Hasło Dnia Ziemi w 2020 roku brzmi „Działania na rzecz ochrony klimatu” i w szczególności jest skierowane na zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi i potrzebą uświadomienia problemów związanych ze zmianami klimatu, brakiem dostępu do wody pitnej, wymieraniem gatunków czy przeludnieniem. Tego dnia promowane są działania, które walczą z zanieczyszczeniem środowiska.
Działania, do których nawołuje hasło Dnia Ziemi 2020, mają polegać przede wszystkim na promowaniu inicjatyw związanych z przyjęciem globalnych norm regulujących zanieczyszczanie środowiska. Tego dnia ważne jest także edukowanie, mobilizowanie i aktywizowanie obywateli państw na całym świecie, aby rozpocząć działania wywierające na rządzie i korporacjach kontrolę i oczyszczanie środowiska z zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi.
22 kwietnia w Ministerstwie Klimatu zorganizowane zostaną warsztaty on-line.”Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”. Przygotowywane są one współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska oraz Fundacją BOŚ, a także przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Warsztaty on-line będą dostępne na żywo na stronie www.dzienziemiwmk.pl za pośrednictwem specjalnego czatu każdy z uczniów i nauczycieli będzie mógł zadać pytanie ministrowi Michałowi Kurtyce oraz uczestniczyć w wykładach zaproszonych ekspertów.
Z okazji Dnia Ziemi National Geographic przygotował wyjątkowe materiały, wśród których znalazła się interaktywna mapa klimatyczna świata na 2070 rok! Mapa pokazuje, jak mogą zmienić się warunki pogodowe w naszych miastach za 50 lat – jeśli emisja gazów cieplarnianych nadal będzie rosnąć. Odnajdziemy na niej m.in. Warszawę, Łódź czy Kraków.
Wiele ciekawych artykułów na temat dzisiejszego Święta Ziemi znajdziecie w Internecie. Tam też dostępne są quizy dotyczące prawidłowej segregacji odpadów.