieczki w tatrzańskie doliny czy rejs na Hel, na stałe wpisały się w historię tych wyjazdów.
Każdy turnus to nie tylko rehabilitacja, ale również czas spędzony na wspólnych spacerach, zakupach, plażowaniu i wieczornych spotkaniach przy ognisku. Dla senatora Krzysztofa Słonia organizacja tych wyjazdów to odskocznia od codziennych obowiązków i źródło ogromnej satysfakcji. – Wciąż odczuwam ogromną satysfakcję i sprawia mi frajdę widok uśmiechniętych i wdzięcznych za takie konkretne działanie ludzi – podkreśla senator.
Dzięki zaangażowaniu licznych wolontariuszy i wsparciu różnych instytucji, turnusy „Razem Łatwiej” są corocznym wydarzeniem, na które czekają zarówno uczestnicy, jak i opiekunowie. To niezwykłe przedsięwzięcie, które pokazuje, jak wiele można osiągnąć dzięki wspólnemu działaniu i wzajemnej pomocy.