Uczniowie z Polski, Francji, Niemiec, Słowacji, Hiszpanii i Turcji wspólnie uczyli się w Szkole Podstawowej w Łosieniu programowania z wykorzystaniem robotów, a także korzystali z najwyższej klasy sprzętu edukacyjnego, znajdującego się w placówce. Wszystko oczywiście w języku angielskim. Podczas tygodniowego pobytu wspólnie dopracowano także matematyczną aplikację.

Delegacje z pięciu krajów przez tydzień gościły w Szkole Podstawowej w Łosieniu. Wszystko w ramach realizowanego przez sześć państw, w tym Polskę, Francję, Niemcy, Słowację, Hiszpanię i Turcję projektu pod hasłem „Empowering Mathematics Acquisition Through Handy Softwares”. Odbywa się on w ramach programu Erasmus+, a jego uczestnicy stworzyli między innymi aplikację do nauki matematyki E-Maths. – Celem rozpoczętego we wrześniu 2018 roku projektu jest przede wszystkim wzmacnianie umiejętności matematycznych poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii. A my takimi możemy się pochwalić – mówi Dominika Giemza, jedna z koordynatorek projektu.

Trzeba przyznać, że Szkoła Podstawowa w Łosieniu, podobnie jak inne placówki oświatowe na terenie gminy Piekoszów, wyposażona jest w najwyżej klasy sprzęt w obszarze nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. W ubiegłym roku władze gminy Piekoszów pozyskały blisko 800 tysięcy złotych dofinansowania w ramach projektu pod hasłem „Nowoczesne technologie w aktywnej szkole”. Całość zadania kosztowała 900 tysięcy złotych. – Za pozyskane środki kupiliśmy osiemnaście monitorów interaktywnych, osiemnaście laptopów z oprogramowaniem, 57 zestawów do nauki programowania, w skład którego wchodzi: robot edukacyjny, tablet i dodatkowe wyposażenie, a także sześć dywanów interaktywnych – po trzy sztuki do każdej szkoły. Każda z sześciu szkół biorących udział w projekcie została też wyposażona w pracownię terminalową – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, zdaniem którego nowoczesny sprzęt, tablice i dywany interaktywne, a nawet roboty to już nie tylko wyrównywanie szans edukacyjnych, ale przede wszystkim szansa zdobycia dodatkowej wiedzy.

I z tej właśnie dodatkowej wiedzy uczniowie szkoły w Łosieniu już korzystają w niezwykle efektywny sposób. Wspólnie z uczniami z pięciu krajów z Polski, Francji, Niemiec, Słowacji, Hiszpanii i Turcji stworzyli matematyczną aplikację do nauki matematyki E-Maths. – Stworzona przez nas matematyczna aplikacja E-Maths jest bardzo pomocna w nauce matematyki. Cały czas pracujemy nad jej poszerzeniem. Będziemy wprowadzać tam kolejne zagadnienia – zapowiadają uczestnicy projektu, którzy zachęcają do pobierania ich darmowej aplikacji na GOOGLE PLAY. – Dzięki naszej aplikacji nauka matematyki jest świetną zabawą i przyjemnością – przekonują.

Tym razem nad poszerzeniem aplikacji matematycznej uczniowie z sześciu krajów wspólnie pracowali przez tydzień w Szkole Podstawowej w Łosieniu. Tu do dyspozycji mieli najwyższej klasy nowoczesny sprzęt komputerowy, a nawet roboty do programowania. Podczas zajęć matematycznych skupiali się głównie na rachunku prawdopodobieństwa i programowaniu z użyciem nowoczesnych technologii. – W ramach zajęć wykorzystaliśmy roboty do nauki programowania, a także sprzęt interaktywny wraz z oprogramowaniem edukacyjnym, jaki otrzymaliśmy dzięki realizowanemu przez władze gminy Piekoszów projektowi pod hasłem „Nowoczesne technologie w aktywnej szkole”. Mamy wspaniały, najwyższej jakości i nowoczesny sprzęt, którym możemy się pochwalić – podkreśla koordynator projektu ze strony polskiej, Dominika Giemza. Kolejne spotkanie w ramach projektu Erasmus+ odbędzie się w Hiszpanii.


Galeria