Położony w Chęcinach Klasztor Ojców Franciszkanów stanowi miejsce o szczególnym znaczeniu dla lokalnej społeczności. To tu istniało niegdyś więzienie carskie, a na pobliskim cmentarzu znajduje się związana z nim zbiorcza mogiła Powstańców Styczniowych. Co roku, w tym historycznym miejscu, mieszkańcy Chęcin gromadzą się, by oddać hołd i przypominać o bohaterstwie uczestników Powstania. Tak było również podczas obchodów 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Podczas uroczystości, burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, w szczególny sposób podkreślał znaczenie Powstania Styczniowego dla Polski. – Dzisiaj, 161 lat po tych heroicznych wydarzeniach, zebraliśmy się tutaj, aby uczcić pamięć tych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. Powstanie Styczniowe, choć zakończone klęską, zapoczątkowało długą drogę do odzyskania niepodległości przez Polskę. To tutaj, w Chęcinach, czujemy ducha tych, którzy nie bali się stanąć przeciwko zniewoleniu. To nasz obowiązek jako narodu, aby nigdy nie zapominać o ich ofierze. Gromadzimy się dziś w Klasztorze Ojców Franciszkanów, miejscu o wielkiej historycznej wadze. W czasach Powstania w tych murach istniało carskie więzienie. To tu po bitwie pod Małogoszczem, jednej z najbardziej krwawych bitew Powstania, trafiło 67 osób. Powstanie Styczniowe, które wybuchło 161 lat temu, było największym zrywem narodowym XIX wieku i miało olbrzymi wpływ na dążenia niepodległościowe kolejnych pokoleń Polaków. W naszej gminie każdego roku pamiętamy o tych, którzy walczyli i oddali najcenniejsze, co mieli, swoje życie, za wolność naszego narodu – mówił burmistrz Robert Jaworski.
Jak zaznaczył, piękne i niezwykle wzruszające patriotyczne występy wprowadziły licznie zebranych w klimat wydarzenia związanego ze 161. rocznicą Powstania Styczniowego. Podkreślił również znaczenie edukacyjne tych obchodów. – Dziękuję uczniom i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Jest ono jak żywa lekcja historii, przypominająca o naszych bohaterach narodowych. Szczególne podziękowania kieruję do Zbigniewa Kowalskiego, prezesa Grzegorza Szymańskiego oraz obu grup rekonstrukcyjnych za ich wkład w obrazowe przedstawienie tamtych wydarzeń. Podziękowania składam też na ręce uczniów ze Szkoły Podstawowej w Chęcinach oraz Chóru Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierownictwem Przemysława Gruszki. Naszym celem jest nie tylko upamiętnienie tych, którzy walczyli, ale także edukacja młodego pokolenia w duchu patriotyzmu – dodał burmistrz Robert Jaworski, wyrażając swoją wdzięczność wszystkim obecnym. – Dziękuję każdemu, kto dzisiaj tu jest, za uczestnictwo w tych patriotycznych uroczystościach. Pamiętamy również o tych, którzy odeszli. Dzisiaj, wspólnie oddajemy hołd wszystkim bohaterom wszystkich zrywów narodowych i wojen, którzy walczyli o niepodległą Polskę – podkreślił burmistrz Robert Jaworski.
Uroczystość uświetniła także prezentacja uczniów oraz grup rekonstrukcyjnych, które przybliżyły historię Powstania, jego kontekst i znaczenie. O wydarzeniach sprzed 161 lat związanych z Powstaniem Styczniowym przypomnieli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Chęcinach. Prezentację przedstawiła także Grupa Rekonstrukcyjna „Małogoski Oddział Powstańczy 1863 r.” pod czujnym okiem prezesa Grzegorza Szymańskiego i Grupa rekonstrukcyjna z I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Kielcach pod opieką Zbigniewa Kowalskiego. Opowiedziano o trudnych faktach historycznych związanych z ruchem narodowo-wyzwoleńczym. Wydarzenie uświetnił także występ Chóru Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierownictwem Przemysława Gruszki.
Po historycznej podróży upamiętniającej rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem gwardiana Klasztoru Ojców Franciszkanów w Chęcinach, o. Janusza Łazarczyka. – Święty Jan Paweł II przypominał nam, że „Naród bez historii jest narodem bez przyszłości”. Dziś, wspominając bohaterów Powstania Styczniowego, przypominamy sobie o naszym obowiązku wobec przeszłości. W tych murach, gdzie niegdyś panował smutek i rozpacz, dzisiaj rozbrzmiewa nadzieja i modlitwa za tych, którzy poświęcili swoje życie za wolność Polski. Powstanie Styczniowe to nie tylko kartka z historii, to lekcja odwagi, miłości do ojczyzny i niezłomności ducha – mówił ojciec Janusz Łazarczyk.
Po mszy burmistrz Robert Jaworski wspólnie z przewodniczącym Rady Miejskiej w Chęcinach Tomaszem Szczepanikiem, radnymi i ojcem gwardianem Januszem Łazarczykiem złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych w bitwie pod Małogoszczem w 1863 roku, a także więzionych i pomordowanych po bitwie w zamienionym na carskie więzienie tutejszym klasztorze. Następnie udano się na cmentarz parafialny w Chęcinach, gdzie pod mogiłą Powstańców Styczniowych złożono kwiaty i zapalono znicze, oddając w ten sposób hołd Powstańcom.