3.5 C
Kielce
sobota, 2 listopada, 2024
Strona głównaKultura30-lecie Zespołu Folklorystycznego "Drochowianie"

30-lecie Zespołu Folklorystycznego „Drochowianie”

Zobacz

       Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pod wezwanie Chrystusa Dobrego Pasterza w Obicach, skąd zaproszeni goście przenieśli się na część oficjalną do Drochowa Dolnego. Tutaj zebranych powitała kierownik zespołu folklorystycznego Janina Kumor, dziękując gościom za liczne przybycie, wśród których znaleźli się: Senator Krzysztof Słoń, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, Starosta Powiatu Kieleckiego Michał Godowski, Prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz oraz mieszkańcy i przyjaciele zespołu, o którego zasługach i osiagnięciach zgodnie mówili zaproszeni goście.

      Powstanie zespołu folklorystycznego w Drochowie datuje się na 1986 rok. – Wtedy to zarówno w Drochowie Górnym, jak i Dolnym otwierano remizy strażackie. Aby podnieść rangę tych wydarzeń w obu miejscowościach zawiązały sie zespoły folklorystyczne, które to z biegiem czasu połączy swoje siły i tak powstał zespół folklorystyczny „Drochowianki”. Pierwszą kierowniczką zespołu w Drochowie Górnym była Jadwiga Kubicka, a w Drochowie Dolnym Irena Kosmala. Po połącznieu zespołów kierownictwo objęła Zofia Gwóźdź. Wówczas w skład zespołu wchodziło osiem osób – poinformowała obecna kierowniczka Janina Kumor.

      W krótkim czasie zespół zasłynął nie tylko w gminie Morawica, ale i w całym województwie. Bowiem już w 1996 roku zespół zdobył I miejsce w Gminnym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych, a w 1997 roku II miejsce w Buskich Spotkaniach z Folklorem. Zespół wystąpił również wspólnie ze znanym zespołem „MAFIA” podczas imprezy w Krainie latających Scyzoryków w Tokarni. I tak, w kolejnych zdobywano kolejne nagrody i wyróżnienia podczas przeglądów gminnych, powiatowych, wojewódzkich. Od 2013 roku do chwili obecnej zespołem kieruje Janina Kumor. Z biegiem lat skład zespołu ulegał zmianie – obecnie liczy 13 członków w tym 10 pań i 3 panów. Stąd też nastąpiła zmiana w nazwie na „DROCHOWIANIE”. Należy podkreślić, iż członkinią zespołu jest znana śpiewaczka Alfreda Nowak.

       Zespól swymi występami uświetnia wiele gminnych wydarzeń kulturalnych. Chętnie włącza się również w przygotowywanie przepysznych potraw regionalnych podczas degustacji kulinarnych. Za to zaangażowanie w życie kulturalne gminy Morawica oraz krzewienie tradycji ludowych jako pierwszy podziękowania i gratulacje złożył włodarz gminy, wójt Marian Buras. – To właśnie Panie prezentują ten najczystszy, prawdziwy folklor, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenia. Dziękuję Paniom za to piękne śpiewanie. To wielkie bogactwo w jednej nie tak dużej miejscowości trzeba kultywować i pielęgnować i dziękuję, że to właśnie robicie. Jesteście zespołem, który pobudza i aktywizuje działalność kulturalną. Życzę Wam drogie Panie wytrwałości i sukcesów, żeby ta dobra passa trwała dalej, a w życiu osobistym zdrowia, bo ono jest najważniejsze – powiedział wójt gminy Morawica, Marian Buras, składając jako pierwszy życzenia dostojnym jubilatkom i przekazując imienne listy gratulacyjne oraz wspaniały prezent.

Słowa uznania na ręce „Drochowian” złożyli również zaproszeni goście. – Niech dzisiejsze spotkanie stanie się okazją do przekazania najgłębszych wyrazów szacunku i uznania za pracę, jaką wkładacie w rozwój kulturalny gminy Morawica – podkreslała Wojewoda Świętokrzyski, Agata Wojtyszek. – Jestem pod wrażeniem waszych osiągnięć artystycznych i życzę wielu sukcesów oraz spełnienia wszystkich planów – życzył Senator Krzysztof Słoń, a Starosta Powiatu Kieleckiego, Michał Godowski podkreślał jak ważną rolę pełnią zespoły folklorystyczne w poszczególnych miejscowościach powiatu kieleckiego. – Drochowianie to jeden z tych zepsołów, który kultywuje tradycje ludowe, a nasza ludowość jest niezwykle istotna. Dziękuję za podtrzymywanie tych tradycji – mówił Starosta Powiatowy, Michał Godowski.

      Tego dnia Zespół Folklorystyczny „Drochowianie” dosłownie utonął w morzu kwiatów i prezentów od licznie zgromadzonych gości. Kolejka z życzeniami nie miała końca. Po niekończących się gratulacjach, odśpiewaniu chórem tradycyjnego „Sto lat” i symbolicznym toaście „Drochowianie” staropolskim zwyczajem zaprosili gości do biesiadnego stołu, gdzie można było spróbować tradycyjnych potraw ludowych, przygotowanych osobiście przez Panie.

     Zespołowi Folklorystycznemu „Drochowianie” życzymy kolejnych, wspaniałych lat, sukcesów artystycznych, wiernej publiczności oraz pomyślności w życiu osobistym.

Galeria

Aktualności

Dzień Zaduszny

Polecamy