Na terenie gminy Mniów właśnie ruszyła wymiana sodowego oświetlenia ulicznego na energooszczędne oświetlenie typu LED z inteligentnym systemem sterowania. Pierwszą miejscowością, gdzie zaświeciły nowe lampy są Rogowice i Serbinów. Na terenie całej gminy Mniów w sumie wymienionych zostanie 1070 lamp. Koszt inwestycji opiewa na 2 miliony 198 tysięcy złotych, z czego aż 85 procent pokryje unijne dofinansowanie.

1070 nowoczesnych, lepszych i tańszych w użytkowaniu opraw zawiśnie na terenie całej gminy Mniów do końca bieżącego roku. Wyłonionym w drodze przetargu wykonawcą inwestycji jest Electronic Control Systems S.A. za kwotę 2 milionów 198 tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, że aż 85 procent kosztów pokryje unijne dofinansowanie pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. – Kompleksowa modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy Mniów to jedna z najważniejszych i największych inwestycji. Dzięki realizacji tego zadania nie tylko będzie jaśniej, a co za tym idzie bezpieczniej, ale też taniej, bo nowoczesne lampy energooszczędne przyniosą w przyszłości spore oszczędności – mówi wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak.

Trzeba podkreślić, że na terenie gminy Mniów będzie zamontowany jeden z najnowocześniejszych systemów w województwie. Każda z zainstalowanych lamp zostanie specjalnie oznaczona i wyposażona w specjalne sterowniki. Ich zadaniem będzie generowanie w określonym czasie szczegółowych raportów. Dużo łatwiejsza będzie też konserwacja tego oświetlenia, a nowoczesny system sterowania pozwoli także na regulowanie jego jasności. Będzie ono mogło być na przykład ciemniejsze w późnych godzinach nocnych, kiedy ruch jest znikomy. – Różnica w jasności nie będzie widoczna dla ludzkiego oka, za to dla gminy przyniesie kolejne oszczędności – mówi wójt Piotr Wilczak. A przeprowadzony przed inwestycją audyt określił, że po zakończeniu wymiany oświetlenia gmina ze swojego budżetu wyda około 130 tysięcy mniej na rachunki za energię elektryczną. – Zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli zainwestować w inne potrzeby naszych mieszkańców – zapowiada wójt.

Wymiana oświetlenia sodowego na energooszczędne oświetlenie typu LED rozpoczęła się w miejscowości Rogowice i Serbinów, gdzie już zaświeciły nowe lampy. Łatwo można zauważyć, że dzięki zastosowanej nowoczesnej technologii z ogromnym potencjałem mocy oświetleniowej w tych miejscowościach jest już dużo jaśniej, a promienie oświetlają większe połacie. Kolejnymi miejscowościami, w jakich wymienione zostaną lampy będą Chyby, Podchyby, Kontrewers i Baran. W trakcie prowadzonych prac korzystamy z podnośników, ustawionych w pobliżu latarń, dlatego prosimy kierowców i pieszych o zachowanie ostrożności – apelują pracownicy firmy Electronic Control Systems S.A., która prowadzi prace.


Na terenie całej gminy Mniów wymienionych zostanie łącznie 1070 starych lamp sodowych na nowoczesne i energooszczędne oświetlenie typu LED. Inwestycja zostanie zakończona do końca bieżącego roku.

Galeria