Na stadionie Miejskiego Klubu Sportowego „Unia” w Sędziszowie w powiecie jędrzejowskim odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo – Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Wzięło w nich udział 25 drużyn z terenu województwa świętokrzyskiego. Zawody rozegrano w dwóch konkurencjach, rozwinięcie bojowe oraz sztafeta pożarnicza 4×100 metrów z przeszkodami. Drużyny rywalizowały w kategorii dziewcząt oraz chłopców.

Najlepszą drużyną w kategorii dziewcząt okazały się młode strażaczki ze Smykowa, które w sumie w całych zawodach zdobyły ponad 1000 punktów i wyprzedziły w końcowej klasyfikacji swoje rówieśniczki z MDP Skotniki oraz MDP Rytwiany. Wśród chłopców najlepsi byli strażacy z Zakrzowa.

Zawody sportowo – pożarnicze są formą intensywnego szkolenia pożarniczego niezbędnego w przygotowaniu do działań ratowniczych. Celem organizacji zawodów dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych jest w szczególności kształtowanie świadomości ratowniczej wśród młodzieży, mobilizowanie do stałego doskonalenia umiejętności i obsługi sprzętu, popularyzowanie wśród społeczeństwa zagadnień ochrony przeciwpożarowej oraz przygotowanie do startu w zawodach wyższego szczebla.

Eliminacje wojewódzkie były jednocześnie eliminacjami do krajowych zawodów młodzieżowych drużyn pożarniczych. Do zawodów ogólnopolskich kwalifikację uzyskały drużyny, które zajęły pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej w kategorii chłopców oraz w kategorii dziewcząt.

Organizatorem zawodów była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Zarząd Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP woj. świętokrzyskiego, Komenda Powiatowa PSP w Jędrzejowie, starostwo powiatowe w Jędrzejowie, burmistrz miasta Sędziszowa. Obsadę sędziowska stanowili funkcjonariusze PSP z komend powiatowych i miejskich PSP woj. świętokrzyskiego oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach.

Serdecznie gratulujemy naszym młodym druhnom i życzymy powodzenia w zawodach krajowych.

opracował Mateusz Fąfara

Galeria