czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaAktualnościWójt Zbigniew Piątek pierwszy na mecie Tour de Pologne Amatorów. Złoto zdobył...

Wójt Zbigniew Piątek pierwszy na mecie Tour de Pologne Amatorów. Złoto zdobył po raz drugi z rzędu!

Bartosz Kruk - radny Miasta i Gminy Morawica

1 godzinę 50 minut i 50 sekund zajęło wójtowi gminy Piekoszów, Zbigniewowi Piątkowi, przejechanie blisko 60 kilometrów karkołomnej trasy wokół Bukowiny Tatrzańskiej podczas Tour de Pologne Amatorów, wydarzeniu towarzyszącym 76. Tour de Pologne UCI World Tour. Mistrzowski wynik zapewnił mu zwycięstwo w kategorii M5 już po raz drugi z rzędu. W kategorii Open uplasował się tym razem na równie wysokim 42 miejscu na 2600 zawodników. Warto przypomnieć, że ten wciąż znakomity kolarz w roku 1987 triumfował w Tour de Pologne jako zawodnik.

3 sierpnia, w Krakowie, wystartował 76. Tour de Pologne UCI World Tour. Wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, niegdyś znakomity kolarz, został w tym roku zaproszony do współpracy przy obsłudze zawodów przez dyrektora wyścigu Czesława Langa, jednego z najwybitniejszych kolarzy w historii polskiego sportu. W tegorocznej edycji wyścigu wystartowały wszystkie zawodowe grupy należące do UCI World Teams, a także cztery drużyny z dzikimi kartami. Na trasie można było podziwiać gwiazdy światowego kolarstwa. Kolarze do pokonania mieli siedem etapów o łącznej długości ponad tysiąca kilometrów.

Zwycięzców poszczególnych klasyfikacji poznaliśmy 9 sierpnia podczas ostatniego etapu w Bukowinie Tatrzańskiej. Tego dnia wystartował też Tour de Pologne Amatorów. Jest to wydarzenie towarzyszące Tour de Pologne UCI World Tour od 2010 roku. Tour de Pologne Amatorów to jeden z największych i najbardziej prestiżowych wyścigów szosowych w Polsce. Jego uczestnicy do pokonania mają rundę królewskiego etapu Tour de Pologne, czyli BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska. Tego samego dnia i dokładnie ta samą trasą o długości blisko 60 kilometrów jadą także najlepsi zawodowi kolarze świata. Amatorzy walczą nie tylko z rywalami, ale też i sami ze sobą na kultowych podjazdach, jak chociażby na „Ścianie BUKOVINA” w Gliczarowie. Pierwsza edycja Tour de Pologne Amatorów zgromadziła 700 uczestników. W tym roku na starcie stanęło 2600 kolarzy.

Tegoroczny wyścig Tour de Pologne Amatorów wystartował 9 sierpnia. Wśród 2600 zawodników na starcie stanęły też sławy kolarstwa z województwa świętokrzyskiego, jak Zbigniew Piątek, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, dwukrotny olimpijczyk (w 1992 i 2000 roku) i zwycięzca Tour de Pologne w 1987 roku, a także Andrzej Sypytkowski z Końskich i Andrzej Domin, dyrektor zawodowej grupy włoszczowskiej Domin Sport. Jak się okazało, na wymagającej trasie równych sobie nie miał niegdyś znakomity kolarz, a obecnie wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, zdobywając po raz drugi z rzędu pierwsze miejsce w Tour de Pologne Amatorów w kategori M5 (od 50 do 55 lat) i 42 miejsce w klasyfikacji generalnej. – To była wielka radość – przyznał wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piętek, tuż po wjechaniu na metę. – Nie przygotowywałem się w jakiś wyjątkowy sposób do tych zawodów. Ja po prostu jeżdżę na rowerze dosyć często z wielkiej pasji. Swoje robi zapewne też doświadczenie. Trzeba sobie stawiać cel i dążyć do niego z całych sił. Cieszę się, że po raz drugi zdobyłem pierwsze miejsce w tak prestiżowym wyścigu – mówi wójt, Zbigniew Piątek, tegoroczny złoty medalista Tour de Pologne Amatorów, który udowodnił po raz kolejny, że nie ma sobie równych. Karkołomnie trudną trasę liczącą blisko 60 kilometrów pokonał w tym roku w czasie 1 godziny 50 minut i 50 sekund.

Odkrywamy nowości wydawnicze w Gminnej Bibliotece Publicznej w Samsonowie. Bogaty księgozbiór przyciąga czytelników!

Biblioteka Publiczna w Samsonowie, serce kulturalne gminy, każdego roku wzbogaca swoje zbiory o nowości wydawnicze, dzięki czemu staje się...