3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualności102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Zamek w Chęcinach zabłysnął w narodowych...

102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Zamek w Chęcinach zabłysnął w narodowych barwach!

Zobacz

 

„Patriotyzm to żywe poczucie zbiorowej odpowiedzialności.”
Richard Aldington

W 2020 r. przypada 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach zaborów, wysiłkiem całej rzeszy oddanych ojczyźnie ludzi udało się przywrócić na mapy Europy nasz kraj. Był to wyczyn niebywały, okupiony wieloma latami udręk i niewoli, kilkoma nieudanymi powstaniami narodowymi, które udowadniały jednak, że duch polskości nie zaginął. Nie udało się zaborcom wyplenić naszego języka, kultury i obyczajów, stłumić naszej nadziei. Wartości przekazywane z pokolenia na pokolenie utrwalały i pielęgnowały ideę odzyskania w odpowiednim momencie suwerenności naszego kraju. Taki moment przyszedł właśnie w pamiętnym 1918 r., kiedy europejskie mocarstwa wykrwawiały się do ostatka na polach bitew I wojny światowej. Dawny porządek, dyktowany postanowieniami kongresu wiedeńskiego, runął, a jego miejsce zajmowały nowe, świeże koncepcje polityczne.

Głównymi bohaterami tego okresu byli nasi „Ojcowie Niepodległości”. Choć było ich wielu, warto tu wymienić m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa czy Ignacego Paderewskiego. Wszyscy ci wspaniali ludzie mieli na ustach przede wszystkim hasła o wolnej Polsce, która przez tyle dziesięcioleci nie mogła wybić się na niepodległość. Warto podkreślić przede wszystkim ich determinację i umiejętność porozumienia się ponad podziałami, czego brakowało np. magnackim koteriom z czasów rozbiorów. Choć wycieńczona i dotknięta zarówno represjami zaborców jak i działaniami I wojny światowej II Rzeczpospolita dumnie starała się kontynuować bogate tradycje naszego kraju, próbując podnieść się z gospodarczej i politycznej zapaści.

Gmina Chęciny od lat kładzie duży nacisk na upamiętnianie tej ważnej dla naszego kraju rocznicy, corocznie organizując interesujące wydarzenia kulturalne. W całym mieście wywieszane są również biało czerwone flagi. Z racji zaistniałej sytuacji, związanej z pandemią, ten rok jest wyjątkowy, dlatego też forma obchodów nie mogła mieć takiej formy, jak dotychczas. Gmina w ramach święta 11 listopada upamiętni to wyjątkowe wydarzenie poprzez iluminację świetlną chęcińskiego zamku w barwach narodowych. Pięknie prezentuje się ona na murach naszej średniowiecznej twierdzy i w bardzo wyraźny sposób podkreśla historię i tradycję naszego kraju.

Zachęcamy w tym miejscu także do odwiedzin strony http://www.niepodlegla.gov.pl – rządowego portalu poświęconego upamiętnieniu i utrwalaniu wiedzy o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Znajdują się tam także informacje poświęcone wydarzeniom poprzedzającym ten ważny moment, a także późniejszym, w tym słynnej bitwie warszawskiej z 1920 r. Każdy znajdzie tam coś dla siebie, począwszy od wartościowych treści patriotycznych po wiadomości historyczne.

Jesteśmy dumni z bycia Polakami!

Galeria

GminaGmina Chęciny
MiejscowośćChęciny

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy