3.5 C
Kielce
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaKulturaZespoły folklorystyczne z Gminy Morawica występowały na scenie w Ciekotach, Nowym...

Zespoły folklorystyczne z Gminy Morawica występowały na scenie w Ciekotach, Nowym Korczynie, Jędrzejowie i Busku

Zobacz

       Maj to bardzo gorący czas, obfitujący w wiele konkursów i przeglądów związanych z muzyką i śpiewem ludowym. Jednych z najważniejszych i najbardziej prestiżowych są Buskie Spotkania z Folklorem, organizowane w tym roku już po raz czterdziesty.

      Kolejno w Ciekotach, Nowym Korczynie i Jędrzejowie wystąpiły wszystkie zespoły folklorystyczne z Gminy Morawica, Rodzinna Kapela Korbanów oraz soliści. Gromkie brawa publiczności zdobyły nasze solistki: pani Maria Żebrowska, z piosenką Haliny Szelestowej „Kołysanka” oraz śpiewana gwarą „Klasa”.

      Pani Wanda Piekarska zaprezentowała „Łody moja Marysiu” oraz „A górom, górom”. Podziw wzbudził występ naszej pieśniarki, gawędziarki i poetki Cecylii Korban, która zaśpiewała: „A ten mój dom rodzinny” i „Nie zaboce tamty godzinecki”. Są to piosenki autorskie, bardzo osobiste, opiewające dzieciństwo, życie codzienne i twórczość ludowej artystki.

      Wszyscy wykonali po dwa utwory śpiewane gwarą bez akompaniamentu. Zespoły: Wolanecki i Łabecanki, które liczą najmniej członkiń, charakteryzują się wyjątkowymi walorami głosowymi, rozpoznawalnymi i charakterystycznymi dla każdego z nich.

Do finału Buskich Spotkań z Folklorem zakwalifikowali się: Drochowianie, Zaborzanki, Nidzianecki, Brzezinianki, Zespół Pieśni i Tańca „Morawica”, Rodzinna Kapela Korbanów oraz solistki: Alfreda Nowak i Elżbieta Młynarczyk.

        Nasi wykonawcy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny, doskonałe przygotowanie pod względem wokalnym, muzycznym, tanecznym jak również zgodności doboru repertuaru do regionu, charakterystycznej gwary. Zachwyt wzbudziły również piękne stroje, w których wystąpili artyści, dbałość o najmniejsze szczegóły związane z przynależnością do tradycji poszczególnych miejscowości z gminy Morawica, tj zdobienie gorsetów, wiązanie chustek. Wszystko to brane było pod uwagę przez Radę Artystyczną oceniającą i wydającą werdykt podczas przeglądu.

      Uczestniczenie w tego rodzaju konkursach to świadectwo iż folklor jest ciągle żywy, autentyczny. Jest formą promocji kultury ludowej, popularyzowania muzyki, śpiewu i tańców ludowych naszego pięknego regionu. Jest to również możliwość konfrontacji zespołów folklorystycznych, wymiany doświadczeń. Gminne zespoły ludowe od lat uczestniczą w takich imprezach, zdobywając czołowe miejsca i wyróżnienia, godnie i z sukcesami reprezentując Gminę Morawica nie tylko w województwie, ale w całej Polsce i poza granicami. Jesteśmy dumni, że nasze zespoły od tak wielu lat są wierne tradycjom i mimo ogromnego trudu i wielu wyrzeczeń tak pięknie promują nasz region. Niezależnie od werdyktów komisji oceniającej występy jesteśmy wdzięczni, doceniamy te starania i pamiętamy o wszystkich zespołach i ich wkładzie w kultywowaniu i tworzeniu naszej artystycznej historii.

GminaBusko
GminaCiekoty
GminaGmina Morawica
GminaJędrzejów
GminaNowy Korczyn
MiejscowośćMorawica

Aktualności

IV Gminny Festiwal Folklorystyczny w Szkole Podstawowej w Dębskiej Woli

Dnia 18-ego kwietnia w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli odbył się IV Gminny Festiwal Folklorystyczny pod hasłem,,Cudze chwalicie,...

Polecamy