3.5 C
Kielce
wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaAktualności20 lat rolniczego samorządu

20 lat rolniczego samorządu

Zobacz

Świętokrzyska Izba Rolnicza 19 maja świętowała swoje 20-lecie działaności. W podsumowaniu bogatej historii Izby uczestniczył starosta kielecki Michał Godowski. Przybyli na uroczystość goście szczelnie wypełnili salę Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Działaczy samorządu rolniczego i włodarzy świętokrzyskich gmin powitał prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Ryszard Ciźla, który podziękował wszystkim za tak liczne przybycie.

– Świętokrzyska Izba Rolnicza jest ważnym i znaczącym ośrodkiem dla rozwoju rolnictwa ziemi świętokrzyskiej. To, że przez 20 lat tak bardzo został podniesiony standard świętokrzyskiego rolnictwa to w dużym stopniu zasługa nas wszystkich działających w obszarze rolnictwa. To dzięki wspólnej pracy udało się wprowadzić świętokrzyskie rolnictwo w struktury unijne, umiejętnie sięgać po fundusze unijne i zmodernizować świętokrzyską wieś – powiedział prezez Ryszard Ciźla. – Dziękuję delegatom, członkom zarządów kolejnych kadencji, dyrektorom, pracownikom za autentyczne zaangażowanie w rozwiązywanie problemów świętokrzyskiej wsi. Bez tego ogromnego wsparcia, wielu rzeczy nie udałoby się zrobić, a świętokrzyska wieś wyglądałaby inaczej niż obecnie.

Aktualnie Izba liczy 184 członków, najbardziej liczna jest rada powiatowa izby w Kielcach, która składa się z 37 członków.

Podczas spotkania, Julian Tyka oraz Ewa Borycka ze Świętokrzyskiej Izby Rolniczej przypomnieli historię samorządu rolniczego w naszym regionie. 14 grudnia 1995 r., sejm uchwalił ustawę o izbach rolniczych. Pierwsze wybory do tych izb odbyły się w 1996 r. Na terenie świętokrzyskiego wybierano wówczas izby, które w 1997 roku scaliły się w jedną organizację: Świętokrzyską Izbę Rolniczą.

– Po podziale administracyjnym województwa świętokrzyskiego Kielecka Izba Rolnicza, z wyjątkiem powiatu miechowskiego, który wszedł w skład Małopolskiej Izby Rolniczej, część Tarnobrzeskiej Izby Rolniczej, powiat sandomierski, opatowski, staszowski oraz gmina Ćmielów, część Częstochowskiej Izby Rolniczej, gminy Moskorzew, Radków, Secemin, gmina Kluczewsko z Piotrkowskiej Izby Rolniczej oraz gmina Gowarczów Radomskiej Izby Rolniczej połączyły się tworząc Świętokrzyską Izbę Rolniczą – powiedział Julian Tyka.

Świętokrzyska Izba Rolnicza jest samorządem rolniczym działającym na rzecz rozwiązywania problemów rolnictwa i reprezentującym interesy zrzeszonych w niej członków. Jako zawodowa organizacja pełni rolę rzecznika interesów rolników i wsi, reprezentuje producentów w kontaktach z organami władzy rządowej i samorządu terytorialnego, a także z innymi organizacjami i instytucjami zajmującymi się problematyką rolniczą. Występuje z inicjatywą z zakresu regulacji prawnych oraz opiniowaniem projektów przepisów, upowszechnia postęp techniczny i technologiczny w produkcji rolnej. Prowadzi działania na rzecz tworzenia rynku rolnego oraz poprawy warunków zbytu płodów rolnych, inicjuje działania mające na celu powoływanie i wspieranie zrzeszeń i stowarzyszeń producentów rolnych. 19 maj2017 Rocznica reaktywowania działalności Samorządu Rolniczego w Polsce.

Galeria

Aktualności

Ostrowieccy policjanci uratowali mężczyznę, który chciał targnąć się na swoje życie

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz kolejny udowodnili, że hasło „Pomagamy i chronimy” obowiązuje w...

Polecamy