3.5 C
Kielce
sobota, 11 maja, 2024
Strona głównaKultura29. Świętokrzyskie Dni Muzyki. Dziś „Requiem Ludowe”

29. Świętokrzyskie Dni Muzyki. Dziś „Requiem Ludowe”

Zobacz

Od minionego piątku w Filharmonii Świętokrzyskiej odbywają się 29. Świętokrzyskie Dni Muzyki. Tegoroczna edycja w całości poświęcona jest muzyce polskiej. W ciągu kolejnych dni melomani będą mogli wysłuchać m.in. koncertu skrzypcowego, pieśni ludowych i kompozycji akustyczno-elektronicznych. Nie zabraknie też wieczoru filmowego. Patronat honorowy nad 29. Świętokrzyskimi Dniami Muzyki objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Dziś o 18.30 odbędzie się koncert kameralny Adama Struga (śpiew) i zespołu śpiewaczego Monodia Polska. Na koncert zatytułowany „Requiem Ludowe” złożą się religijne i świeckie pieśni północno-wschodnich rubieży historycznego Mazowsza. Archaiczny materiał muzyczny, skale i maniery wykonawcze sytuują śpiew kurpiowski pośród najstarszych zabytków muzyki polskiej. Każda z tych melodii występuje w nieskończonej ilości wariantów melodycznych, o czym mówi znane w Polsce powiedzenie „co wieś to inna pieśń”. Na tę różnorodność muzyczną nakłada się trudna do oszacowania ilość śpiewanych starodawną mazowiecką gwarą wierszy. W koncercie usłyszymy najpiękniejsze kurpiowskie liryki miłosne w ich świeckim i religijnym wymiarze. Pomiędzy pieśniami ludowymi odnajdziemy też całości dworskie i klasztorne, które lud kurpiowski przejąwszy, uznał za swoje.

W środę, 27 października czeka nas wieczór filmowy. O 18.30 w sali kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej zaprezentowany zostanie film „Please Find – H. M. Górecki” w reżyserii Violetty Rotter-Kozery. Reżyserka, która poprzedzi projekcję autorskim wstępem, w swym dokumencie o Henryku Mikołaju Góreckim zestawiła wypowiedzi artystów, przyjaciół, rodziny i współpracowników kompozytora. Kreśli w ten sposób obraz wybitnego kompozytora, portret mistrza, ale również człowieka wyrażającego swoją muzyką ból i cierpienie związane z traumą przeszłości.

W czwartek, 28 października o 18.30 odbędzie się performance akustyczno-elektroniczny w wykonaniu twórców działających w Studio Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu. Wieczór wypełnią ich własne utwory akustyczno-elektroniczne, przestrzenne, z udziałem wiolonczeli elektrycznej i różnych przyrządów dźwiękowych, live electronics i projekcji wizualnej. Mimo użycia skomplikowanej aparatury, ten eksperymentalny koncert-performance adresowany jest jednak do szerokiej publiczności, w szczególności do młodzieży oraz rodziców z dziećmi.

Piątek, 29 października to ostatni dzień 29. Świętokrzyskich Dni Muzyki. W wykonaniu Agnieszki Maruchy (skrzypce) z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej i pod batutą Przemysława Neumanna w koncercie „Okruchy pamięci II” usłyszymy dwa wartościowe dzieła zapomniane głównie z powodu niesprzyjających zawirowań historycznych – Koncert skrzypcowy A-dur op. 84 Raula Koczalskiego oraz IV Symfonię D-dur Odrodzonej i odnalezionej Ojczyźnie op. 21 Witolda Maliszewskiego.

Podczas 29. Świętokrzyskich Dni Muzyki na wystawie w foyer Filharmonii Świętokrzyskiej, jak co roku, podziwiać będziemy najnowsze prace uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Kielcach inspirowanych muzyką.

 

Aktualności

Sandomierz wciągnięty w kryminalną zagadkę – sukces gry miejskiej „Sandomierz CRIME STORY”

Miasto Sandomierz stało się areną emocjonującej gry miejskiej „Sandomierz CRIME STORY”, która zgromadziła 31 zespołów z szkół średnich województw...

Polecamy