Ponad 880 tysięcy złotych władze gminy Piekoszów chcą pozyskać na podniesienie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, a także na doposażenie szkół w sprzęt komputerowy, utworzenie pracowni komputerowych – terminalowych, a nawet na zakup robotów do programowania i dywanów multimedialnych. Wniosek o dofinansowanie kosztownego i niezwykle nowatorskiego przedsięwzięcia już został złożony.
Teraz czekamy na ocenę formalną. Bardzo zależy nam na pozyskaniu tych środków, bo dzięki nim poziom edukacyjny w naszych szkołach zdecydowanie wzrośnie. Chcemy iść z duchem czasu i dać naszym uczniom możliwość wysokiego rozwoju w zakresie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.
Projekt pod nazwą „Nowoczesne technologie w aktywnej szkole” przewidziano do realizacji w okresie od 1 sierpnia bieżącego roku do końca lipca 2019 roku. Wnioskowane dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego w ramach poddziałania „Rozwój edukacji kształcenia ogólnego w zakresie stosowania TIK” opiewa na kwotę nieco ponad 882 tysięcy złotych. – Projekt zakłada, że dzięki jego realizacji swoje kompetencje podniesie ponad tysiąc uczniów z terenu sześciu szkół z gminy Piekoszów, a także nauczyciele – poinformował wójt, Zbigniew Piątek. Warto dodać, że wkład własny gminy w realizację projektu wynosi jedynie 11,5 procenta.
Roboty do programowania i interaktywne dywany
Wnioskowany projekt został podzielony na sześć głównych zadań. W ramach jednego z nich założono doposażenie w pracownię terminalową każdej ze szkół. W Szkole w Piekoszowie miałaby także powstać dodatkowa pracownia międzyszkolna dostępna dla uczniów ze wszystkich szkół z terenu gminy Piekoszów. Laboratoria cyfrowe w szkołach zostaną oczywiście doposażone w pomoce dydaktyczne oraz narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnych do innowacyjnego prowadzenia zajęć. – Zaplanowaliśmy zakup zestawów nowoczesnego sprzętu, w skład którego wchodzą monitory interaktywne i laptopy wraz z oprogramowaniem, zestawy do nauki programowania, wśród których miałyby się znaleźć nawet roboty do programowania, a także dywan interaktywny – wymienia wójt, Zbigniew Piątek.
Przejdą kurs w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii
Projekt „Aktywny Nauczyciel w Aktywnej Szkole” zakłada również podniesienie kompetencji nauczycieli w zakresie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych. – Nauczyciele przejdą kurs w zakresie interaktywnych monitorów, podstaw oprogramowania, robotów do kodowania, czy informacji użytkowych i obsługi interaktywnych dywanów. Po zakończonym kursie każdy z nich przeprowadzi dwie godziny zajęć pilotażowych z udziałem trenera w wybranej przez siebie dziedzinie oraz skorzysta z jednogodzinnej konsultacji indywidualnej na temat realizacji zajęć i obsługi sprzętu – mówi wójt, Zbigniew Piątek.
Edukacja w nowoczesnej odsłonie
Przeszkoleni w zakresie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych nauczyciele w każdej klasie w sześciu piekoszowskich szkołach poprowadzą zajęcia z różnych dziedzin z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i zakupionych nowoczesnych narzędzi. – Założyliśmy, że zadaniem tych zajęć ma być kształtowanie i rozwijanie kompetencji cyfrowych poprzez zapoznanie uczniów z nowymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi i zainteresowanie ich zdobywaniem wiedzy w innowacyjny sposób. Zaplanowaliśmy nawet konkurs pod nazwą „Mistrz kompetencji cyfrowych”, w którym uczniowie i uczennice będą mieli możliwość sprawdzić się z umiejętności korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych. Będzie to konkurs międzyszkolny realizowany w podziale na kategorie wiekowe – podkreśla wójt, Zbigniew Piątek. – Wierzę, że uda nam się pozyskać dofinansowanie na przygotowany projekt, który jest bardzo nowoczesny i da naszym uczniom już nie tylko możliwość wyrównania szans edukacyjnych, ale przede wszystkim możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy oraz szczególnych kompetencji. Zyskają także nauczyciele, którzy zapoznają się z nowymi technikami nauczania oraz będą mogli wykorzystywać nowoczesne narzędzia dla rozwoju uczniów. Jestem przekonany, że nowoczesne technologie to właściwy kierunek rozwoju edukacyjnego – mówi wójt, Zbigniew Piątek.