22 stycznia obchodzimy 158. Rocznicę Powstania Styczniowego. Przypomnimy, iż było to powstanie narodowe przeciw Rosji, które rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku. Swoim zasięgiem objęło ono tereny Królestwa Polskiego oraz Litwy, Białorusi, jak i części Ukrainy. Powstanie trwało aż do jesieni 1864 roku. Przyczyn jego wybuchu należy upatrywać w narastającym terrorze jaki państwo rosyjskie siało na ziemiach polskich. Powstanie zakończyło się militarną klęską Polaków.
Powstanie styczniowe było największym polskim powstaniem narodowym, które spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej.
Po upadku tego zrywu narodowego Rosjanie rozpoczęli represje. Wiele tysięcy Polaków zostało zesłanych na Syberię, skąd nigdy już nie wrócili. Zniesiono wówczas autonomię Królestwa i uczyniono z niego zwykłą prowincję Rosji. Na sile znacznie przybrał także sam proces rusyfikacji.
Powstanie Styczniowe zakończyło się klęską, jednak pomimo tego i represji wobec Polaków, zaborcom nie udało się złamać w narodzie ducha oporu.
Warto przypomnieć, iż w zeszłym roku w 150. Rocznicę Powstania Styczniowego dla upamiętnienia tego ważnego dla całego narodu polskiego wydarzenia na Cmentarzu parafialnym w Chęcinach odsłonięta została mogiła ku czci poległych i pomordowanych podczas walki w obronie Ojczyzny. Związana ona jest z istniejącym w czasie rozbiorów w Klasztorze oo. Franciszkanów więzieniem.