Miło nam poinformować, iż w ostatnim czasie ukazała się publikacja „Tradycje górnicze Miedzianki. Łaszczyńscy”. Książka ta jest pokłosiem konferencji naukowej „Łaszczyńscy. Miedzianka”, która odbyła się 20 września 2021 r. w Miedziance. Konferencji towarzyszyło odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej dr. Stanisławowi Łaszczyńskiemu oraz dr. Bolesławowi Łaszczyńskiemu a także otwarcie nowej sali w Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance, poświęconej życiu i działalności braci Łaszczyńskich.
Gmina i Miasto Chęciny są szczególnym miejscem, gdzie tradycje górnicze są kontynuowane już od czasów średniowiecza. To tu w XIV wieku istniało już górnictwo ołowiu, a w XV wieku rozpoczęto wydobywanie rud miedzi. Pierwszy kodeks górniczy powstał również na ziemi chęcińskiej, świadcząc o tym, jak silne są tu korzenie górnicze.
Ukazanie się owej publikacji, otwarcie nowej sali Izby oraz odsłonięcie tablicy to niewątpliwie wielki powód do dumy i ważne wydarzenia w życiu naszej społeczności, które na długo zapiszą się na kartach historii Miedzianki oraz Gminy Chęciny.
Ogromny wkład w organizację konferencji oraz ukazanie się powyższej publikacji mieli: dr Andrzej Rembalski, Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski oraz wykładowcy Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, a także przedstawiciele wielu naukowych instytucji.
Książka „Tradycje górnicze Miedzianki. Łaszczyńscy” jest już dostępna dla czytelników Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Chęcinach.