Pokonał Tomasza Manna i Maksyma Gorkiego, ale jego radość mieszała się z goryczą. 100 lat temu Władysław Reymont otrzymał Literacką Nagrodę Nobla za epopeję „Chłopi”. W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach można oglądać wystawę poświęconą tej ważnej dla naszej literatury rocznicy.
Akademia Szwedzka doceniła powieść za znakomite sportretowanie życia chłopskiego na przełomie XIX i XX wieku, którego cykl wyznaczają pory roku. Losy Macieja Boryny, jego syna Antka, żony Jagny, a także innych mieszkańców Lipiec to nie tylko wnikliwa panorama społeczno-kulturowa, ale i studium namiętności ludzkich.
Monumentalna powieść powstawała długo – publikowano ją w tomach między 1904 a 1909 rokiem, Nagroda Nobla przyszła późno, bowiem dopiero w 1924 roku. Pisarz przyjął ją z radością, ale i z goryczą, był bowiem wówczas bardzo schorowany i ostatecznie nie mógł odebrać wyróżnienia osobiście. Pisarz zmarł rok później – 5 grudnia 1925 r. Miał zaledwie 58 lat.
Te i inne fakty można poznać oglądając wystawę „100. rocznica przyznania Nagrody Nobla – Władysław Reymont” w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach. Prezentowane są na niej unikalne fotografie dokumentujące życie i twórczość Reymonta, wydawnictwa międzywojenne i z początku XX wieku oraz zbiory multimedialne (takie jak filmowe adaptacje „Chłopów”).