Blisko 22 tysiące Polaków – wojskowych, policjantów i cywili – zostało zamordowanych w kwietniu i maju 1940 roku przez sowieckie NKWD między innymi w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni, Kuropatach i innych nieznanych miejscach. W 82. rocznicę zbrodni marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski uczcił pamięć ofiar składając w środowy poranek wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach i Pomnikiem Sybiraków na kieleckim Cmentarzu Starym. Wziął także udział w uroczystościach wieńczących VII Kielecki Marsz Katyński, które odbyły się na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia pod Monumentem Sen.
W obchodach tragicznej rocznicy uczestniczyli także m.in.: wojewoda Zbigniew Koniusz, senator Krzysztof Słoń, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, prezydent Kielc Bogdan Wenta, Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Anna Łakomiec, prezes Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska”.
„Kamienie wołać będą”
Głównym wydarzeniem był VII Kielecki Marsz Katyński – rozpoczął się o godzinie 12.00 na ulicy Sienkiewicza, a następnie wyruszył ulicą Małą na Rynek, gdzie nastąpiła jego inauguracja. Następnie uczestnicy pochodu przemaszerowali ulicami: Dużą, Jana Pawła II, Ściegiennego, Sołtysiaka „Barabasza” i Gagarina na Skwer Pamięci Ofiar Katynia, do znajdującego się tam Kamiennego Kręgu Pamięci i Monumentu Sen. Biorący udział w uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej.
Pomnik poświęcony pamięci ofiar zbrodni katyńskiej – Kamienny Krąg Pamięci – ustawiono u zbiegu ulic Krakowskiej i Gagarina w 2013 roku. Kompozycja powstała staraniem Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska” i została uroczyście odsłonięta 11 kwietnia 2014 roku. Kamienny Krąg tworzy zespół dwunastu surowych łomów kamiennych z rodzimego wapienia. Na dwóch wyryto napisy : „Kamienie wołać będą” oraz w centrum kręgu: „… Bo nie można zakopać pamięci w dołach…”. W centrum lapidarium umieszczono rzeźbę „Sen” autorstwa prof. Gustawa Zemły.
Organizatorami obchodów 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej były Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska”, zaś Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego był jednym z partnerów organizacyjnych wydarzenia.
Zamordowano co najmniej 22 tysiące Polaków
W zbrodni popełnionej przez Sowietów wiosną 1940 roku, zginęło co najmniej 21 857 polskich obywateli: oficerów, policjantów, a przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji. 11 procent zamordowanych było związanych z przedwojennym województwem kieleckim.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 roku dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji z początku marca 1940 roku. Dzień ten przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskiej inteligencji. Miało to miejsce 13 kwietnia 1943 roku.