Przebadano ponad 300 kobiet

12 maja Przychodnia Nowiny przeżywała oblężenie. Ponad 300 kobiet skorzystało z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach projektu „Zaufaj swojej kobiecości. Zbadaj się”.

– W proponowanym pakiecie onkologicznym zawarto markery nowotworowe charakteryzujące się stosunkowo silnym związkiem z określonymi narządami i istotną tzw. czułością diagnostyczną dla nowotworów złośliwych. Nasze pacjentki mogły wykonać OB, morfologię krwi, antygen karcynoembrionalny, marker raka jajnika, marker raka piersi, marker raka trzustki, dróg wątrobowo-żółciowych oraz jelita grubego i odbytnicy, a także zapisać się na badania mammograficzne i cytologiczne – wyliczał dyrektor Przychodni Nowiny Jacek Chudzicki.

Aby skorzystać z tak atrakcyjnego pakietu, wystarczyło być mieszkanką gminy i pacjentką gminnej przychodni. Chętnych było tak wiele, że gmina zdecydowała o realizacji drugiej edycji programu we wrześniu. – Pakiet badań profilaktycznych refundowanych przez NFZ jest od pewnego czasu dość szeroki, ale tak atrakcyjnej oferty w tej gminie jeszcze nie było – mówił dyrektor. – Niezwykle cieszy fakt, że same kobiety są zainteresowane badaniami i chętnie na nie przychodzą – dodał.

Podczas spotkania można było również skorzystać z porad specjalistów mammograficznego i cytologicznego punktu konsultacyjnego, a także nauczyć samobadania piersi pod czujnym okiem pielęgniarek. Organizatorami programu byli wójt gminy Sitkówka-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz oraz Przychodnia Nowiny SPZOZ, a partnerami: Diagnostyka Laboratoria Medyczne oraz Stowarzyszenie „Prorew”.

Galeria