Kilka lat temu, Zofia Wawrzeńczyk, długoletnia przywódczyni Koła Gospodyń Wiejskich w Morawicy zorganizowała w swoim mieszkaniu w Brzezinach imieninowe spotkanie dla kilku Zoś. Między innymi, wówczas uroczyście świętowały swój dzień: poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Zofia Grzebisz-Nowicka i prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Morawickiej Zofia Soboń. – Tego wieczoru zrodził się pomysł, aby Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Morawickiej organizowało spotkanie Zosiek sukcesywnie, co roku, i to w jak najszerszym składzie. Inicjatywa spodobała się solenizantkom, organizatorom, a także władzom gminy. I tak, imienieny Zosiek świętujemy każdego roku – mówi Zofia Soboń, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Morawickiej.

Podczas tegorocznego spotkania przypomniano, jak wyjątkowe są Zosie. – W rodowodzie greckim imię Zofia wywodzi się od słowa Sophia, co oznacza mądrość. Istnieje więc mocne uzasadnienie, aby imię to było uhonorowane i w przyszłości nadal górowało nad innymi. Harmonia wewnętrzna i doskonała adaptacja do otoczenia to charakterystyczne cechy typowej Zofii – mówiono podczas imienin Zoś, jakie zgodnie z tradycją po raz kolejny świętowano w gminie Morawica.

Biorące udział w wydarzeniu Zosie czynnie uczestniczą w życiu rodzinnym, zawodowym, społecznym i kulturalnym. Do wszystkich popłynęły gorące życzenia. Odśpiewano też tradycyjne sto lat. Był też pyszny tort i piękna róża dla każdej solenizantki.

Agnieszka Olech


fot. Andrzej Radosmski

Galeria