Wczoraj policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu ostrowieckiej komendy zatrzymali 27 –letniego mężczyznę podejrzewanego o udział w oszustwie metodą „na policjanta”. Oszukana w ten sposób na początku maja 2017 roku 78 –letnia mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego utraciła ponad 111 000 złotych. Pieniądze z przestępstwa zostały wówczas przelane na konto bankowego 27 –latka. Mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa, za co grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło na początku maja 2017 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak wynikało ustaleń mundurowych 78 –letnia mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego otrzymała wówczas telefon od mężczyzny podającego się za funkcjonariusza Policji, zajmującego się rozpracowywaniem hakerów komputerowych, którzy włamują się na konta bankowe. Sprawca prowadził z kobietą rozmowę w taki sposób, że uwierzyła, iż ma do czynienia z funkcjonariuszem. Mężczyzna, w celu „zabezpieczenia” pieniędzy polecił założyć jej konto w jednej z placówek bankowych na terenie miasta. 78-latka nie podejrzewając nic złego postąpiła według wskazówek dzwoniącego. W placówce wyznaczyła do kontaktów podany przez niego numer telefonu oraz przekazała pin otrzymany z placówki bankowej i wszelkie oszczędności przesłała na nowe konto. Jeden z oszustów dodatkowo polecił kobiecie, aby zwiększyła limit wypłat na maksymalny. Seniorka „przelała” na to konto blisko 111 000 złotych.  Podczas wszystkich działań mężczyzna był w stałym kontakcie z kobietą. Przestrzegał ją aby z nikim o tej sytuacji nie rozmawiała do momentu zakończenia pracy. Dopiero po rozmowie z synową zorientowała się o dokonanym na jej szkodę przestępstwie.

Pracujący nad sprawą policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu ustalili, że jednym ze sprawców, którzy oszukali 78 -letnią ostrowczankę jest 27 -latek z województwa dolnośląskiego.  Pieniądze z przestępstwa zostały wówczas przekazane na jego konto bankowe. Wczoraj rano ostrowieccy funkcjonariusze osobiście złożyli wizytę w mieszkaniu mężczyzny, w jednej z miejscowości na terenie województwa dolnośląskiego. Zaskoczony 27 –latek został zatrzymany i przewieziony do ostrowieckiej komendy. Śledczy przedstawili mu zarzuty udziału w oszustwie. Dzisiaj zostanie doprowadzony do prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec niego środków zapobiegawczych. Sprawa ma charakter rozwojowy, a policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Opr. SK


Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim