3.5 C
Kielce
poniedziałek, 24 lutego, 2025
Strona głównaAktualności18. edycja Świętokrzyskiego Anioła Dobroci 2023 rozstrzygnięta

18. edycja Świętokrzyskiego Anioła Dobroci 2023 rozstrzygnięta

Zobacz

Paweł Kukiz – Szczuciński, lekarz, wolontariusz oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kielcach to laureaci tegorocznej edycji plebiscytu „Świętokrzyski Anioł Dobroci”. Statuetki Anioła Dobroci nagrodzeni odebrali z rąk marszałka Andrzeja Bętkowskiego i wicemarszałek Renaty Janik podczas uroczystej gali w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Konkurs „Świętokrzyski Anioł Dobroci” jest jedyną tego typu inicjatywą o charakterze regionalnym, która już na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń województwa świętokrzyskiego.

– Świętokrzyski Anioł Dobroci to szczególna nagroda województwa świętokrzyskiego, gdzie nagradzamy ludzi, którzy oprócz swojej działalności zawodowej widzą potrzebujących, robią coś więcej na rzecz rodzin i osób z trudnościami, niezaradnych życiowo, z niepełnosprawnościami, starszych, bezdomnych. Dzisiejsi laureaci taką właśnie opieką otaczają tych ludzi, starają się im okazać stosowną  pomoc, która pozwala im z tego zakrętu życiowego wyjść, pokonać trudności i kontynuować normalne życie w przyszłości – mówi marszałek Andrzej Bętkowski.

O tym, że Aniołów w naszym regionie nie brakuje mówi wicemarszałek Renata Janik – Co roku w związku z dużą   liczbą zgłoszeń Kapituła Konkursu ma ogromny problem z wyborem laureatów, ale staramy się wybrać wyjątkowe perełki. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło łącznie 27 zgłoszeń w tym: 15 o przyznanie nagrody w kategorii indywidualnej i 12 w kategorii zespołowej.

Statuetka Świętokrzyskiego Anioła Dobroci – symbolu miłości, troski, wytrwałości trafiła do:

  • w kategorii indywidualnej – przeznaczonej dla osób, które ze szczególnym zaangażowaniem i poświęceniem niosą pomoc osobom i rodzinom w trudnej sytuacji życiowej – Pawła Kukiza – Szczucińskiego – lekarza, specjalisty psychiatrii i pediatrii, absolwenta Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Paweł Kukiz – Szczuciński to lekarz Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, wolontariusz. Na co dzień pracuje w Poradni Zdrowia Psychicznego oraz w Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, gdzie pomaga osobom zmagającym się z rozmaitymi problemami natury psychicznej, kryzysami egzystencjonalnymi, traumami, uzależnieniami. W ramach działań Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej uczestniczył w medycznych misjach humanitarnych, w tym Wojskowo – Cywilnej Misji Medycznej w Lombardii w 2020 r. na początku epidemii Covid-19, za udział w której został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Zasługi za Dzielność. Piastuje stanowisko wiceprezesa zarządu Fundacji Heleny Pyz „Świt Życia” zajmującej się wspieraniem osób dotkniętych trądem w Indiach. Od 28.02.2022 r.  włączył się w organizację ewakuacji dzieci chorych na nowotwory z terenów objętych działaniami wojennymi na Ukrainie. Twórca niekomercyjnego kanału na You Tube „Misja Psychiatria”. Człowiek o wielkim sercu, swoimi działaniami na terenach objętych wojną, katastrofami humanitarnymi daje przykład organizowania wsparcia i pomocy.

  • w kategorii zespołowej – dla jednostek organizacyjnych pomocy i integracji społecznej, stowarzyszeń oraz organizacji pozarządowych prowadzących działalność w zakresie pomocy społecznej, tworzących i wdrążających innowacyjne projekty – Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kielcach.

Stowarzyszenie działa na terenie województwa świętokrzyskiego od 1993 r. Misją stowarzyszenia jest dbanie o godność, szczęście i jakość życia osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich równouprawnienie w społeczeństwie. Stowarzyszenie w Kielcach prowadzi 7 specjalistycznych placówek, w których z różnych form pomocy skorzystało  kilkadziesiąt tysięcy osób. PSONI w Kielcach prowadzi Ośrodek Wczesnej Interwencji, mieszkanie treningowe, Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy, Klub Terapeutyczno – Integracyjny dla dzieci, młodzieży i dorosłych, Ośrodek Rehabilitacji Dziennej, Niepubliczną Poradnię Psychologiczno – Terapeutyczną oraz Szkołę Przysposabiającą do Pracy dla Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną. Realizując zadania statutowe stowarzyszenie organizuje inne formy wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Zaliczyć do nich należy szereg imprez integracyjno – kulturalnych, różnorodnych kursów, szkoleń, grup wsparcia, konferencji naukowych i debat oraz turnusów rehabilitacyjnych.

Gośćmi wydarzenia, które poprowadzili Elżbieta Korus, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w UMWŚ wraz z zastępcą Arkadiuszem Ślipikowskim byli: poseł na Sejm Anna Krupka, senator Krzysztof  Słoń, radny województwa świętokrzyskiego Sławomir Gierada oraz starostowie, burmistrzowie i wójtowie z regionu.

Galę uświetnił występ Zespołu „Magemia”  oraz Katarzyny Lisowskiej.

Galeria

Aktualności

Podziękowanie za właściwą postawę

Szef skarżyskich policjantów mł. insp. Paweł Szczepaniak wraz ze swoim zastępcą nadkom. Piotrem Mamlą podziękowali dziś 20-letniemu żołnierzowi, który...

Polecamy