3.5 C
Kielce
niedziela, 13 lipca, 2025
Strona głównaAktualności14 listopada – Światowy Dzień Cukrzycy

14 listopada – Światowy Dzień Cukrzycy

Zobacz

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest każdego roku w dniu 14 listopada. Został on ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation – IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization – WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią wynikającą

z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością wielu narządów, zwłaszcza oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

Wśród objawów wskazujących na możliwość występowania cukrzycy ze znaczną hiperglikemią to:

  • nasilona diureza (wielomocz),
  • wzmożone pragnienie,
  • utrata masy ciała niewytłumaczona celowym odchudzaniem,
  • inne, mniej typowe objawy: osłabienie i wzmożona senność, zmiany ropne na skórze oraz stan zapalny narządów moczowo-płciowych.

Według WHO około 422 milionów ludzi na całym świecie choruje na cukrzycę, większość z nich żyje w krajach o niskim i średnim dochodzie, a 1,5 miliona zgonów rocznie jest bezpośrednio związanych z cukrzycą. Liczba chorych na cukrzycę na świecie wzrosła ze 108 milionów w 1980 roku do 422 mln w 2014 roku. Ponadto, WHO prognozuje, że do 2030 roku cukrzyca będzie siódmą z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Według danych GUS w 2022 roku 3,1 mln chorych na cukrzycę skorzystało z usług publicznej służby zdrowia (recepty, wizyty, hospitalizacje). W roku 2017 zarejestrowano 2,7 mln chorych. Na podstawie tej dynamiki wzrostu ocenia się, że w 2030 roku będzie w Polsce 4,2 mln chorych.

Liczne badania potwierdzają, że zmiana stylu życia związana z dietą opartą na zasadach zdrowego żywienia oraz regularną aktywnością fizyczną to niezmiernie istotne narzędzie w walce z cukrzycą. Pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania oraz redukuje zagrożenia związane jej powikłaniami. Promocja zdrowego sposobu żywienia i zwiększenie aktywności fizycznej to podstawowa metoda nie tylko profilaktyki, ale również leczenia cukrzycy.

Samorząd Województwa Świętokrzyskiego wspiera realizację działań edukacyjnych skierowanych do pacjentów z cukrzycą oraz ich rodzin i opiekunów, które mają na celu ograniczenie powikłań cukrzycy i poprawę jakości życia chorych wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego, zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2024 roku udzielił wsparcia finansowego:

  • Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą w Warszawie w kwocie 37 324,50 zł na realizację zadania publicznego pt. ,,Nowe technologie w służbie diabetologii”,
  • Polskiemu Stowarzyszeniu Diabetyków Oddział Wojewódzki w Kielcach w kwocie 10 000,00 zł na realizację zadania publicznego pt. ,,Cukrzyca i co dalej?”.

 

 

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy