3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaInwestycje30 lat MSPO. Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w ośrodku wystawienniczym

30 lat MSPO. Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w ośrodku wystawienniczym

Zobacz

W kieleckim ośrodku wystawienniczym już za chwilę rozpoczyna się kolejny, jubileuszowy 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. W poniedziałek 5 września w Kielcach w związku z przygotowaną wystawą zbrojeniową gościł prezydent RP Andrzej Duda. –  Dzisiaj w Kielcach prezentuje się wielki świat, pokazując nam olbrzymi rozwój ośrodka wystawienniczego, miasta i regionu. To ogromnie ważne wydarzenie dla Rzeczpospolitej – podkreślił prezydent RP. Salon obronny obejrzał również wiceprezes Rady Ministrów minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Targi odwiedzili marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Renata Janik, wicemarszałek Marek Bogusławski i członek Zarządu Tomasz Jamka.

Prezydent Andrzej Duda goszcząc w ośrodku wystawienniczym zwrócił uwagę na jego dynamiczny rozwój oraz wpływ, jaki wywiera na miasto i region świętokrzyski. Podkreślał także znaczenie salonu obronnego na mapie Polski i Europy w obecnym czasie, gdy wojna tocząca się tuż za naszą granicą, dla Polaków stała się faktem.

– Wojna stała się faktem, na skalę jakiej Europa nie widziała od czasów II wojny światowej. Wojna uzmysłowiła nam i całemu światu, że czas spokoju skończył się definitywnie. Elementem świadomości tego faktu jest to, że musimy dziś dokonać modernizacji i rozwoju polskich sił zbrojnych, by zapewnić Rzeczpospolitej bezpieczeństwo – dodał prezydent.

Prezydent Andrzej Duda nadał i osobiście wręczył ordery i odznaczenia zasłużonym pracownikom Targów Kielce.

Podczas spotkania w Targach Kielce wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o tym, że uzbrojenie polskiego wojska wkrótce zostanie wzmocnione przez kolejne dwa dywizjonowe moduły ogniowe Regina z 48 samobieżnymi armatohaubicami Krab oraz wozami dowodzenia i zabezpieczenia. Dostarczy je polskiej armii Huta Stalowa Wola.

– To ważne, że zwiększamy zdolności obronne Rzeczpospolitej Polskiej i możliwości sprzętowe polskiego wojska. Uchwalenie ustawy o obronie ojczyzny dało nam kolejny impuls do tego, byśmy mogli zwiększyć zakres naszych działań. Kiedy tylko możemy, zamawiamy sprzęt w polskim przemyśle zbrojeniowym i tak jest w przypadku Krabów i armatohaubic, które sprawdziły się na wojnie. Stanowią one skuteczną broń w obronie – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Kontrakt na uzbrojenie zostanie zrealizowany w latach 2025-2027, a jego wartość to ponad 3,8 mld zł.

W uroczystym spotkaniu związanym z jubileuszem 30-lecia targów zbrojeniowych w Targach Kielce wzięli udział marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Renata Janik, wicemarszałek Marek Bogusławski i członek Zarządu Tomasz Jamka. Obecni byli także parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej, reprezentacja władz samorządowych, przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, przedsiębiorcy, wystawcy.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach trwać będzie od 6 do 9 września br. W tegorocznej edycji zaprezentuje się 600 wystawców z 30 krajów. Na stoiskach polskich i światowych liderów branży obronnej nie zabraknie najnowocześniejszych rozwiązań i technologicznych nowinek. Wystawcy prezentować będą sprzęt wojsk pancernych i zmechanizowanych, nie zabraknie czołgów, modułowych pojazdów opancerzonych i wozów bojowych, zestawów artyleryjskich i rakietowych. Zaprezentują się firmy oferujące śmigłowce bojowe, bezzałogowe statki powietrzne, uzbrojenie i sprzęt sił powietrznych oraz marynarki wojennej. Ponadto, prezentowane będą: sprzęt i wyposażenie wojsk chemicznych, autonomiczne systemy wspomagania na polu walki, zautomatyzowane systemy wsparcia dowodzenia i kierowania ogniem, sprzęt łączności, radio i optoelektroniczny. Nie zabraknie również firm oferujących sprzęt i wyposażenie zabezpieczenia logistycznego, obejmującego systemy transportowe, medyczne, materiałowe i techniczne.

Galeria

Aktualności

Polecamy