3.5 C
Kielce
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościUczestniczki projektu Smaki Patriotyzmu z wizytą na Warmii i Mazurach

Uczestniczki projektu Smaki Patriotyzmu z wizytą na Warmii i Mazurach

Zobacz

 

Smaki Patriotyzmu to projekt stworzony z myślą o kobietach i dla kobiet. Oprócz licznych warsztatów, które odbywają się w jego ramach, panie z gminy Strawczyn wzięły udział w trzydniowej, pełnej atrakcji wyjeździe studyjno-warsztatowym na Warmię i Mazury. Odwiedziły Garncarską Wioskę i Rajski Ogród w Kamionce, wioskę tematyczną Babki Zielarki w Blankach, Wioskę Gręplarską w Bukwałdzie oraz Wioskę Bosej Ekologii w Praslitach. Relaksowały się też nad jeziorem Limajno, zwiedzały Pałac Biskupów, zamek i amfiteatr w Lidzbarku Warmińskim, a także zamek w Nidzicy.

Smaki Patriotyzmu to projekt, w którym bierze udział pięćdziesiąt kobiet powyżej 50 roku życia z trzech gmin: Łopuszno, Strawczyn i Zagnańsk. Realizatorem jest Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych „Skała” z Lasocina. Co ważne, projekt jest dofinansowany w ramach Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020”. Jego całkowita wartość to 120 tysięcy złotych.

Wspólny wyjazd

Trzydniowa wyjazd studyjno-warsztatowy zorganizowany w ramach projektu Smaki Patriotyzmu rozpoczął się 6 sierpnia spotkaniem uczestniczek z wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renatą Janik, która jest jego ambasadorką oraz radnym Gminy Zagnańsk Robertem Hanulakiem pod Dębem Bartkiem w Zagnańsku. – Bardzo się cieszę ze spotkania z uczestniczkami projektu na chwilę przed ich wyjazdem. Życzyłam im udanej podróży i miłych wrażeń. Jestem przekonana, że będzie to dla nich wspaniała przygoda – mówiła wicemarszałek Renata Janik tuż przed wyjazdem.

Wizyta ze skarbami ziemi w tle

Po wykonaniu wspólnych zdjęć i miłych rozmowach panie wyruszyły w pierwszej kolejności do Garncarskiej Wioski w Kamionce koło Nidzicy. Organizatorem tego spotkania była Nidzicka Fundacja Rozwoju „Nida”. – W wiosce czekało na uczestniczki projektu mnóstwo atrakcji. Przewodnik oprowadził panie po osadzie, gdzie obejrzały garncarnię, zielarnię, kuźnię i stodołę. Zwiedziły też muzeum „Skarby Ziemi” i Rajski Ogród. Dodatkową atrakcją było Kino Przyrody. Po wyczerpującym dniu panie posiliły się pysznym, mazurskim obiadem – mówi Mariusz Brelski, współautor projektu i prezes Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych „Skała”.

Zielarskie doskonalenie umiejętności

Drugiego dnia w planie wycieczki znalazła się wizyta w wiosce tematycznej Babki Zielarki w Blankach. Odbyły się tam interesujące warsztaty ziołowe, podczas których panie zgłębiły swoją wiedzę na temat zastosowania ziół. Zwiedziły też ogród ziołowy i miały możliwość zakupienia zdrowych miodów, nalewek, ziół i balsamów, a także same nauczyły się jak chociażby robić syrop na kaszel podczas warsztatów. Kolejnym punktem wyjazdu były odwiedziny w Wiosce Gręplarskiej w Bukwałdzie. Pobyt obfitował w opowieści o sianokosach, rąbaniu drewna i budowaniu Kamiennych Bab Bukwałdzkich, a także pracach takich jak: strzyżenie owiec, zbieranie owoców, przygotowanie przetworów na zimę czy wykopki. Był też czas na biesiadę, odpoczynek i relaks – pływanie łódką po stawie i próbowanie tutejszych specjałów, serów, miodu, ciast i warzyw. Dodatkową atrakcją był wyjazd nad Jezioro Limajno, gdzie panie miały czas wolny na opalanie i odpoczynek. Po krótkim relaksie wycieczka skierowała się do Wioski Bosej w Praslitach. Tam czekała kolacja bezmięsna, z podpłomykami, ogórkami kiszonymi, pastami warzywnymi i ciastem. Następnie uczestniczki projektu zwiedziły browar, gdzie próbowały piwa rzemieślniczego. Odwiedziły też Pałac Biskupów, zamek i amfiteatr w Lidzbarku Warmińskim.

Warsztaty ogrodnicze i garncarskie

W ostatnim dniu wycieczki panie znowu odwiedziły Garncarską Wioskę, gdzie czekał na nich mazurski poczęstunek. Następnie odbyły się warsztaty ogrodnicze i garncarskie. Po pysznym obiedzie panie udały się do Nidzicy, aby zwiedzić tamtejszy zamek. Wizyta na Warmii i Mazurach zakończyła się po trzech dniach. – Panie wróciły z wyjazdu studyjno-szkoleniowego zadowolone, pełne pozytywnych emocji i wrażeń. Przed nami kolejne ciekawe wydarzenia, które zostały zaplanowane w ramach projektu Smaki Patriotyzmu. Będzie jeszcze wiele niespodzianek – zapowiada Damian Gad, koordynator działań w ramach projektu w gminie Strawczyn oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy Strawczyn.

Aktualności

Czy elegancki mężczyzna może ubierać się na sportowo?

Współczesna moda męska łamie stereotypy, dowodząc, że elegancja i sportowy styl mogą iść w parze. Mężczyźni coraz śmielej łączą...

Polecamy