3.5 C
Kielce
niedziela, 8 września, 2024
Strona głównaKultura24. Świętokrzyskie Święto Plonów w Tokarni

24. Świętokrzyskie Święto Plonów w Tokarni

Zobacz

W niedzielę 8 września, Park Etnograficzny w Tokarni stał się miejscem wyjątkowych obchodów 24. Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich, które zgromadziły gości z całego regionu – w sumie ponad 10 tysięcy osób! Jak co roku, regionalne święto plonów miało na celu oddanie czci ciężkiej pracy rolników oraz podziękowanie za obfitość, jaką przyniosły zbiory. Razem z rolnikami i mieszkańcami województwa świętowali organizatorzy uroczystościach dożynkowych: marszałek Renata Janik, wicemarszałkowie Grzegorz Socha i Marek Bogusławski, członkowie Zarządu Województwa Anita Koniusz i Andrzej Pruś, wiceprzewodniczący Sejmiku Mieczysław Gębski, radni Sejmiku Małgorzata Krzywda i Grzegorz Cepil, starosta kielecki Tomasz Pleban, burmistrz Chęcin Robert Jaworski oraz prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Mirosław Fucia.Już po raz kolejny doroczne, regionalne święto plonów obchodziliśmy w Muzeum Wsi Kieleckiej, na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni – w miejscu najbardziej do tego wskazanym, w najpełniejszym stopniu oddającym obrzędy i tradycje świętokrzyskiej wsi.

W tym roku zaszczytne funkcje Starostów Dożynkowych pełnili  wyróżniający się rolnicy z terenu powiatu kieleckiego, wskazani  przez Zarząd Powiatu Kieleckiego oraz Świętokrzyską Izbę Rolniczą. Starościną dożynek została Pani Bogumiła Wychowaniec z miejscowości Hucisko w gminie Strawczyn, starostą –  Pan Andrzej Lasak ze Szczerbakowa w gminie Wiślica.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od uformowania korowodu dożynkowego, który przeszedł na teren Sektora Małomiasteczkowego skansenu, do Kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia. Korowód poprowadziła Orkiestra Dęta gminy Daleszyce, która za trzy lata obchodzić będzie 100-lecie istnienia. Tu, punktualnie o godzinie 11.00, rozpoczęła się uroczysta Msza Święta dziękczynna, odprawiona na okoliczność zakończenia tegorocznych żniw przez księdza kanonika Łukasza Zygmunta, dyrektora Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej i proboszcza Parafii Św. Maksymiliana Kolbego Wolica – Tokarnia, księdza Jacka Dąbka.

Podczas nabożeństwa miała miejsce uroczysta procesja darów dożynkowych, złożonych przez Samorząd Województwa, starostę kieleckiego oraz burmistrza Chęcin, starostów dożynek, wojewodę świętokrzyskiego, parlamentarzystów, organizacje rolnicze. Poświęcony został chleb eucharystyczny, okazały bochen chleba, wino, kosze owoców, bukiety kwiatów i dożynkowy piękny wieniec. Po nabożeństwie ksiądz kanonik błogosławił również wszystkim wykonawcom powiatowych wieńców dożynkowych, święcąc dary rolnicze.

Dawniej wianek, zakładany na głowę przez najlepszą żniwiarkę – przodownicę, a dzisiaj wieniec dożynkowy jest najważniejszym symbolem dożynek, świadczącym o zakończonych żniwach. Uwite wieńce są symbolem urodzaju i zapewnieniem dostatku na najbliższy rok.

Po nabożeństwie, przy dźwiękach muzyki w wykonaniu Orkiestry Dętej z Daleszyc oraz Zespołu Pieśni i Tańca Leśnianie, barwny korowód dożynkowy wraz ze wszystkimi uczestnikami uroczystości przeszedł na teren Sektora Małomiasteczkowego, gdzie odbyła się dalsza część dożynkowego święta. Obrzęd dożynkowy poprowadzili, wraz z gospodarzem województwa marszałek Renatą Janik starostowie dożynkowi: Bogumiła Wychowaniec i Andrzej Lasak, którzy przekazali na ręce pani marszałek świeżo upieczony bochen świętokrzyskiego chleba. Scenę ubarwiły także kosze dorodnych darów owoców, płodów rolnych, kwiatów i ziół.

– Podsumowując efekty całorocznej, ciężkiej pracy, jesteśmy wdzięczni za największy skarb rolniczego trudu, za chleb. Jak on smakuje, najlepiej wiedzą mieszkańcy wsi, bowiem to oni zdobywają go ofiarną  pracą swych rąk. I to właśnie ten chleb, wypieczony z tegorocznych zbiorów jest symbolem polskiego rolnictwa – podkreśliła podczas dożynek Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Z okazji  dzisiejszego Święta, w imieniu wszystkich radnych Województwa Świętokrzyskiego i całego Zarządu Województwa życzę Wam i Waszym Rodzinom, aby radość i satysfakcja z zebranych oraz symbolicznie przyniesionych w korowodzie dożynkowym plonów towarzyszyła przez cały rok, a kolejne żniwa okazały się jeszcze bardziej obfite. A za Waszą ciężką i niezmiernie potrzebną pracę na roli serdeczne Bóg zapłać i szczęść Boże – podziękowała rolnikom marszałek Renata Janik.

Następnie  ośpiewano i obtańczono wszystkie wieńce dożynkowe z terenu województwa świętokrzyskiego. Najpiękniejszy z nich reprezentować będzie nasze województwo podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie, w niedzielę, 14 września. Wyłoniono go w drodze “Konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. To właśnie dzięki tej “rywalizacji”, mieszkańcy mogli podziwiać kunszt oraz kreatywność lokalnych twórców. Zwycięskim wieńcem okazał się ten przygotowany przez Powiat Kazimierski. Drugie miejsce zajął wieniec z Powiatu Buskiego, a trzecie – Powiatu Sandomierskiego. Twórcy pozostałych wieńców otrzymali pamiątkowe Wyróżnienia.

Uroczystości zakończył Koncert Muzyki Ludowej. Wystąpiły znane i lubiane zespoły folklorystyczne z terenu województwa świętokrzyskiego: Zespół Złoty Kłos,  Kapela Działoszacy, Zespół Domaszowianie, Zespół Pieśni i Tańca Łopuszno oraz Kapela Macieja Ulewińskiego.

Tokarnia w tym roku tętniła życiem nie tylko dzięki obrzędom, ale także różnorodnym atrakcjom, które towarzyszyły dożynkom. Stoiska z produktami regionalnymi, występy zespołów folklorystycznych oraz warsztaty rzemieślnicze przyciągnęły tłumy, które chciały poznać tradycje i smaki regionu. Dożynkom tradycyjnie towarzyszyła wystawa maszyn i sprzętu rolniczego. W tym roku w Tokarni pojawiło się w sumie ponad 200 wystawców!

Obchody świętokrzyskich dożynek były nie tylko czasem radości i świętowania, ale także głębokiego szacunku dla pracy rolników oraz ich wkładu w życie społeczności. Wspólne świętowanie zacieśniło więzi między mieszkańcami, a także przypomniało, jak ważna jest współpraca i solidarność w obliczu wyzwań, jakie niesie ze sobą praca na roli.

Galeria

Aktualności

Polecamy