NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Konsultacje społeczne z mieszkańcami miejscowości Radomice w sprawie nadania nazwy ulicy

0

Szanowni Mieszkańcy Miejscowości Radomice,

Od dnia 30 kwietnia 2024 r. do dnia 07 maja 2024 r. do godz. 15.30 odbędą się konsultacje społeczne w przedmiocie nadania nazwy ulicy w miejscowości Radomice. Konsultacje będą przeprowadzone w formie pisemnej ankiety zawierającej pytanie i propozycję wariantowych odpowiedzi.

Uprawnionym do udziału w konsultacjach jest osobastale zamieszkała na terenie miejscowości Radomice, która w dniu przeprowadzenia konsultacji ukończyła 18 lat.

Ankieta będzie dostępna w formie papierowej do pobrania w Urzędzie Miasta i Gminy w Morawicy przy ul. Spacerowej 7, 26-026 Morawica oraz w formie elektronicznej do pobrania na stronie internetowej Miasta i Gminy Morawica i Biuletynie Informacji Publicznej Miasta i Gminy Morawica.

Każdy uprawniony do udziału w konsultacjach może przesłać uzupełnioną i podpisaną ankietę:

– na adres: Urząd Miasta i Gminy w Morawicy, ul. Spacerowa 7, 26-026 Morawica,

– w formie elektronicznej poprzez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP) na adres skrzynki ePUAP (/kk1a219pow/skrytka) przy użyciu podpisu potwierdzonego profilem zaufanym,

– na adres poczty elektronicznej: gmina@morawica.pl (uzupełniona ankieta opatrzona podpisem kwalifikowanym lub podpisem osobistym z elektronicznego dowodu osobistego),

– złożyć osobiście w Urzędzie Miasta i Gminy w Morawicy przy ulicy Spacerowej 7, 26-026 Morawica – Biuro Obsługi Klienta.

 ZAŁĄCZNIKI:

Zarządzenie

 

Ankieta

 

Mapa konsultacje

 

Doroczna Nagroda Starosty Kieleckiego – czekamy na wnioski

0

Do 15 maja można składać wnioski o przyznanie „Dorocznej Nagrody Starosty Kieleckiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury”.

Honorowani są twórcy – osoby i zespoły, którzy w szczególny sposób angażują się w utrwalanie lokalnego dziedzictwa.

Doroczna nagroda za zasługi dla kultury w powiecie kieleckim przyznawana jest już od ponad dwudziestu lat. Po raz pierwszy wręczono ją w 2002 roku za dokonania z 2001 roku.

Nagrody przyznawane są raz w roku za całokształt działalności lub osiągnięcia o istotnym znaczeniu dla kultury i promocji powiatu kieleckiego.
Z wnioskiem o przyznanie Nagrody mogą wystąpić: instytucje kultury,organizacje pozarządowe lub związki twórcze i kulturalne, burmistrzowie, wójtowe miast i gmin z terenu powiatu kieleckiego, Komisja Rady Powiatu Kieleckiego właściwa ds. kultury i promocji.
Wnioski o przyznanie Nagrody należy składać na obowiązującym formularzu: osobiście – Biuro Obsługi Klienta poziom „O” Starostwo Powiatowe w Kielcach, pocztą – na adres Starostwo Powiatowe w Kiecach ul. Wrzosowa 44, 25-211 Kielce, z dopiskiem „Doroczna nagroda w Dziedzinie Kultury”.

Nagrody przyznawane są w formie finansowej oraz statuetek.
Tradycyjnie nagrody i wyróżnienia wręczane są podczas Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów.

Szczegółowe zasady przyznawania nagród określa regulamin, który znajduje się wraz z wnioskiem na naszej stronie internetowej www.powiat.kielce.pl

w zakładce „Dla Klienta”: https://www.powiat.kielce.pl/dla-klienta/doroczna-nagroda

Ostrzeżenie przed internetowymi oszustami inwestycyjnymi

0

Szczyt fal przestępczości wirtualnej: inwestycje online nowym zagrożeniem. Oszustwa finansowe przez Internet zataczają coraz szersze kręgi. W samym tylko Ostrowcu Świętokrzyskim policja odebrała dwie zgłoszenia w jeden dzień. Strategia przestępców nie opiera się na zaawansowanej technice, lecz na psychologicznym manipulowaniu ofiarami.

Wczoraj do ostrowieckiej policji zgłosił się senior w wieku 76 lat. W listopadzie ubiegłego roku zainwestował w akcje przez Internet, ale niestety wpadł w pułapkę cyberprzestępców. Zainicjowany przez komunikator społecznościowy kontakt z fałszywą konsultantką i instalacja aplikacji do zdalnego zarządzania spowodowały, że z jego konta zniknęły duże sumy pieniędzy.

Drugi przypadek to również 76-letni ostrowczanin, który zainwestował 850 złotych przez firmę brokerską online, a następnie pod presją cyberprzestępców stworzył nowy adres email i zainstalował aplikację bankową. Oszuści podstępem nakłonili go do ubiegania się o kredyt na 60 000 złotych. Mimo że kredytu nie otrzymał, odkrył zablokowane konto i brak 120 000 złotych z oszczędności.

Przestroga dla innych: oszuści kontaktują się najczęściej poprzez e-mail, telefon lub komunikator i oferują szybkie zyski. Nigdy nie udostępniaj danych logowania do banku ani nie instaluj oprogramowania na żądanie podejrzanych 'konsultantów’. W razie wątpliwości należy natychmiast kontaktować się z oficjalnym biurem obsługi klienta banku.

Zatrzymanie oszusta handlującego podrobioną odzieżą w Skarżysku-Kamiennej

0

50-letni mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej wpadł w ręce wydziału policji specjalizującego się w zwalczaniu przestępczości gospodarczej. Sprzedawał on w Internecie podróbki ubrań znanych marek, co zakończyło się jego zatrzymaniem i groźbą do dwóch lat więzienia za taką nielegalną działalność.

Śledczy, podejrzewając nielegalny proceder, przeszukali dom podejrzanego, gdzie znaleźli blisko 600 sztuk odzieży, obuwia i bielizny zaopatrzonych w podrobione znaki towarowe renomowanych producentów. Wszystkie podrobione artykuły zostały konfiskowane i trafiły do depozytu policji, a mężczyzna został przewieziony na komisariat.

Zgodnie z przepisami prawa, handlarzowi grozi kara pozbawienia wolności za obrót wyrobami z nieprawdziwymi oznaczeniami. Postępowanie będzie kontynuowane w celu ustalenia dokładnych strat wywołanych przez działalność oszusta.

Przymrozki.

0

Ostrzeżenie nr 1220/116/2024 wydane przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie w dniu 2024-04-25, godz. 12:20, dla powiat kielecki, ważne od 2024-04-26, godz. 01:00 do 2024-04-26, godz. 07:00

Prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -1°C, przy gruncie do -3°C.

Brak.

Funkcjonariusz na wolnym zatrzymał poszukiwanego

0

W Końskich policjant, nawet będąc poza służbą, wykazał się czujnością i zaangażowaniem, przyczyniając się do zatrzymania poszukiwanego przestępcy. Mężczyzna, obarczony karą za niewywiązywanie się z obowiązków alimentacyjnych, został rozpoznany przez funkcjonariusza Wydziału Kryminalnego podczas spaceru z dzieckiem.

Zarówno w czasie służby, jak i po jej zakończeniu, policjanci z Końskich wykazują się oddaniem dla społeczeństwa. 44-letni mężczyzna, który został skazany przez Sąd Rejonowy na 4 miesiące pozbawienia wolności, w wyniku spostrzegawczości policjanta-spacernika, nie uniknie odbycia kary.

Sytuacja ta miała miejsce wczoraj wieczorem, kiedy to policjant dostrzegł znanego mu z kartoteki kryminalnej poszukiwanego i natychmiast zaraportował go służbom. Dzięki szybkiej reakcji funkcjonariusza i wsparciu zastępujących go kolegów, sprawca został zatrzymany na ulicy Strażackiej.

Akcja ta jest dowodem na ciągłą gotowość policjantów do działania, która nie ogranicza się jedynie do godzin służbowych, ale obejmuje także czas ich wolny.

Oni są najlepsi w jeździe na rowerze i znajomości przepisów

0

Oni doskonale wiedzą jak bezpiecznie poruszać się po drogach, a w dodatku doskonale potrafią jeździć rowerem. W Szkole Podstawowej im. Partyzantów Armii Krajowej Ziemi Kieleckiej w Sukowie odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym Szkół Podstawowych. Wzięło w nich udział niemal 40 dzieci ze szkół nr 1 i 19 w Kielcach oraz z placówek w Krajnie, Sukowie i Samsonowie. Zawody odbyły się pod patronatem Starosty Kieleckiego – Mirosława Gębskiego.

Najwięcej złotych medali przypadło uczniom z Krajna. Nagrody wręczali zwycięzcom: członek zarządu powiatu, Cezary Majcher, radna powiatowa Anna Kosmala i wicedyrektor szkoły w Sukowie Janusz Syska.

Turniej cieszy się od lat niesłabnącą popularnością wśród uczniów z Kielc i powiatu kieleckiego. Bardzo duży wkład w jego organizację ma Policja, która pomaga szkołom przygotować dzieci do zawodów, podczas których uczniowie biorą udział w kilku konkurencjach- teoretycznych i praktycznych.

– Uczestnicy rozwiązują testy wiedzy z przepisów ruchu drogowego, muszą też wykazać się wiedzą o bezpiecznych zachowaniach na skrzyżowaniach, następnie prezentują swoje umiejętności na rowerowym torze przeszkód oraz w miasteczku ruchu drogowego. Kolejną ważną konkurencją, w której muszą wykazać się uczniowie jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – podkreśla mł.asp. Tomasz Klimczewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Cezary Majcher był pod wrażeniem umiejętności i wiedzy uczestników turnieju. Jak mówił, dzięki tym zmaganiom, młodzi ludzie uprawiają aktywność fizyczną, ale uczą się też zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. – Dzięki pomocy najlepszych fachowców, czyli policjantów z „drogówki”, uczniowie poznają przepisy Kodeksu Drogowego i uczą się jak stosować je w praktyce. Miasteczko Ruchu Drogowego idealnie przypomina prawdziwe ulice, dlatego rowerzyści mogą poczuć jak to jest poruszać się po drodze, pod czujnym okiem funkcjonariuszy – mówił.

Zwycięzcy rywalizacji w Sukowie będą reprezentować Powiat Kielecki w eliminacjach wojewódzkich turnieju.

Wiosna to początek sezonu rowerowego, dlatego kieleccy policjanci przypominają zarówno dzieciom, jak i dorosłym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Po pierwsze trzeba sprawdzić wyposażenie jednośladu. Aby móc poruszać się po drodze, rower musi być wyposażony w dzwonek, a także sprawnie działający hamulec, z przodu mieć światło barwy białej lub żółtej, może być migające, z tyłu światło czerwone też może być migające i światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt. Wsiadając na rower warto założyć kask, choć nie jest on obowiązkowy.

 

W kategorii uczniów starszych, w Kielcach wygrała Szkoła Podstawowa numer 19, a indywidualnie najlepszy był Joachim Hyzicki.

W kategorii uczniów młodszych w Kielcach zwyciężyła Szkoła Podstawowa numer 1, a indywidualnie – Aleksander Kowalczyk.

W kategorii uczniów starszych w powiecie kieleckim zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Krajnie, a indywidualnie – Kornel Żerniak.

W kategorii uczniów młodszych w powiecie kieleckim zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Krajnie, a indywidualnie – Aleksander Bukłak.

 

Czasowe utrudnienia w kursowaniu autobusów linii 31

0

 

Z powodu prac drogowych, które będą prowadzone na skrzyżowaniu ulic Małogoskiej z Ogrodową w Chęcinach, czasowo w poniedziałek i wtorek (29 oraz 30 kwietnia 2024 roku) zostaje zmieniona trasa przejazdu autobusów podmiejskiej linii 31. Od przystanku Chęciny/Armii Krajowej autobusy pojadą (w obu kierunkach) Aleją Partyzantów oraz drogą wojewódzką 762. Po dojeździe do ronda na skrzyżowaniu z ulicami Małogoskiej i Stanisława Skalskiego będą zawracały.

 

Przystanek dla wysiadających i wsiadających (końcowy i początkowy) przy drodze wojewódzkiej 762 jest zlokalizowany za stacją paliw (kierunek do Kielc). Nie będą obsługiwane przystanki: Chęciny/Małogoska oraz Chęciny cmentarz.

 

https://ztm.kielce.pl/aktualnosci/2253-czasowa-zmiana-trasy-przejazdu-autobusow-linii-31-w-checinach.html

 

- linia_31_-_objazd_checiny.jpg

 

Jest wykonawca ostatnich dwóch etapów przebudowy infrastruktury drogowej Osiedla Skiby. Umowa podpisana!

0

 

Gmina Chęciny właśnie podpisała umowę z wykonawcą na realizację dwóch ostatnich etapów przebudowy infrastruktury drogowej na Osiedlu Skiby. Inwestycja będzie kosztować 5,5 miliona złotych, z czego 3,5 miliona złotych pokryje pozyskane dofinansowanie. To oznacza, że do pierwszej połowy 2026 roku w całości gotowe będą już drogi, chodniki, oświetlenie i ścieżki rowerowe. 

            To już pewne. Malowniczo położone Osiedle Skiby w Chęcinach diametralnie zmieni swoje oblicze. – Można powiedzieć, że dziś sfinalizowaliśmy formalnie przebudowę infrastruktury na Osiedlu Skiby. Po pozyskaniu milionowego dofinansowania, właśnie wyłoniliśmy wykonawcę trzeciej i czwartej części inwestycji, czyli ostatnich dwóch etapów przebudowy infrastruktury drogowej w tym miejscu i podpisaliśmy z nim umowę. Warto zaznaczyć, że niebawem ruszą prace związane z przebudową dróg w ramach drugiego etapu, które planowo powinny zakończyć się w 2025 roku. Ostatnie dwie części milionowego projektu mają być gotowe do połowy 2026 roku. Zamiast szutrowych dróg na całym osiedlu będzie asfalt, w tym drogi i ścieżki rowerowe, o łącznej długości około 2,5 km, nowe chodniki i ciągi pieszo-rowerowe, odwodnienie, a całość zyska energooszczędne oświetlenie – mówi burmistrz Robert Jaworski.

Niebawem ruszą zaplanowane prace w ramach drugiego etapu

            Projekt został podzielony na etapy ze względu na jego skomplikowany charakter i bardzo wysokie koszty. Pierwszy etap, który już został zrealizowany, obejmował budowę dróg o długości 449 metrów, chodnika, ścieżki rowerowej, kanalizacji deszczowej i oświetleniem LED. Ta część milionowej inwestycji kosztowała blisko cztery miliony złotych, a na jej realizację władze gminy pozyskały 2,3 miliona złotych dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

            Drugi etap prac rozpocznie się dosłownie lada dzień. W jego ramach powstanie nowa droga o długości 848 metrów. Wybudowane będą też chodniki, ścieżka rowerowa, kanalizacja deszczowa i energooszczędne oświetlenie. Na tą część inwestycji władze gminy Chęciny pozyskały ponad 4,3 mln złotych dofinansowania z Rządowego Program Rozwoju Dróg. Planowane zakończenie tych prac to czerwiec 2025 roku. To wszystko jest częścią większego planu, który obejmuje również trzeci i czwarty etap budowy, na który właśnie podpisano umowę z wykonawcą.

3,5 mln zł dofinansowania na trzecią i czwartą część zadania

            A wykonawcą ostatnich dwóch etapów przebudowy infrastruktury drogowej Osiedla Skiby została firma Albud. Wyłoniony w drodze przetargu wykonawca w ramach zamówienia wykona trzecią i czwartą część projektu. I tak, w trzecim etapie projektu powstanie 448-metrowa droga wraz z chodnikiem i ścieżką rowerową, a także wraz z systemem odwodnienia i oświetleniem. Czwarty etap przewiduje realizację kolejnego odcinka drogowego o długości 160 metrów, również z chodnikiem, ścieżką rowerową, odwodnieniem i oświetleniem.

Agnieszka Olech 

Mieszkaniec Kielc dziękuje policjantom za profesjonalizm

0

Z wyrazami uznania i podziękowań dla funkcjonariuszy kieleckiej policji zwrócił się mieszkaniec miasta po tym, jak został interweniowany za wykroczenie drogowe. W otrzymanej korespondencji podkreślił on kulturę, profesjonalizm oraz umiejętność odpowiedniego prowadzenia rozmowy przez policjantów oddziału prewencji.

Interwencja miała miejsce w poniedziałek, 8 kwietnia, po godzinie 18:00. Policjanci z oddziału prewencji zauważyli mężczyznę, który nieprzestrzegając sygnalizacji świetlnej, przekroczył przejście dla pieszych, kierując się w stronę galerii handlowej. Po krótkim czasie zatrzymano go do kontroli przy wejściu do galerii, gdzie ostatecznie zdecydowano się na pouczenie.

W odzewie do zaistniałej sytuacji pouczony mieszkaniec wystosował do Komendy Miejskiej Policji podziękowania, doceniając zachowanie policjantów podczas interwencji. Podkreślił ich spostrzegawczość, szybkość działania i inne pozytywne aspekty służby.

Cytowane w korespondencji słowa świadczą o silnym wrażeniu, które na autorze wywarła postawa funkcjonariuszy: 'Byłem pod wrażeniem profesjonalizmu działania’.

Funkcjonariusze, odnosząc się do wydarzenia, przyznali, że pamiętają incydent. Zauważyli również, że mężczyzna, pomimo popełnienia błędu, zachowywał się kulturalnie, przyznawał się do winy i wyrażał skruchę. Ich zdaniem, zachowanie takiej postawy ma znaczący wpływ na przebieg całej sytuacji i potrafi zaowocować pozytywnym wynikiem.