Już jutro, 11 sierpnia pod Łysą Górą w Nowej Słupi zapłoną po raz 52. słynne dymarki. Patronat honorowy nad imprezą objął starosta kielecki Michał Godowski.

– Przed nami 52. Dymarki Świętokrzyskie. które odbędą się w dniach 11 – 12 sierpnia w Nowej Słupi. Najważniejszym elementem dwudniowego festynu są prezentacje i pokazy archeologiczne na najwyższym poziomie, jakich na próżno szukać w całej Europie – mówi Piotr Sepioło, dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi.

Prezentacje archeologiczne zostaną zainicjowane dużym, barwnym korowodem z udziałem uczestników projektu z Rynku w Nowej Słupi do Centrum Kulturowo-Archeologicznego 10 sierpnia o godzinie 21. Przemarsz odbędzie się z udziałem grup rekonstrukcyjnych z pochodniami, zrekonstruowanego wozu celtyckiego i rydwanu rzymskiego. Inscenizacja będzie posiadała charakter uroczystego rozniecenia i przekazania ognia uczestnikom projektu „W kręgu żelaza”, które będzie stanowiło dwudniowe widowisko historyczne. Dopełnieniem piątkowego wieczoru będzie eksperymentalne, nocne rozbicie pieca dymarskiego, a następnie spektakl ,Hefajstos” na scenie amfiteatru w wykonaniu Teatru Ognia „Avatar”.

W dniach 11 – 12 sierpnia w ramach projektu ,W kręgu żelaza” zostanie zaprezentowane na terenie CKA wiele inscenizacji, dla których główne tło stanowiły będą prezentacje – próby rekonstrukcji procesu wytopu żelaza starożytną metodą, prowadzone niezależnie przez kilku eksperymentatorów. Spektakularnym przedsięwzięciem będzie wielka batalia, składająca się z kilku potyczek pomiędzy barbarzyńcami a legionami rzymskimi – bitwa „Pod Łysą Górą”. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowana praca pieca rzymskiego do wypalania ceramiki – Terra Sigillata. To pierwszy tego typu zrekonstruowany obiekt w Polsce, a być może i w całej Europie.


Oczywiście podczas 52. edycji dymarek nie zabraknie popularyzacji rodzimej kultury ludowej – odbędzie się np. Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej. Przygotowana zostanie specjalna scena, wokół której odbywał się będzie kiermasz twórców ludowych oraz konkurs malarski i rzeźbiarski. Nie zabraknie gwiazd muzyki pop, na scenie zobaczymy: „Dżem”. Sławomira, „Power Play”, zespoły „Tacy Sami” czy „Pozytywnie Nakręceni”.

Program koncertowy 52. Dymarek Świętokrzyskich:

 • Sobota 11.08.2018r.
  16:00 – Oliwia Ozga
  16:10 – Gabrysia i Karolina Marzec oraz Julia Sepioło
  16:20 – Black Magic – grupa taneczna
  16:30 – Weronika Kiciak
  16:40 – Teatr z Mirocic
  16:50 – Marta Żelazowska
  17:00 – Fox
  18:00 – Oficjalne otwarcie Dymarek
  18:30 – Karla
  19:30 – Hit Boyz
  20:30 – Power Play
  21:30 – SŁAWOMIR
 • Niedziela 12.08.2018r.
  16:00 – Trele Morele Rock Band
  16:30 – Zuzanna Bera
  16:40 – Raz dwa
  17:45 – Pozytywnie Nakręceni
  19:00 – Tacy Sami
  20:30 – DŻEM