3.5 C
Kielce
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościO Dożynkach Powiatowych z mediami

O Dożynkach Powiatowych z mediami

Zobacz

Niedzielnym Dożynkom Powiatu Kieleckiego i Gminy Łagów poświęcona była wtorkowa konferencja prasowa. – Dożynki to wielkie święto rolników i wsi. Zapraszamy na wspólne powiatowe obchody dożynkowe. Jak co roku na naszych gości czeka niezapomniana zabawa przy tradycyjnych obrzędach i muzyce – mówił starosta kielecki Michał Godowski.

Do wspólnego świętowania Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Łagów zapraszali: starosta kielecki Michał Godowski, członek Zarządu Powiatu w Kielcach – Marek Kwiecień, wójt gminy Łagów – Paweł Marwicki, starostowie tegorocznych dożynek – Grażyna Gadowska z Woli Łagowskiej w gminie Łagów i Kazimierz Karwat z Mędrowa w gminie Raków oraz chór dziecięcy „Zbelutczanie” ze Zbelutki w gminie Łagów, który śpiewająco zaprosił media na niedzielne dożynki.

– 27 sierpnia razem z rolnikami z powiatu kieleckiego będziemy świętować zakończenie żniw. Tym samym chcemy wyrazić ogromny szacunek dla ich ciężkiej pracy. Podczas dożynek powiatu kieleckiego i gminy Łagów podziękujemy za trud włożony w zbiór plonów, którymi obdarzyła nas ziemia – powiedział starosta. – Jak co roku powiat kielecki wędruje po innej gminie przy okazji dożynek powiatowych, żeby pokazać walory kulturowe, lokalne produkty i piękną tradycję naszego powiatu, który jest przecież największy w Polsce.

O bogatym programie tegorocznego Powiatowego Święta Plonów opowiedzieli: Marek Kwiecień, który jest także przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Dożynek Powiatu Kieleckiego 2017 oraz wójt gminy Łagów – Paweł Marwicki.

– Udział w niedzielnej imprezie zapowiedzieli przedstawiciele wszystkich 19 gmin powiatu kieleckiego – mówił Marek Kwiecień. – Gmina Łagów jest dziewiątą gminą, która razem z powiatem kieleckim organizuje dożynki. Dożynki rozpoczną się o godzinie 12:30 w pięknym i zabytkowym kościele parafialnym w Łagowie. Po mszy, barwny i roześmiany korowód przejdzie na plac targowy w Woli Łagowskiej, gdzie będzie miała miejsce dalsza część imprezy. Dla naszych gości przygotowaliśmy bardzo ciekawy program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – zachęcał do przybycia na dożynki.

Wójt gminy Łagów dodał, że bardzo cieszy się ze wspólnej organizacji dożynek. Podkreślił, że dla mieszkańców jego gminy to szczególne wyróżnienie. – Gmina Łagów jest bardzo zróżnicowaną gminą, której powierzchnia wynosi 113 km.kw. Składa się z 19 sołectw. Jesteśmy gminą o dużym zalesieniu, posiadamy obszary rolne i przemysłowe. Na naszych terenach rozwinął się przemysł wydobywczy. Warto podkreślić to, iż od stycznia 2018 roku Łagów po blisko 150 latach odzyskuje prawa miejskie – powiedział Paweł Marwicki.

Wójt zachęcał do odwiedzenia stoisk lokalnych przedsiębiorców, Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń, na których będą prezentowane lokalne produkty. – Chcemy zaprezentować gościom nasz dorobek folklorystyczny, rękodzielnictwo oraz smaki naszej gminy zamknięte w różnego rodzaju potrawach – mówi współgospodarz imprezy – Paweł Marwicki. – Myślę, że dobór artystów przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom ludowego grania. Święto plonów zakończy gwiazda wieczoru – zespół  MEJK. Impreza zakończy się wspólnymi tańcami do późnych godzin nocnych.

Podczas dożynek zaprezentowane zostanią wieńce: strojne, kwieciste i wykonane tradycyjnymi metodami wieńce dożynkowe – nie może w nich zabraknąć czterech zbóż: żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa – zostaną ustawione obok sceny i będą oceniane przez komisję.

Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Łagów to również okazja do rozstrzygnięcia cieszących się dużą popularnością konkursów: „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku” oraz „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego”. Nie zabraknie też tradycyjnego dzielenia się wypieczonym z tegorocznego ziarna chlebem.

Podczas konferencji przedstawiono także starostów tegorocznych dożynek, którymi są Grażyna Gadowska z Woli Łagowskiej (gmina Łagów) i Kazimierz Karwat z Mędrowa (gmina Raków).

Starościna dożynek, mieszkająca w Woli Łagowskiej, prowadzi wraz z mężem gospodarstwo rolne o powierzchni 30 ha, które specjalizuje się w produkcji mleka. – Prowadzimy hodowlę bydła mlecznego, mamy 20 krów mlecznych i 20 jałowic wysokocielnych – opowiedziała Grażyna Karwat.

Starościna dożynek przyznała, że życie na wsi nie należy do najłatwiejszych. – Praca przy zwierzętach jest bardzo wymagająca, trudna, wymaga pełnego poświecenia i pracy przez siedem dni w tygodniu przez cały rok. Jednakże przynosi nam dużo satysfakcji – powiedziała starościna. – Nasze stado znajduje się pod kontrolą użytkowości mlecznej i od wielu lat jest w czołówce powiatu kieleckiego pod względem wydajności. Należymy do Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Na naszej ziemi uprawiamy kukurydzę na kiszonkę, trawy na sianokiszonkę oraz zboża. Jako pierwsi na naszym terenie zaczęliśmy uprawiać kukurydzę i robić sianokiszonki. Nasze krowy zdobywają liczne nagrody, prowadzimy w rankingach na najlepsze gospodarstwo pod względem wydajności mleka, z jednej krowy mamy ponad siedem tysięcy  litrów mleka w trakcie laktacji.

Gospodarstwo państwa Gadowskich prężnie się rozwija. Posiadają bogaty park maszynowy, który sukcesywnie uzupełniają. – Sprzęt pomaga nam w obsłudze gospodarstwa – przyznała pani Grażyna. Ona sama aktywnie włącza się w życie społeczne miejscowości i wspiera wiele przedsięwzięć dla mieszkańców.

– Rola starościny dożynek powiatu jest dla mnie zaszczytem i ogromnym wyróżnieniem. Mam męża, trzy córki i troje wnucząt. Staram się być dobrą żoną, matką i babcią. W chwili obecnej ta ostatnia funkcja jest najprzyjemniejsza, a ponieważ córki nie mieszkają już z nami, mam więcej wolnego czasu na działalność społeczną. Jestem wiceprzewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich Wolanie, któremu poświęcam dużo serca. Organizujemy coroczną imprezę „Świętojańskie Wianki”, jak również jeździmy na różne imprezy, aby wystawiać się ze swoimi potrawami regionalnymi. Do tego także śpiewamy. Chciałabym, aby mieszkańcom wsi żyło się lepiej. Oprócz hodowli bydła uprawiam ekologiczne warzywa i owoce na własne potrzeby. Uwielbiam gotować i piec ciasta. Umiem także piec chleb i robić przetwory, jak każda gospodyni.

Kazimierz Karwat mieszka we wsi Mędrów, wspólnie z żoną prowadzi jedno z większych gospodarstw rolnych w gminie Raków, którego powierzchnia wynosi 22 ha.

– Moje gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną i zwierzęcą. Hoduję opasy, a także konie, które są moją wielką pasją – opowiada gospodarz. – Jednakże głównym kierunkiem mojej działalności jest uprawa tytoniu Virginia.

Gospodarstwo pana Kazimierza jest ekologiczne, zajęło pierwsze miejsce na dożynkach wojewódzkich w 2014 roku, które odbywały się w Busku-Zdroju. – Gospodarstwo przejęliśmy niespełna trzydzieści lat temu po moich rodzicach. Rozbudowaliśmy je, ulepszyliśmy. Dysponuje kompletem sprzętu mechanicznego niezbędnego do jego prowadzenia. W ostatnim czasie kupiłem nowoczesny ciągnik – opowiada.

Pan Kazimierz jest bardzo zaangażowany w swoją pracę, prężnie działa w środowisku rolniczym, charakteryzuje się dużą aktywnością społeczną, cieszy się dużym uznaniem i zaufaniem społeczności lokalnej. Przez cztery kadencje był sołtysem Mędrowa, obecnie sołtysem jest jego żona. Dzięki niemu w Mędrowie powstało Koło Gospodyń Wiejskich. – Współorganizowaliśmy uroczystość świętojańską w Mędrowie. Chcę, aby to święto stało się tradycją – mówi.

– Jako pierwszy w regionie w 2000 roku kupiłem nowoczesną suszarnię komputerową do suszenia tytoniu i przyznam, że była to trafna decyzja – mówi Kazimierz Karwat.

Starosta kielecki Michał Godowski podziękował na koniec przedstawicielom mediów za pomoc w promocji Dożynek Powiatowych oraz wszystkim sponsorom za wsparcie w przygotowaniu tej imprezy.

Aktualności

Uwaga na fałszywe wiadomości przy sprzedaży

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz kolejny apelują, aby nie klikać w przypadkowe linki nadesłane...

Polecamy