Dziś gminę Strawczyn odwiedziła minister Sportu i Turystyki Anna Krupka w sprawie przyznanego znaczącego wsparcia finansowego dla realizacji zadania budowy nowoczesnej hali sportowej w gminie Strawczyn. Samorząd gminy nie zamierza jednak spoczywać na laurach i zapowiada kolejne kroki w celu pozyskiwania dodatkowych środków zewnętrznych na budowę obiektu.

Znaczące dofinansowanie

Dofinansowanie zostało przyznane w ramach programu „Sportowa Polska”. Pomoc finansowa wyniesie aż 3,5 miliona złotych. – W hali znajdzie się między innymi strzelnica o odległości strzału 25 metrów, ścianka wspinaczkowa, sala fitness, zaplecze sanitarne, szatniowe, gospodarczo-techniczne. Jest to więc bardzo duża i potrzebna inwestycja, która doskonale wpisuje się w istniejący kompleks sportowo-rekreacyjny i znakomicie go uzupełnia. Jest tu już stadion z trybunami, kryta pływalnia, korty tenisowe, pole do minigolfa, a niebawem powstanie też hala sportowa ze strzelnicą. Jestem przekonana, że będą się tu rodziły nowe sportowe talenty – mówiła minister Sportu i Turystyki Anna Krupka podczas konferencji prasowej w Strawczynku. – Z obiektu będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy gminy i liczymy, że będzie on inspirował do zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania wolnego czasu. Hala ma być też swego rodzaju centrum kulturalnym, wokół którego będzie integrowała się cała społeczność gminna. Jest to bardzo ważna inwestycja, a pozyskane dofinansowanie jest jednym z najwyższych pozyskanych w tegorocznej edycji programu „Sportowa Polska” Ministerstwa Sportu i Turystyki. Cieszę się, że mogę wspierać sport w gminie Strawczyn, bo jej potencjał w tym zakresie jest ogromny – dodała minister Anna Krupka.

Będą starania o więcej środków z zewnątrz


Głos zabrał także zastępca wójta gminy Strawczyn Karol Picheta. Zapewnił, że samorząd nie zwalnia tempa w drodze o pozyskiwanie dalszych środków finansowych na budowę hali. – Dziękujemy pani minister za wsparcie finansowe, jakie popłynie do gminy Strawczyn. To aż 3,5 miliona złotych, jednak jak już wiemy, budowa hali to koszt rzędu ponad 20 milionów – mówił zastępca wójta Karol Picheta. – Realizacja tej inwestycji będzie ostatnim, zamykającym etapem budowy kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Strawczynku. Jest to czwarty etap, na realizację którego posiadamy już niezbędną dokumentację i pierwsze, duże dofinansowanie. Nie zamierzamy jednak spoczywać na laurach, a dalej starać się o kolejne środki finansowe z zewnątrz. Mamy nadzieję, że prognozowanie unijne na kolejne lata pozwoli na to, abyśmy mogli otrzymać dodatkową pomoc finansową i sprawnie zrealizować zadanie. Liczymy na to, że pani minister będzie nas dalej wspierała w pozyskiwaniu środków na budowę hali – dodał zastępca wójta Karol Picheta.

Obiekt nowoczesny i energooszczędny

Przypomnijmy, powierzchnia użytkowa hali ma wynosić 3 tysiące 694 metry kwadratowe, zabudowy zaś 2 tysiące 362 m2. – Budynek będzie wyposażony w system odnawialnych źródeł energii, czyli pompy ciepła, solary, fotowoltaikę, dzięki czemu będzie przyjazny dla środowiska, a koszty jego utrzymania znacznie niższe. Co ważne, hala została zaprojektowana tak, aby być miejscem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych – podkreślał zastępca wójta Karol Picheta.

– Jestem przekonany, że nowy obiekt będzie impulsem dla mieszkańców gminy Strawczyn, ale też gości z zewnątrz, których będziemy zapraszali, do aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia – powiedział Łukasz Woźniak, dyrektor Samorządowego Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie.

Słowa uznania dla włodarzy

Minister Anna Krupka podziękowała włodarzom gminy Strawczyn za dobrą współpracę. – Dziękuję wójtowi Tadeuszowi Tkaczykowi, którego dzisiaj z nami nie ma, ale należy podkreślić, że w pozyskanie dofinansowania włożył mnóstwo energii i wysiłku. Od ponad roku bardzo dynamicznie o te środki zabiegał. Dziękuję również wójtowi Karolowi Pichecie oraz dyrektorowi Łukaszowi Woźniakowi, który jest też bardzo aktywnym radnym powiatu kieleckiego. Cieszę się, że mogliśmy takie dofinansowanie dla gminy Strawczyn przyznać. Jestem przekonana, że to centrum sportowe, którego dopełnieniem ma być hala sportowa będzie bardzo dobrze służyło mieszkańcom gminy Strawczyn – podsumowała minister Anna Krupka.

Galeria