foto: domena publiczna
15 sierpnia będziemy obchodzić setną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji w stolicy województwa odbędą się wydarzenia rocznicowe.
W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem „Cudu nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. Zwycięstwo wojsk polskich, dowodzonych przez marszałka Józefa Piłsudskiego, zdecydowało wówczas nie tylko o zachowaniu niepodległości Rzeczpospolitej, ale udaremniło również rozprzestrzenianie się rewolucji komunistycznej na Europę.
Program wojewódzkich uroczystości:
piątek, 14 sierpnia
godz. 10.00 – Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego i 100 r. Bitwy Warszawskiej.
godz. 12.00 – Rynek w Kielcach, odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100. Rocznicę utworzenia Armii Ochotniczej walczącej z bolszewikami. Otwarcie plenerowej wystawy IPN „Bij Bolszewika”. Polacy wobec wojny z sowiecką Rosją w 1920 roku”.
sobota 15, sierpnia
godz. 10.00 – Kielce, uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy Wojska Polskiego w kościele Garnizonowy.
godz. 11.00 -13.00 – złożenie wieńców i kwiatów przez mieszkańców Kielc i władze województwa pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności w obecności Wojskowej Asysty Honorowej.
niedziela,16 sierpnia
godz. 16.00 – Kielce, Plac Wolności uroczyste wręczenie sztandaru 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
godz. 19.30 – koncert „Polska dziękuje. W świętokrzyskim pieśń się niesie”. Wystąpią m.in. Wrocławski Chór Akademicki, Chór Garnizonowy, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, Studio Tańca i Stylu Rewanż i wielu innych artystów pod dyrekcją Piotra Rubika.
Bezpłatne zaproszenia na koncert „Polska dziękuje” można odebrać w redakcji Polskiego Radia Kielce (recepcja), w Wojewódzkim Domu Kultury (sekretariat) oraz na plebanii Kościoła Garnizonowego. Z uwagi na sytuację związaną z pandemią koronawirusa liczba miejsc jest ograniczona. Organizatorzy jednocześnie przypominają o konieczności przestrzegania obowiązujących zasad reżimu sanitarnego: przede wszystkim obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz zachowania dystansu społecznego.