3.5 C
Kielce
wtorek, 13 maja, 2025
Strona głównaAktualności13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Zobacz

Blisko 22 tysiące Polaków – wojskowych, policjantów i cywili – zostało zamordowanych w kwietniu i maju 1940 roku przez sowieckie NKWD między innymi w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni, Kuropatach i innych nieznanych miejscach. W 82. rocznicę zbrodni marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski uczcił pamięć ofiar składając w środowy poranek wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach i Pomnikiem Sybiraków na kieleckim Cmentarzu Starym. Wziął także udział w uroczystościach wieńczących VII Kielecki Marsz Katyński, które odbyły się na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia pod Monumentem Sen.

W obchodach tragicznej rocznicy uczestniczyli także m.in.: wojewoda Zbigniew Koniusz, senator Krzysztof Słoń, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, prezydent Kielc Bogdan Wenta, Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Anna Łakomiec, prezes Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska”.

„Kamienie wołać będą”

Głównym wydarzeniem był VII Kielecki Marsz Katyński – rozpoczął się o godzinie 12.00 na ulicy Sienkiewicza, a następnie wyruszył ulicą Małą na Rynek, gdzie nastąpiła jego inauguracja. Następnie uczestnicy pochodu przemaszerowali ulicami: Dużą, Jana Pawła II, Ściegiennego, Sołtysiaka „Barabasza” i Gagarina na Skwer Pamięci Ofiar Katynia, do znajdującego się tam Kamiennego Kręgu Pamięci i Monumentu Sen. Biorący udział w uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Pomnik poświęcony pamięci ofiar zbrodni katyńskiej – Kamienny Krąg Pamięci – ustawiono u zbiegu ulic Krakowskiej i Gagarina w 2013 roku. Kompozycja powstała staraniem Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska” i została uroczyście odsłonięta 11 kwietnia 2014 roku. Kamienny Krąg tworzy zespół dwunastu surowych łomów kamiennych z rodzimego wapienia. Na dwóch wyryto napisy : „Kamienie wołać będą” oraz w centrum kręgu: „… Bo nie można zakopać pamięci w dołach…”. W centrum lapidarium umieszczono rzeźbę „Sen” autorstwa prof. Gustawa Zemły.

Organizatorami obchodów 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej były Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska”, zaś Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego był jednym z partnerów organizacyjnych wydarzenia.

Zamordowano co najmniej 22 tysiące Polaków

W zbrodni popełnionej przez Sowietów wiosną 1940 roku, zginęło co najmniej 21 857 polskich obywateli: oficerów, policjantów, a przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji. 11 procent zamordowanych było związanych z przedwojennym województwem kieleckim.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 roku dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji z początku marca 1940 roku. Dzień ten przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskiej inteligencji. Miało to miejsce 13 kwietnia 1943 roku.

 

Galeria

Aktualności

Gmina Chęciny przygotowuje się do budowy Ośrodka Historii. Podpisano umowę na wykonanie projektu

Gmina Chęciny podpisała umowę na wykonanie projektu i dokumentacji technicznej dla nowej inwestycji, która ma na celu wyeksponowanie bogatego dziedzictwa...

Polecamy