3.5 C
Kielce
sobota, 2 listopada, 2024
Strona głównaAktualności100. rocznica Cudu nad Wisłą

100. rocznica Cudu nad Wisłą

Zobacz

Bitwa Warszawska uznawana jest za jedną z najważniejszych bitew świata. Zwyczajowo nazywana jest Cudem nad Wisłą. Dzięki zaangażowaniu tysięcy Polaków, w tym roku upamiętniamy 100 rocznicę tego wielkiego polskiego zwycięstwa!

W dniach 13–15 sierpnia 1920 r. na radzymińskich polach położonych niedaleko Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Uznana została za osiemnastą na liście przełomowych bitew w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę, zatrzymując marsz bolszewików i chroniąc Europę Zachodnią przed zalewem komunizmu. Autorem i realizatorem planu bitwy był Józef Piłsudski.

Wojna polsko-bolszewicka obfitowała w wiele operacji wojskowych, które zasługują na ogromne uznanie. Nasi polscy dowódcy, na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, okazali się wielkimi bohaterami i przywódcami dla swojej armii. Bitwa Warszawska była tak spektakularna, że po dziś dzień uznawana jest za jedną z najbardziej decydujących bitew w dziejach świata.

My wszyscy, urodzeni w wolnej Polsce, jesteśmy winni pamięć tym, którzy obronili w 1920 roku dopiero co odzyskaną niepodległość. Było to możliwe dzięki ich bohaterskiej postawie, strategicznemu zmysłowi i wierze w opiekę Bożą. Kto mógł, chwycił za broń i walczył. Pozostali rzucili się na kolana i oddali los całej Polski w ręce Boga. Wiara dowódctwa i narodu była ogromna – to ona doprowadziła do Cudu nad Wisłą.

W wyniku bitwy straty strony polskiej wyniosły: ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych.Straty zadane Sowietom nie są znane. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo lub było ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli, a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców.

Sejm w przyjętej 13 czerwca 2019 r. uchwale ustanowił rok 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej.

 

- piechota.jpg

Zdjęcie: Piechota polska w marszu na front przed Bitwą Warszawską

Aktualności

Dzień Zaduszny

Polecamy