3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualności20 stycznia – biała sobota w ŚCO na dobry początek Europejskiego Tygodnia...

20 stycznia – biała sobota w ŚCO na dobry początek Europejskiego Tygodnia Świadomości Raka Szyjki Macicy

Zobacz

W sobotę, 20 stycznia, z okazji rozpoczynającego się Europejskiego Tygodnia Świadomości Raka Szyjki Macicy, zapraszamy do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii na bezpłatne badania cytologiczne. Podczas tej białej soboty będzie można skorzystać również z mammografii. Oba badania będą wykonywane 20 stycznia w godzinach 9.00-14.00, zgodnie z programami profilaktyki onkologicznej. Zachęcamy do telefonicznej rejestracji na badania.

 

CYTOLOGIA w Programie profilaktyki raka szyjki macicy

Bezpłatna cytologia – zgodnie z Programem profilaktyki raka szyjki macicy – jest przeznaczona dla kobiet w wieku 25 – 64 lat. Badanie należy wykonywać regularnie, co 36 miesięcy.

Kobiety w wieku od 25 do 64 lat, obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV – typem wysokiego ryzyka) powinny wykonywać cytologię co 12 miesięcy.

W ŚCO dwa rodzaje cytologii podczas jednej wizyty:

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii pacjentkom wykonuje się dwa badania cytologiczne podczas jednej wizyty(cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym), co umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek i zapewnia bardzo dokładną diagnostykę. Materiał pobrany podczas cytologii na podłożu płynnym może być również zbadany pod kątem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

Cytologia jest badaniem całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym dla kobiety. Polega na pobraniu komórek nabłonka szyjki macicy (przez położną lub ginekologa) do oceny pod mikroskopem. Podczas badania wykorzystuje się sprzęt jednorazowego użytku (wziernik i szczoteczkę cytologiczną). Wykonywana regularnie, co trzy lata, cytologia pozwala na wykrycie stanów przednowotworowych i nowotworu w stadium przedinwazyjnym, kiedy nie występują jeszcze żadne objawy i możliwe jest pełne wyleczenie.

Jak się przygotować do badania

  • wykonuj cytologię najwcześniej 4 dni po zakończeniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem następnej
  • na 4 dni przed badaniem nie stosuj leków dopochwowych, tamponów, ani irygacji (płukania pochwy)
  • co najmniej na 48 godzin przed badaniem nie odbywaj stosunków płciowych
  • na 48 godzin przed badaniem cytologicznym nie poddawaj się badaniu ginekologicznemu ani pobieraniu posiewów, wymazów z kanału szyjki macicy
  • w przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (świadczą o tym np. upławy), wykonaj cytologię po wyleczeniu się.

Rak szyjki macicy rozwija się wiele lat, bez widocznych objawów. W momencie gdy pojawiają się objawy, takie jak:

  • nieregularne krwawienia z dróg rodnych,
  • krwawienia po stosunku,
  • krwiste upławy,
  • bóle podbrzusza,

choroba jest już w zaawansowanym stadium.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy

  • infekcja wirusem HPV
  • wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego, duża liczba partnerów seksualnych
  • liczne ciąże i porody, szczególnie w młodym wieku
  • przewlekłe stany zapalne pochwy
  • wieloletnie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych
  • niski status socjoekonomiczny, niewłaściwa dieta, niski poziom higieny osobistej
  • palenie papierosów.

MAMMOGRAFIA w Programie profilaktyki raka piersi

Bezpłatna mammografia – zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi – jest przeznaczona dla kobiet w wieku 45 – 74 lata. Badanie należy wykonywać regularnie, co 24 miesiące.

Z Programu profilaktyki raka piersi wyłączone są pacjentki z dziedzicznie uwarunkowanym ryzykiem zachorowania na raka piersi lub raka jajnika, ze względu na to, że są one objęte opieką w ramach programu “Opieka nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika” na etapie “Nadzór i badania diagnostyczne” realizowanego w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

 

Aktualności

Nie rozpoczął dnia w pracy

Policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zatrzymali wczoraj 44-latka. Kielczanin był poszukiwany do...

Polecamy