Konsul Generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencsér był gościem marszałka Andrzeja Bętkowskiego. Wizyta konsula odbyła się w dniu jubileuszu 30-lecia utworzenia Grupy Wyszehradzkiej. Z tej okazji Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego organizuje konkurs wiedzy pt. „30 lat Grupy Wyszehradzkiej”, a w klasztorze na kieleckiej Karczówce można obejrzeć wystawę „Od Wyszehradu do Wyszehradu”.
Konsul Generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencsér z marszałkiem Andrzejem Bętkowskim i Sekretarzem Województwa Świętokrzyskiego Mariuszem Bodo rozmawiali m.in.: o współpracy województwa świętokrzyskiego z Komitatem (Regionem) Komárom – Esztergom, o historii Grupy Wyszehradzkiej, o jubileuszu oraz o wydarzeniach z nim związanych.
Jednym z elementów obchodzonego jubileuszu jest konkurs wiedzy „30 lat Grupy Wyszehradzkiej”, który odbywa się w dniach 15-21 lutego. W ciągu siedmiu dni, codziennie na facebookowym profilu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego jest publikowane jedno pytanie dotyczące Grupy Wyszehradzkiej. Dla zwycięzców przewidziano nagrody rzeczowe. Więcej informacji o konkursie dostępne jest na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego swietokrzyskie.pro
W klasztorze na kieleckiej Karczówce konsul z marszałkiem uczestniczyli w otwarciu wystawy “Od Wyszehradu do Wyszehradu”, która jest próbą skrótowego zobrazowania rozwoju stosunków politycznych, handlowych i kulturalnych między państwami tworzącymi dzisiejszą Grupę Wyszehradzką: : Polską, Czechami, Słowacją i Węgrami. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to prezydenci Polski i Czechosłowacji oraz premier Węgier podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy. Ekspozycja jest wspólnym, zainicjowanym w 2013 r., dziełem archiwów. W związku z przejęciem przez Polskę w lipcu 2016 r. przewodniczenia Grupie Wyszehradzkiej, wystawa stała się zarazem istotnym elementem wzbogacającym program polskiej prezydencji Grupy.
Otwarciu wystawy towarzyszył wykład naukowy „Wspólne dziedzictwo – wspólna przyszłość” oraz koncert na instrumentach dawnych.