14 kwietnia, w Niedzielę Palmową w Strawczynie odbyły się coroczne konkursy poprzedzające święta Wielkiej Nocy. Plac przy kościele Wniebowzięcia NMP w Strawczynie wypełnił się barwnymi palmami wielkanocnymi. Najwyższa z nich miała ponad 8 metrów! Nie zabrakło też pięknych stroików.

Jak podkreślają organizatorzy konkursu, jego celem jest dbanie o staropolskie tradycje, kiedy to palmy wielkanocne i stroiki były wykonywane własnoręcznie, a otoczka tego wydarzenia miała swój własny, niepowtarzalny klimat. – Konkurs jest doskonałą okazją do tego, aby zachęcić zarówno dzieci, jak i dorosłych do włączania się w dbanie o naszą piękną kulturę ludową – podkreśla Agnieszka Prędota-Gad, dyrektor SP w Rudzie Strawczyńskiej.

Najwyższa palma wybrana

Konkurs adresowany był do wszystkich mieszkańców gminy Strawczyn. Minimalna wysokość palmy powinna wynosić jeden metr, natomiast maksymalna długość nie miała limitu. Najważniejszym kryterium oceny zaprezentowanych palm wielkanocnych była właśnie jej wysokość. Poza tym, jury brało pod uwagę użyte do zdobienia materiały. Pożądane były te tradycyjne i naturalne, jak: żarnowiec, bukszpan, bazie, suche kwiaty, bibuły i wstążki. Oceniane było też wykorzystanie tradycyjnych technik robienia motywów tworzących palmy oraz walory estetyczne. Istotne tu były: dobór barw, kompozycja, architektura bryły. Najważniejsze jednak było to, aby dzieła nawiązywały do tradycyjnych palm wielkanocnych.


W tym roku najwyższa, zwycięska palma mierzyła 8,24 m i była wykonana przez S.C. „Caritas” ze Szkoły Podstawowej z Rudy Strawczyńskiej. Drugie miejsce zdobyła palma o długości 5,6 m. Była to praca zbiorowa Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu. Trzecie miejsce ex aequo zdobyli Wiktoria Picheta, która wykonała palmę o długości 2,60m i Stanisław Picheta, którego dzieło mierzyło 2,40m. Wyróżnienia otrzymali: Bartłomiej Tomaszewski – 3,40 oraz Milena Tomaszewska – 2,83.

Po ogłoszeniu wyników wszystkie palmy zostały tradycyjnie poświęcone. Następnie zebrani goście wzięli udział w procesji. Wierni przeszli do kościoła parafialnego w Strawczynie, gdzie odbyła się uroczysta msza święta.

Piękne, wielkanocne stroiki

Tego samego dnia, w Niedzielę Palmową pod kościołem Wniebowzięcia NMP w Strawczynie został rozstrzygnięty również konkurs „Stroik Wielkanocny”. Wzięło w nim udział ponad 20 osób. Barwne prace były oceniane w trzech kategoriach z podziałem na wiek. Jury w składzie: Kamila Grela-Oleś, Ewelina Picheta, Justyna Sagan i Renata Zapała oceniało estetykę wykonania, pomysłowość i materiały, z których został wykonany stroik.

W kategorii dzieci, czyli uczniów klas II-VI szkół podstawowych zwyciężyła Julia Wilczkowska z Promnika. Drugie miejsce zdobył Adam Jas z Korczyna, a trzecie Oliwia Mróz z Korczyna. W kategorii młodzieży, czyli uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych i III klas gimnazjum, najpiękniejszy stroik wykonała Wiktoria Chruściak z Rudy Strawczyńskiej. Drugie miejsce przypadło Patrycji Knap z Rudy Strawczyńskiej, a trzecie Urszuli Szczerek z Promnika. W kategorii dorosłych pierwsze miejsce zdobyła Anna Surma z Oblęgorka, drugie Dorota Surma ze Strawczyna i trzecie ex aequo Marcelina Met z Promnika oraz Aneta Lis z Oblęgora.

Laureaci obydwu konkursów otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Gminy w Starwczynie oraz Samorządowe Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie.

Organizatorami wydarzenia byli: Parafia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia NMP w Strawczynie, Urząd Gminy w Strawczynie, Samorządowe Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie oraz Szkoła Podstawowa w Rudzie Strawczyńskiej.

Galeria