3.5 C
Kielce
środa, 8 stycznia, 2025
Strona głównaAktualności24-latek odpowie za znieważenie funkcjonariusza policji

24-latek odpowie za znieważenie funkcjonariusza policji

Zobacz

Policjanci każdego dnia dbają o ład i porządek publiczny. Należy zaznaczyć, iż by nasze czynności były wykonane prawidłowo i profesjonalnie, mamy prawo do wydawania wiążących poleceń. Ich nieprzestrzeganie niesie ze sobą konsekwencje prawne. Pamiętaj, nie lekceważ wydawanych przez funkcjonariusza poleceń i nie utrudniaj podejmowanych na miejscu czynności. To również od Ciebie zależy, jak zakończy się interwencja.

Funkcjonariusz publiczny to nie tylko policjant, ale także żołnierz, funkcjonariusz straży granicznej, służby więziennej, prokurator i wiele innych osób, które określone są w artykuł 115 kodeksu karnego. Wykonują oni zadania o szczególnym charakterze, działając dla dobra społeczeństwa. Dlatego każdy, kto znieważy lub naruszy ich nietykalność cielesną musi liczyć się z odpowiedzialnością karną.
Jeśli jesteś sprawcą przestępstwa lub wykroczenia wiedz, że policjant ma prawo wykonać szereg czynności, takich jak: legitymowanie, kontrola osobista czy sprawdzenie zawartości bagażu. Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli nie złamałeś przepisów prawa, funkcjonariusz jest uprawniony do wydawania wiążących poleceń, dotyczących określonego zachowania. Ma to na celu m.in. umożliwienie wykonania niezbędnych na miejscu czynności, zabezpieczenie śladów czy dokonania stosownych ustaleń. Nie bądźmy więc zaskoczeni, gdy policjant poleci nam opuszczenie miejsca interwencji czy przejście w wyznaczone miejsce na drodze, gdzie doszło na przykład do wypadku drogowego. O stosowaniu się do policyjnych poleceń mówi art. 65a kodeksu wykroczeń. Za złamanie tego przepisu grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Także uniemożliwianie wykonania czynności przez policjanta albo jej utrudnianie może spotkać się nałożeniem sankcji karnej. Dlatego nie lekceważ wydawanych przez policjantów poleceń i nie utrudniaj podejmowanych na miejscu czynności. To również od Ciebie zależy jak zakończy się policyjna interwencja.
Wczoraj około godziny 13.30 na ul. Aleja 3-go Maja w Ostrowcu Świętokrzyskim policjanci z ogniwa patrolowo -interwencyjnego miejscowej komendy podjęli interwencję wobec 24-latka. Powodem legitymowanie był fakt, iż spożywał on alkohol w miejscu publicznym oraz używał słów nieprzyzwoitych. W trakcie wykonywanych czynności młody ostrowczanin znieważył słowami powszechnie uznanymi za obelżywe interweniujących funkcjonariuszy. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu.  Jak się okazało był nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało u niego blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Dzisiaj po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut znieważenia funkcjonariuszy. Za tego typu przestępstwo może grozić rok pozbawienia wolności.
Przypominamy !

art. 226 kodeksu karnego
§ 1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego albo osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Opr. EW
Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyski

 

Aktualności

Pozytywne zmiany w transporcie publicznym na terenie gminy Piekoszów. Są komfortowe busy i darmowe przejazdy!

Mieszkańcy gminy Piekoszów od 1 stycznia 2025 roku mogą korzystać z darmowego transportu publicznego na terenie gminy, który obejmuje...

Polecamy