3.5 C
Kielce
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaKulturaSpotkajmy się na Świętym Krzyżu

Spotkajmy się na Świętym Krzyżu

Zobacz

Zapraszamy mieszkańców naszego powiatu na XIII Jarmark Świętokrzyski. Motywem przewodnim tegorocznego imprezy będzie 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Już po raz trzynasty spotkamy się w sercu powiatu kieleckiego – na Świętym Krzyżu – by przywołać klimat dawnych jarmarków. Zaprezentowany zostanie program o charakterze patriotycznym. Po polowej mszy świętej, na scenie zobaczymy Wojskową Orkiestrę z Bytomia, Wojskową Orkiestrę Dętą z Ustki i kielecki chór „Fermata”.

– Serdecznie zachęcamy do spędzenia ostatniej majowej niedzieli w jednym z najpiękniejszych miejsc naszego regionu – na Świętym Krzyżu. Na przyklasztornych błoniach po raz kolejny spotkają się mieszkańcy powiatu kieleckiego. Zapewniamy wiele interesujących atrakcji na czele z wyjątkowym programem artystycznym – mówi starosta kielecki, Michał Godowski.

Chór kameralny Fermata działa w Kielcach od 20 lat. Tworzą go pasjonaci muzyki wielogłosowej. Zespół specjalizuje się w śpiewie a capella wykonując zarówno klasyczny repertuar chóralny, jak i stylizacje folkloru różnych narodów, kolędy, pieśni patriotyczne czy muzykę rozrywkową. Fermata trafiła do grona rozpoznawalnych w Polsce wykonawców za sprawą licznych występów z Piotrem Rubikiem. Wzięła udział  w nagraniu 12 płyt. Wśród nich znalazł się album z piosenkami Marka Grechuty z opracowanymi na zespół acappella.

Chór Fermata powstał dzięki kielczance Ewie Robak, obecnie adiunkt w Instytucie Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

USTECKA ORKIESTRA DĘTA istnieje od 2015 roku i ciągle jest w budowie, ale już teraz w jej szeregach jest prawie 30 osób – zarówno grających muzyków jak i początkujących uczniów. Kapelmistrzem orkiestry jest pan Zbigniew Maciąg- kapelmistrz Orkiestry Marynarki Wojennej w Ustce, muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer. Orkiestra mimo niewielkiego stażu, regularnie bierze aktywny udział w wielu imprezach i uroczystościach odbywających się w Ustce, Słupsku i  okolicy. Wyjeżdża również na różnego rodzaju festiwale i przeglądy orkiestr dętych w różnych regionach kraju.

Orkiestra Wojskowa w Bytomiu reprezentuje „stalowe mundury” Sił Powietrznych. Jako jednostka wojskowa podporządkowana jest bezpośrednio Dowódcy Garnizonu Warszawa. Powstała w Bytomiu w miejsce nieetatowego pododdziału, który w bytomskim garnizonie miał ponad 47 letnią tradycję. Orkiestra zaczęła funkcjonować 5 lutego 2002 roku. Skład zespołu stanowią żołnierze – muzycy, absolwenci byłego Wojskowego Liceum Muzycznego w Gdańsku oraz studenci i absolwenci Akademii Muzycznych. Zespół współpracując z ośrodkami kultury na Śląsku, bierze udział w uroczystościach państwowych i wojskowych, dając pokazy musztr paradnych oraz koncertując. W trakcie istnienia orkiestra odnosiła sukcesy na festiwalach i przeglądach. Między innymi została laureatem festiwalu Orkiestr Wojskowych w 2009 roku w Giżycku oraz 2013 w Świeradowie-Zdroju. Za swoje osiągnięcia kulturalne otrzymała także nagrodę Prezydenta Miasta Bytomia „Muza 2013”. Osiągnięcia całego zespołu są wynikiem zaangażowania oraz wysokich umiejętności poszczególnych muzyków, wśród których znajdują się również laureaci konkursów. Orkiestra stacjonuje na terenie 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu.

Galeria

Aktualności

IV Gminny Festiwal Folklorystyczny w Szkole Podstawowej w Dębskiej Woli

Dnia 18-ego kwietnia w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli odbył się IV Gminny Festiwal Folklorystyczny pod hasłem,,Cudze chwalicie,...

Polecamy