Barwny pochód, grillowanie w Sienkiewiczówce, zwiedzanie Pałacyku Henryka Sienkiewicza i spotkanie z prawnuczką pisarza – tak rozpoczął się dzisiejszy dzień uczniów Szkoły Podstawowej w Oblęgorku, gdzie już dziś rozpocznie się uroczysta gala rozstrzygająca I Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza.

Punktualnie o godzinie 10.00 spod szkoły w Oblęgorku urokliwą Aleją Lipową ruszył barwny korowód w kierunku Pałacyku Henryka Sienkiewicza. Udział w nim wzięła cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi i uczestnikami konkursu. Nie zabrakło także uczniów i nauczycieli z Hiszpanii, Litwy, Rumunii i Słowacji, którzy wspólnie z tutejszą szkołą biorą udział w międzynarodowym projekcie „Traditions and customs – promoters of interculturality in the 21st century” w ramach programu ERASMUS+.

Idąc dostojnie w korowodzie przypomniano w jaki sposób pałacyk w Oblęgorku trafił w ręce Henryka Sienkiewicza i jakie było pierwsze wrażenie pisarza, kiedy ujrzał swoje włości. – Oblęgorek urzekł mnie zupełnie – pisał do przyjaciół Henryk Sienkiewicz.


Oblęgorek urzekł i dziś uczestników wydarzenia. – Jesteśmy na ziemi, po której od 1902 do 1914 roku, ale tylko wiosną i latem, spacerował Henryk Sienkiewicz i właśnie tutaj rozpoczyna się wasza przygoda – tak powitali zebranych tuż przed progiem Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku prowadzący korowód gospodarze z epoki i kobiety w zapaskach, w rolę których wcielili się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

A tutaj na przybyłych czekała prawdziwa przygoda. Było zwiedzanie Pałacyku przez uczestników projektu Erasmus oraz uczestników I Wojewódzkiego Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza. Była też prezenetacja poezji w różnych językach, spotkanie z prawnuczką pisarza i grillowanie w „Sienkiewiczówce”.

Galeria