3.5 C
Kielce
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKulturaPaństwo Oraczewscy i gmina Morawica zaprosili na zabawę z historią w tle

Państwo Oraczewscy i gmina Morawica zaprosili na zabawę z historią w tle

Zobacz

       Z całą pewnością nie pożałował ten, kto w sobotni wieczór przybył do zabytkowego parku w Morawicy. Jak za dotknięciem magicznej różdżki organizatorzy historycznego wydarzenia przenieśli gości prosto w XIX wiek epoki romantyzmu. Po parku przechadzały się guwernantki, damy i hrabiny w kapeluszach rodem z epoki i w pięknych sukniach ozdobionych misternymi haftami, zachwycając jednocześnie fryzurami, które przypominały prawdziwe dzieła sztuki. Równie elegancko i dostojnie prezentowali się dziedzice we frakach i w cylindrach.

     Wszystko to wprowadziło zebranych gości w niezwykły nastrój, a witał ich tuż przed wejściem do zabytkowego parku wójt gminy Morawica wraz z małżonką, wręczając podziękowania za przybycie i prosząc o kierowanie się w stronę wzgórza. Tam gospodarz wydarzenia wraz z żoną oraz Państwem Oraczewskimi zajechał bryczką rodem z epoki, po czym w wyjątkowym stylu, polszczyzną stylizowaną na język epoki romantyzmu powitał oficjalnie gości. – Jako Wójt i Gospodarz gminy Morawica, nader serdecznie witam szanownych i zacnych gości tudzież równie szanownych i zacnych mieszkańców, tak samej Morawicy, jak i okolicznych osad, przybyłych na wielkie wydarzenie z naszą historią i kulturą związek mające. A warto nadmienić, że pierwszy raz w takowym miejscu i scenerii o historii Morawicy dziś posłuchacie, boć swe korzenie trza znać. Pokładam wielką nadzieję, że wszyscy mile spędzicie tu czas, a to oglądając przedziwne stroje z epoki, wedle projektu wielce przedsiębiorczych kobiet z naszej gminy, a to słuchając kwartetu AL ANTICO, który muzyką romantyczną nas uraczy. Zjeść i pić też dadzą, a może i potańcować można będzie, jak kto chętny się znajdzie – powitał zebranych wójt Marian Buras, dając tym samym sygnał do rozpoczęcia wydarzenia.

Pokaz dziewiętnastowiecznej mody zachwycił przybyłych

      Mistrz ceremonii, Piotr Zawadzki, dalej spotkanie poprowadził przybliżając historię zespołu dworskiego, a także dzieje zamieszkującego go przed laty rodu Oraczewskich. – Ona, Hortensja Oraczewska, z możnego rodu Wielopolskich, on – Edward Oraczewski, szlachcic ze starego rodu herbu Śreniawa, podobnie jak jego znani przodkowie określa się mianem Oraczewski z Przybysławic. Oboje są rówieśnikami, urodzili się w 1809 roku – przypomniał prowadzący Piotr Zawadzki, a zebrani goście mogli obejrzeć fragment spektaklu do scenariusza Anny Pobochy Igniatowskiej, nauczycielki z bilczańskiej szkoły, w którym wystąpili Hortensja i Edward Oraczewscy. W te role wcielili się Magdalena Ramiączek nauczycielka Zespołu Szkół w Bilczy z małżonkiem Jackiem Ramiączkiem. – Scenka osadzona została oczywiście w epce romantyzmu w roku 1837, sześć lat po upadku powstania listopadowego, w którym Edward Oraczewski, jako 21-letni młody człowiek, wziął udział. Służył on w pułku jazdy krakowskiej, otrzymał zaszczytne odznaczenie – Order Virtuti Militari. Edward właśnie zakupił na publicznej licytacji majątek Morawica wraz z przyległymi do niego wsiami: Wolą Morawicką, Chałupkami i Obicami. Oboje są młodzi, mają po 28 lat i snują plany, jak zagospodarować zrujnowany majątek – mówi autorka scenariusza, a zarazem jedna z laureatek plebiscytu Belfer Roku 2016, Anna Pobocha-Igniatowska, która podkreślała, że historię Morawicy i rodu Oraczewskich warto przybliżać.

      Po dialogu Państwa Oraczewskich odegrano scenkę przyjęcia, na które swoich przyjaciół zaprosili do swojego majątku gospodarze. Wśród bawiących się wraz z Pańswtem Oraczewskimi gośćmi można było podziwiać: jaśnie panią matkę Edwarda, Krystynę z Russockich, Fryderykę hrabinę Wielopolską – siostrę Hortensji, Emilię z Oraczewskich Błeszyńską – siostrę Edwarda, Laurę z Potockich – hrabinę Tarnowską, Paulinę z Potockich – hrabinę Wielopolską, żonę brata Hortensji – Aleksandra Wielopolskiego oraz Olimpię z Oraczewskich Walewską – siostrę Edwarda Oraczewskiego. Paniom towarzyszyli: Władysław Grabkowski – dziedzic Brudzowa i Zaborza oraz Romuald Krosnowski – dziedzic Drochowa. Scenkę dopełnił iście oryginalny pokaz mody, w trakcie którego zaprezentowane zostały unikatowe dziewiętnastowieczne stroje, bez wątpienia był największą atrakcją wieczoru. W roli modelek wystąpiły przesiębiorcze panie z terenu gminy Morawica.

Konkurs na strój z epoki z cennymi nagrodami

      Do dam, hrabin i dziedziców dołączyły mieszkanki gminy Morawica, biorące udział w konkursie na najpiękniejszy strój z epoki romantyzmu.- Panie w strojnych sukniach prezentowały się znakomicie. Mieliśmy trudny orzech do zgryzienia wybierając najpiękniejszy strój – podkreślał Wojciech Ostrowski, przewodniczący jury, obok którego w komisji knkursowej zasiadły również: Marianna Węgrzyn i Anna Pobocha-Igniatowska. Uczestnicy konkursu idealnie wkomponowali się w epokę romantyzmu, zachwycając pomysłowością. Zanim jednak jury podjęło decyzję zaproszono gości do odtańczenia poloneza. W pierwszej parze stanął wójt z małżonką, w drugiej Państwo Oraczewscy i kolejno panie przedsiębiorcze w sukniach z epoki, którym towarzyszyli panowie.

      Po długich naradach zapadł wreszcie werdykt. I tak, wyróżnienia przyznano dla: Anety Armańskiej, Anety Malinowskiej, Agaty Opatowskiej, Ewy Zaczek-Kucharskiej – przewodniczącej Rady Gminy Morawica oraz Anety Dziewięckiej-Baran. Miejsce trzecie zdobyła Janina Jędrocha. Na miejscu drugim uplasowała się Julita Orlińska, a miejsce pierwsze zdobyła Beata Kot.

Podziękowano zangażowanym w wydarzenie, którego próżno szukać gdzie indziej

      Po wręczeniu nagród przez wójta Mariana Burasa, któremu pomagały urocze guwernantki podziękowano wszystkim tym, którzy zaangażowali się w organizację niezwykłego wydarzenia. I tak, podziękowania złożono dla: Klaudii Malickiej i Julii Armańskiej z ZS w Brzezinach, Pracowników Urzędu Gminy w Morawicy: Heleny Piecyk, Karoliny Maciejec-Kania, Elizy Majkowskiej, Doroty Szczykutowicz, Kamili Boroń, Eweliny Nowackiej-Walkowicz i Pawła Marcjana oraz dla guwernantek: Anny Kowalskiej – Sekretarz Gminy Morawica, Hanny Kuta – Zastępcy Dyrektora Centrum Kultury w Morawicy i Moniki Malickiej – Kierownik Referatu Kultury Sportu i Promocji Gminy. Podziękowania otrzymali również: Krystyna z Russockich Oraczewska Pani Małgorzata Bąk – Bila Cafe w Bilczy, Fryderyka hrabina Wielopolska Pani Agata Kluźniak – Firma Poldaun z Bilczy, Emilia z Oraczewskich Błeszyńska Pani Joanna Stochmal – STOCHMAL materiały budowlane, Laura z Potockich, hrabina Tarnowska Agnieszka Szczerba – GRANMAL w Lisowie, Paulina z Potockich, hrabina Wielopolska Anna Zabrzuch – mieszkanka Bilczy, Olimpia z Oraczewskich Walewska Anna Bartela – my SPA w Exodus w Bilczy, Władysław Grabkowski, dziedzic Brudzowa i Zaborza – Pan Jerzy Węgrzyn – Dyrektor Zespołu Szkół w Obicach, członek Kabarektu Jeszcze nie starszych Panów z Morawicy, Romuald Krosnowski, dziedzic Drochowa – Pan Krzysztof Goroń – pracownik Koral Sport i Rekreacja, członek Zespołu Pieńni i Tańca Morawica, nadworny kronikarz – Pani Marianna Parlicka Słowik –Przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Rady Gminy Morawica, autorka scenariusza – Anna Pobocha – Igniatowska oraz Hortensja i Edward Oraczewscy – Pani Magdalena Ramiączek nauczycielka Zespołu Szkół w Bilczyz z małzonkiem Jackiem Ramiączkiem.

      – Było to wydarzenie artystyczne, którego próżno szukać gdzie indziej. W jego organizację duży wkład włożyli przedsiębiorcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele z terenu gminy. Atmosfera była niepowtarzalna. Chcieliśmy odkryć Morawicę na nowo i pokazać jej inną twarz. Przybyli goście mogli tu niemalże dotknąć historii, którą warto przybliżać – podsumował włodarz gminy Morawica, wójt Marian Buras, który na zakończenie zaprosił wszystkich na poczęstunek.

      Warto dodać, że projekt „Państwo Oraczewscy zapraszają” był współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Aktualności

Polecamy