3.5 C
Kielce
poniedziałek, 6 maja, 2024
Strona głównaAktualności˝W sieci nic nie pozostaje anonimowe…˝

˝W sieci nic nie pozostaje anonimowe…˝

Zobacz

- wywiad_komendant.jpg

Wywiad z asp. szt. Arkadiuszem Nowakiem – komendantem Komisariatu Policji w Chęcinach.

– Ile osób pracuje w Komisariacie Policji w Chęcinach?

– Aktualnie w Komisariacie Policji w Chęcinach pracuje 26 funkcjonariuszy policji. Pod nasz komisariat podlega również posterunek policji w Nowinach, w którym pracuje 6 policjantów. Łącznie jest to 32 policjantów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Komisariat Policji w Chęcinach swoim zasięgiem obejmuje bardzo duży obszar 3 gmin: Chęciny, Piekoszów i Nowiny. Jesteśmy jednym z większych komisariatów terenowych, co również przekłada się na liczbę interwencji podejmowanych przez policjantów w ciągu doby, jak również na liczbę zdarzeń zaistniałych na naszym terenie.

– Co wpływa na poziom bezpieczeństwa na terenie tych trzech gmin?

– Są to różne czynniki, które trudno jest jednoznacznie sprecyzować. Stan zaludnienia, topografia, czy ukształtowanie terenu. Nie mniej jednak możemy powiedzieć, że poziom bezpieczeństwa w tych trzech gminach jest porównywalny.

– Zbliża się rocznica przeprowadzki do nowego budynku komisariatu na Osiedlu Północ. Jakie dała możliwości?

– Pracujemy w jednym z najnowocześniejszych budynków komisariatów policji. Od momentu przeprowadzki, czyli od 7 stycznia 2021 roku, zdecydowanie poprawiły nam się warunku lokalowe, a tym samym warunki pracy. To niewątpliwie wpływa również na komfort i jakość wykonywanej pracy policjantów, która w mojej ocenie jest na bardzo dobrym poziomie. Cały budynek jest monitorowany. To przekłada się na bezpieczeństwo, zarówno policjantów, jak również osób, które odwiedzają nasz komisariat. Zyskaliśmy także specjalną salę odpraw, gdzie policjanci są odprawiani do służby zewnętrznej. Mamy do dyspozycji również tzw. pokój przyjęć interesanta, gdzie prowadzimy wstępne rozmowy z potencjalnymi klientami naszego komisariatu. Jest to odosobnione pomieszczenie, w którym zachowane są oczywiście wszelkie warunki sanitarne, wynikające z trwającej pandemii COVID-19. I to tam policjanci prowadzą m.in. rozmowy z interesantami, wstępne przesłuchania, czy przyjmują zawiadomienia o przestępstwie. Interesanci bardzo chwalą możliwość swobodnego porozmawiania z policjantem.

– Rozumiem, że pokój przyjęć interesanta, o którym Pan wspomniał, jest rzeczą nową, której wcześniej nie było?

– Tak, w poprzednim komisariacie przy ulicy Radkowskiej 29 nie było takiego pomieszczenia.

–  Jakie są Pana priorytety w walce z przestępczością?

– Jako komisariat prowadzimy pełen wachlarz przestępstw, począwszy od tych pospolitych, mam tu na myśli kradzieże, włamania, uszkodzenia mienia, czyli tzw. akty wandalizmu po przestępstwa internetowe. Na chwilę obecną takim naszym priorytetem, również na przyszły rok, będzie przede wszystkim ograniczenie właśnie tych pospolitych zdarzeń, związanych z różnymi wybrykami chuligańskimi, które przekładają się w konsekwencji na różnego rodzaju uszkodzeniach mienia. Są to przestępstwa dosyć specyficzne i trudne do wykrycia z uwagi na fakt, iż bardzo często jako policja późno otrzymujemy informacje o ewentualnym uszkodzeniu mienia, co w konsekwencji przekłada się na skomplikowany proces dochodzeniowy. Proszę pamiętać, że im szybciej policja zostanie powiadomiona o zdarzeniu kryminalnym, o przestępstwie popełnionym na szkodę obywatela, tym większe są możliwości szybszego
i skutecznego wykrycia takiego przestępstwa.

– Wspomniał Pan o przestępstwach internetowych. Są chyba bardzo częste?

– Zgadza się. W chwili obecnej 1/3 spraw, które prowadzimy dotyczą stricte przestępstw internetowych. Są to najczęściej oszustwa związane z przełamaniem zabezpieczeń na koncie internetowym, czy niewywiązanie się z umowy kupna lub sprzedaży na rozmaitych platformach typu Allegro lub OLX. Są to przestępstwa, które wymagają wytężonej pracy funkcjonariuszy. Jednak w tym zakresie też mamy wiele sukcesów, gdyż w sieci nic nie pozostaje anonimowe… W dobie obecnej techniki i związanych z nią możliwościami dużo spraw kończy się szczęśliwym finałem, a policja stawia osoby podejrzane przed sądem.

– A co z głośnymi oszustwami metodą „na wnuczka” lub „policjanta”? Zdarzają się jeszcze?

– W tym roku, jako Komisariat Policji w Chęcinach nie odnotowaliśmy takiego przestępstwa, jednak niestety jest ono w dalszym ciągu na topie. Cały czas w mediach słyszymy o osobach, które padają ofiarom tego typu oszustw. Tutaj trzeba jasno zaznaczyć, że przestępcy najczęściej wykorzystują osoby, które są w podeszłym wieku. Oszuści podszywają się przeważnie pod członków rodziny, jednak bywają także sytuacje, że dzwoniąc do potencjalnych ofiar przedstawiają się również jako policjanci. Proszę pamiętać, że policja nigdy nie pobiera pieniędzy od obywatela! Jeżeli ktoś spotka się z takim telefonem powinien jak najszybciej poinformować o tym organy ścigania. Tutaj czas jest na wagę złota.

– Zbliża się koniec roku. Gdyby mógł go Pan podsumować, jeśli chodzi o liczbę interwencji i działania policyjne.

– Generalnie ten kończący się rok 2021 należy uznać za spokojny. Wskaźnik dynamiki przestępstw od kilku lat systematycznie nam spada, na co przekłada się ciężka i mozolna praca policjantów, którzy pracują w Komisariacie Policji w Chęcinach. W mojej ocenie poziom bezpieczeństwa na terenie trzech gmin jest na zadowalającym poziomie. Dodatkowo w dalszym ciągu dokonujemy sprawdzania miejsc typu sklepy wielko powierzchniowe, czy innych obiektów użyteczności publicznej pod kątem przestrzegania aktualnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Policjanci mają obowiązek podejmowania w tym zakresie interwencji. Również zgodnie z obowiązującymi przepisami egzekwujemy wobec niesfornych obywateli różnego rodzaju sankcje za popełnione wykroczenia z artykułu 116 kodeksu wykroczeń. Dokonujemy również kontroli osób przebywających na kwarantannie.

– Czy ma Pan jakieś plany na kolejny rok?

Jak co roku, na pewno skupimy się na tym, żeby każdy obywatel wychodząc z komisariatu był zadowolony z formy przyjęcia. Będziemy dążyć do tego, aby te nasze czynności służbowe w momencie zaistniałego zdarzenia były jak najbardziej profesjonalne oraz, żeby jak najszybciej wykrywać potencjalnych przestępców.

– Czego życzyć Wam, policjantom, w nadchodzącym 2022 roku?

– W dobie trwającej pandemii na pewno zdrowia i jak najmniej zdarzeń kryminalnych.

 

Aktualności

Jubileusz 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Hucie Nowej

 3 maja odbyły się uroczystości związane z 90-leciem działalności OSP w Hucie Nowej oraz poświęceniem i...

Polecamy