Ponad 12 milionów złotych rządowego dofinansowania popłynie do gminy Piekoszów na drogi gminne i blisko 9 milionów dofinansowania rządowego na drogi powiatowe. Łączny koszt zaplanowanych do realizacji inwestycji drogowych opiewa na kwotę 40 milionów złotych. W sumie powstanie aż trzynaście nowych dróg. To będzie prawdziwy skok cywilizacyjny.

Dziewięć dróg gminnych za ponad 20 milionów złotych

Władze gminy Piekoszów wnioskowały o dofinansowanie do dziewięciu odcinków dróg. – Do Funduszu Dróg Samorządowych złożyliśmy dziewięć wniosków i wszystkie otrzymały dofinansowanie – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. – Łącznie do końca 2021 roku powstanie aż dziewięć odcinków dróg gminnych za łączną kwotę nieco ponad 20 milionów 871 tysięcy złotych, z czego 12 milionów 511 tysięcy złotych pokryje rządowe dofinansowanie – poinformował wójt gminy Piekoszów Zbigniew Piątek.

W ramach zaplanowanych inwestycji całkowite przeobrażenie przejdą ulice na Osiedlu Inwestprojekt w Piekoszowie i na Osiedlu 40-lecia w Piekoszowie. Kompleksowy remont przejdzie też ulica Słoneczna w Piekoszowie, ulica Przemysłowa w Piekoszowie pomiędzy drogą wojewódzką nr 761 a 786, droga gminna Piekoszów Stara Wola (droga w kierunku cmentarza), droga gminna w Łaziskach, ulica Południowa i Słoneczna w Micigoździe i droga gminna Skałka – Gałęzice, gdzie wybudowany zostanie chodnik. – Wszystkie te inwestycje muszą być gotowe do końca 2021 roku – podkreśla wójt Zbigniew Piątek.


Ponad 17 milionów na drogi powiatowe

Na tym jednak nie koniec dobrych informacji dla mieszkańców gminy Piekoszów. Dziś, podczas spotkania z wójtem Zbigniewem Piątkiem i radnymi Rady Gminy Piekoszów, członek Zarządu Powiatu Kieleckiego Cezary Majcher wspólnie z radnym powiatowym Tomaszem Gruszczyńskim przekazali kolejne dobre wiadomości. – Powiat kielecki pozyskał na rzecz gminy Piekoszów z Funduszu Dróg Samorządowych 8 milionów 841 tysięcy złotych. Dzięki temu, przy współpracy z władzami gminy Piekoszów będziemy mogli zrealizować aż cztery drogi powiatowe za łączną kwotę ponad 17 milionów złotych. Powstaną one do końca 2022 roku – zapowiedział członek Zarządu Powiatu Kieleckiego, Cezary Majcher. – Drogi lokalne to krwiobieg świętokrzyskiej gospodarki i najpilniejsze potrzeby mieszkańców. Ogromnie się cieszę, że wspólnie udało nam się pozyskać dla gminy Piekoszów tak gigantyczne dofinansowanie. To będzie prawdziwe inwestycyjne boom – dodał radny powiatu kieleckiego, Tomasz Gruszczyński.

W ramach zaplanowanych zadań zupełną metamorfozę przejdzie droga powiatowa w Brynicy, w Szczukowicach, w Wincentowie, a także ulica Jana Pawła II w Rykoszynie. Całość kosztorysowa wynosi 17 milionów 683 tysiące złotych. Połowę z tej kwoty pokryje pozyskane przez powiat kielecki rządowe dofinansowanie. Pozostałą część wspólnie pokryją po połowie dwa samorządy – Powiatu Kieleckiego i gminy Piekoszów.

To będzie prawdziwy skok inwestycyjny

Podczas dzisiejszego spotkania w gminie Piekoszów popłynęło wiele słów uznania nie tylko dla władz gminnych, ale i powiatowych. – Szczególne podziękowania należą się jednak pani wojewodzie Agacie Wojtyszek, która od samego początku mocno wspierała nasze wnioski i zabiegała o to, abyśmy otrzymali dofinansowanie na wszystkie wnioskowane projekty – mówi członek Zarządu Powiatu Kieleckiego, Cezary Majcher. – Dla naszej gminy to będzie prawdziwy skok cywilizacyjny – przyznał wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. – Słowa podziękowania kieruję do wojewody Agaty Wojtyszek, która rozumie nasze potrzeby i zawsze podchodzi do nas z wielką życzliwością. Dziękuję także w imieniu mieszkańców całemu Zarządowi Powiatu Kieleckiego, radnym powiatowym i radnym z terenu gminy Piekoszów za wielkie wsparcie. Wspólnie uda nam się stworzyć w Piekoszowie sieć bezpiecznych dróg, co zdecydowanie podniesie komfort życia i bezpieczeństwo – dodał wójt, Zbigniew Piątek.

Agnieszka Olech

Galeria