3.5 C
Kielce
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościWładze powiatu kieleckiego uczciły pamięć ofiar pacyfikacji Michniowa

Władze powiatu kieleckiego uczciły pamięć ofiar pacyfikacji Michniowa

Zobacz

W Michniowie w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich odbyły się w środę uroczystości upamiętniające pacyfikację wsi przez Niemców. W dniach 12-13 lipca 1943 doszło do straszliwej zbrodni, w której zginęły 204 osoby. Wszyscy zostali rozstrzelani lub spaleni żywcem.

W obchodach 74. rocznicy Pacyfikacji Michniowa udział wzięli przedstawiciele powiatu kieleckiego – starosta kielecki Michał Godowski, wicestarosta kielecki Zenon Janus oraz członkowie Zarządu Powiatu: Bogdan Gierada i Józef Szczepańczyk. Obecny był także Jan Cedro, Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach. Przedstawiciele samorządu powiatu kieleckiego złożyli wieniec na zbiorowej mogile zamordowanych.

12 i 13 lipca 1943 r. w Michniowie miały miejsce dramatyczne wydarzenia. Wieś została spacyfikowana przez niemieckie oddziały policyjne. Niemcy w ciągu dwóch dni wymordowali 204 osoby: 104 mężczyzn – w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 47 dzieci, aż dziesięcioro z nich miało mniej niż 10 lat. Najmłodszą ofiarą był dziewięciodniowy Stefanek Dąbrowa, wrzucony przez niemieckiego żandarma do płonącej stodoły. Wymordowanie mieszkańców wsi było odwetem za ich pomoc dla oddziałów partyzanckich, oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

Niemcy nie zamordowali jedenastu osób, wobec których mieli konkretne podejrzenia o współpracę z podziemiem. Osoby te zostały wywiezione do KL Auschwitz, gdzie sześć z nich zginęło. Osiemnaście młodych dziewcząt wywieziono na przymusowe roboty do Rzeszy. Wieś, po ograbieniu została doszczętnie spalona. Zabroniono odbudowy i uprawiania pól w Michniowie. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie postawiono kamienną tablicę z nazwiskami ofiar, a powstające w Michniowie Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej będzie symbolem tragedii, która spotkała mieszkańców 817 polskich wiosek z rąk okupantów.

W części artystycznej wystąpił Chór „Senior” z Suchedniowa. Następnie odprawiono Mszę świętą w intencji pomordowanych, a na zakończenie uroczystości  przed mogiłą zamordowanych złożono wieńce.

Aktualności

Koneccy kryminalni nie zwalniają tempa

Kolejni poszukiwani zostali zatrzymani przez policjantów z Końskich. Dwaj mężczyźni od kilku miesięcy ukrywali się myśląc, że uniknąć zasądzonej...

Polecamy