3.5 C
Kielce
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościKonsul Honorowy Mongolii w Krakowie Tsakhiur Urtnasan gościła w Kielcach

Konsul Honorowy Mongolii w Krakowie Tsakhiur Urtnasan gościła w Kielcach

Zobacz

W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim marszałek Andrzej Bętkowski i przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś uczestniczyli w spotkaniu z Konsulem Honorowym Mongolii w Krakowie. Było ono związane z przypadającą w przyszłym roku 70. rocznicą nawiązania przez Polskę i Mongolię stosunków dyplomatycznych oraz planowanymi obchodami tego wydarzenia w Kielcach. Wizyta pełniącej od 9 lat tę funkcję Tsakhiur Urtnasan była także okazją do nawiązania kontaktów z nowym wojewodą świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem.

Podczas spotkania wojewoda Zbigniew Koniusz i marszałek województwa Andrzej Bętkowski omówili z Tsakhiur Urtnasan propozycję zorganizowania w styczniu 2020 roku w Kielcach koncertu z udziałem mongolskich artystów oraz towarzyszącej mu wystawy fotografii poświęconej Mongolii i historii wzajemnych stosunków polsko-mongolskich.

Stosunki dyplomatyczne między Polską i Mongolią zostały nawiązane 14 kwietnia 1950 roku i na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci rozwijały się z różną intensywnością. W ostatniej dekadzie zdecydowanie zyskały na aktywności; miała miejsce wymiana wizyt na szczeblu prezydentów, intensywne są kontakty parlamentarne, bardzo dobrze rozwija się współpraca na forach organizacji międzynarodowych, odnowiona została bezpośrednia obecność dyplomatyczna Polski w Mongolii – utworzone zostało stanowisko ambasadora wizytującego RP. Mimo odległości geograficznej rośnie nasza wymiana handlowa, a polskie produkty niezmiennie są obecne na rynku mongolskim. Coraz więcej przedstawicieli średniego i dużego biznesu jest zainteresowanych ekspansją w tym kierunku.

Polska przez długi czas była popularnym miejscem kształcenia mongolskich studentów i wielu przedstawicieli mongolskiej elity do dzisiaj swobodnie porozumiewa się po polsku, zachowując miłe wspomnienia z lat studenckich, spędzonych w naszym kraju. W czołowych uniwersytetach w stolicach obu krajów działają wydziały mongolistyki i polonistyki, kontynuowane są tradycje współpracy naukowej w tak wysoko wyspecjalizowanych dziedzinach, jak paleontologia i etnologia. Wielu Mongołów przybywa turystycznie do Polski. Dla naszych obywateli Mongolia też staje się coraz częściej celem wakacyjnych pobytów.

 

Aktualności

IV Gminny Festiwal Folklorystyczny w Szkole Podstawowej w Dębskiej Woli

Dnia 18-ego kwietnia w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli odbył się IV Gminny Festiwal Folklorystyczny pod hasłem,,Cudze chwalicie,...

Polecamy