3.5 C
Kielce
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościZakończenie projektu w Rykoszynie. Do uczniów trafiły tablety!

Zakończenie projektu w Rykoszynie. Do uczniów trafiły tablety!

Zobacz

„Polski Złoty ma sto lat! – pod takim hasłem odbył się ogólnopolski projekt organizowany pod patronatem Narodowego Banku Polskiego. Zakwalifikowała się do niego także Szkoła Podstawowa z Rykoszyna, jako jedna z zaledwie czterech szkół z terenu województwa świętokrzyskiego. W ramach konkursu zwieńczającego projekt do tutejszych uczniów trafiło aż sześć tabletów i pendrivy.

Narodowy Bank Polski ogłosił konkurs pod hasłem „Polski Złoty ma sto lat” w czerwcu ubiegłego roku. Do września można było składać wnioski o dofinansowanie. – Pod koniec października okazało się, że nasz wniosek był na tyle dobry, że został zakwalifikowany do tego projektu. Nasza placówka uzyskała dofinansowanie w ramach konkursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski przy wsparciu również Gminy Piekoszów. W projekcie uczestniczyły klasy I-VIII czyli 144 uczniów. Realizacja projektu ruszyła z początkiem grudnia – mówi Agata Skalska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rykoszynie i zaznacza, że celem konkursu było przede wszystkim uświadamianie, jak zmieniła się polska waluta od jej urodzenia do czasów współczesnych oraz jak stabilna pozycja złotego wpływa na umacnianie gospodarki i pozycję Polski w świecie. – Poprzez projekt promowaliśmy wiedzę na temat historii i roli pieniądza w życiu. Poza tym, uczniowie zdobywali wiedzę w zakresie szeroko pojętej edukacji ekonomicznej – poinformowała dyrektor Agata Skalska.

W ramach projektu uczniowie wzięli udział w wielu ciekawych przedsięwzięciach. – Były to zarówno zajęcia, jak i prelekcje, które odbywały się nie tylko w szkole, ale i poza nią. Klasy od I do III wzięły udział w wycieczce do Narodowego Banku Polskiego Oddział w Kielcach, gdzie Łukasz Pastuszyński, koordynator projektów edukacyjnych, opowiedział o rodzajach współczesnych banknotów oraz o procesie ich powstawania. Odbyły się również liczne konkursy z nagrodami ufundowanymi przez NBP. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć sztabki złota, jak i podnieść dwa miliony złoty. Najmłodsi beneficjenci projektu uczestniczyli również w lekcji pt.”Historia zaklęta w monetach”, która odbyła się w Muzeum Narodowym w Kielcach. W czasie zajęć poznali proces tworzenia i wybicia monety. Nawet własnoręcznie wybijali monety,które zabrali ze sobą na pamiątkę – mówi koordynator projektu Anna Ludwicka.

Równie ciekawe zajęcia mieli też uczniowie klas od IV do VIII. Jednym z puntów programu był wyjazd do Warszawy, gdzie odbyły się zajęcia „Był sobie pieniądz”. A podczas nich uczniowie mogli zobaczyć i dotknąć pierwszych płacideł, a nawet sztabek złota. – Dowiedzieli się również jak Narodowy Bank Polski dba o wartość polskiego pieniądza. Najstarsze klasy uczestniczące w projekcie wzięły udział w lekcji „Dzieje złotego”, podczas których poznali historię polskiej waluty i dowiedzieli się, jak najważniejsze wydarzenia w dziejach naszego kraju wpłynęły na rozwój złotego. Uczniowie zwiedzili Centrum Pieniądza oraz skarbiec. Kolejnym ekscytującym punktem wyjazdu było zwiedzanie Stadionu Narodowego trasą „Piłkarskie emocje” oraz zwiedzanie naszej pięknej stolicy. Wizyta w najważniejszych miejscach narodowych pozostawiła niezapomniane wrażenia – przyznaje koordynator projektu, Anna Ludwicka.

Zwieńczeniem projektu był konkurs plastyczny polegający na zaprojektowaniu banknotu stu złotowego z okazji setnej rocznicy. Uroczyste zakończenie projektu w Szkole Podstawowej w Rykoszynie odbyło się z początkiem marca. Tego dnia ogłoszono też wyniki konkursu. Jak podkreślała komisja konkursowa, każdy z projektów był wyjątkowy i niepowtarzalny, a wybranie tych najpiękniejszych było nie lada zadaniem. Dla sześciu pierwszych uczniów w dwóch kategoriach wiekowych w nagrodę wręczono tablety ufundowane przez Narodowy Bank Polski, a do wyróżnionych popłynęły pendrive’y ufundowane przez Ernesta Misztala, oprócz którego w wydarzeniu wziął także udział dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Kielcach Krzysztof Szczerba oraz koordynator projektów edukacyjnych Łukasz Pastuszyński, pracownik Oddziału Okręgowego NBP w Kielcach. Słowa podziękowania do koordynatorów przedsięwzięcia, fundatorów nagród i mocno zaangażowanych uczniów skierował wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. – Jestem przekonany, że uczniowie wyniosą z projektu wiele cennych nauk, głównie tych dotyczących zagadnień ekonomicznych i gospodarki pieniężnej. Zapoznali się z funkcją, jaką pieniądze pełniły na przestrzeni dziejów, a także z historią powstania i ewolucją systemu bankowego oraz bankowości centralnej. Gratuluję wytrwałości i zaangażowania – mówił wójt Zbigniew Piątek.

W kategorii klas I-IV miejsce pierwsze zajęła Aleksandra Kędziora z klasy I, miejsce drugie Wiktoria Petelicka z klasay IV, a miejsce trzecie Franciszek Misztal z klasy I. Wyróżnienia otrzymali: Zofia Polit, Oskar Stęplowski, Szymon Król, Kinga Gos, Miłosz Śladkowski, Marta Błońska, Nikola Kotwica, Paulina Garbat, Maria Kędziora, Oliwia Milewska i Wojciech Łapot.

W kategorii klas V-VIII miejsce pierwsze zajęła Wiktoria Kotwica z klasy VI, miejsce drugie Angelika Gołuch z klasy VIII, a miejsce trzecie Nadia Lesiak z klasy V. Wyróżnienia otrzymali: Kamil Zimnicki, Natalia Chrabąszcz, Patrycja Rutkowska, Jakub Sidło, Piotr Szafulski, Magdalena Wijas, Cieszyńska Justyna, Oskar Szymkiewicz, Gabriela Pietrzykowska, Nikola Kudła, Zuzanna Sornat, Cieszyńska Daria oraz Amelia Kojac.

Zakończenie projektu uświetnił występ uczniów przygotowany pod czujnym okiem nauczycieli Marty Kotwicy oraz Jolanty Świebodzkiej. Przeprowadzili oni gości przez historię polskiej waluty, a także przybliżyli wydarzenia z dziejów naszego kraju, które wpłynęły na rozwój złotego.

Aktualności

Myślał, że pomaga córce. Senior stracił blisko 85000 złotych

79-letni mieszkaniec Pińczowa zgłosił, że padł ofiarą oszustwa na kwotę blisko 85000 złotych. Mężczyzna powiadomił funkcjonariuszy Komendy Powiatowe Policji...

Polecamy